رئیس دانشگاه تبریز تاکید کرد: از نظر کمیت علمی، چهار و نیم میلیون دانشجو در کشور در حال تحصیل هستند که در این مورد نیز باید به افزایش کیفیت توجه کرد، یک درصد دانشمندان برتر جهان که ۱۸۷ نفر هستند نیز در کشور ما قرار دارند.
به گزارش ترجمان صبح محمدرضا پورمحمدی در گفت‎وگو با خبرنگاران، با اشاره به راهکارهای ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی و تحکیم بنیان خانواده‎ها گفت: با تکیه بر تاکیدات مقام معظم رهبری، مهمترین بخش اقتصاد مقاومتی خانواده‌ها هستند و آموزش از این طریق شروع می‎شود و بانوان خانه‎دار نیز در این میان بی‌تاثیر نیستند.
وی افزود: با پیروی از سبک زندگی غربی، مواردی چون ازدواج سفید، سینگل پرنتی، زندگی مجردی و بی رغبتی به ازدواج افزایش یافته که شایسته‎ی کشور ما نیست. باید با حمایت از جوانان و ایجاد اشتغال برای آنان و همچنین ایجاد امکانات و تسهیلات برای آسان‎سازی ازدواج، بنیان خانواده‎ها را تحکیم کرده و سبک زندگی اسلامی را ترویج دهیم.
وی به دستاوردهای علمی دولت یازدهم اظهار کرد: پیشرفت و توسعه‎ی فناوری از جمله دستاوردهای عملی در دولت تدبیر و امید است که سبب ارتقای رتبه‎ی علمی ایران از رتبه‎ی هفدهم به شانزدهم و صعود علمی در رنکینگ جهانی شد.
وی افزود: دانشگاه‎های ما قبلاً هیچ جایگاهی در جهان نداشتند، ولی امروزه ۱۳ دانشگاه در کشور ما جزو دانشگاه‎های تاثیرگذار علمی به شمار می‎آیند و یک درصد دانشمندان برتر جهان که ۱۸۷ نفر هستند نیز در کشور ما قرار دارند.
پورمحمدی تصریح کرد: افزایش جمعیت دانشجوی خارجی در دانشگاه‎های ایران و جذب دانشجوی پسا دکتری، برگزاری سمپوزیوم‎ها و کنگره‎های بین‎المللی، تولید علم و پژوهش‎های تحقیقاتی از جمله اقدامات علمی در دولت یازدهم هستند.
وی افزود: دانشگاه‎ها باید به سمت کارآفرینی ارجاع داده شوند تا ایده‎های برتر دانشجویان، تجاری‎سازی شوند و هم‌اکنون سه هزار شرکت دانش بنیان  در سطح کشور در حال فعالیت هستند تا شکاف دانش و فناوری از این طریق پر شده و کشور از نظر علمی به خوداتکایی و خودباوری برسد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود و با اشاره به جذب سرمایه‌گذاران خارجی در کشور گفت: امنیت سرمایه‎گذاری از جمله مواردی است که سرمایه‎گذاران را تشویق به سرمایه‎گذاری در یک کشور خارجی می‎کند و اگر ظرفیت‎سازی کرده و این امنیت را تامین کنیم، سرمایه‎گذاران نیز این ریسک را پذیرفته و به سرمایه‎گذاری در کشور ما می‎اندیشند. همچنین در کنار این مورد باید بخش عمده‎ای از تمرکز خود را بر استفاده از نیروهای بومی متمرکز کنیم.
ایسنا