مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی راه اندازی انجمن هنری عاشیقی آذربایجان در مرکز استان را مهم عنوان کرد و گفت: اولویت اصلی این اداره کل حمایت از هنرمندان در عرصه های مختلف فرهنگی هنری است.
به گزارش ترجمان صبح، محمد محمدپور در نشست صمیمی با اصحاب فرهنگ و هنر در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اهر، جایگاه هنر عاشیقی در استان آذربایجان شرقی و به خصوص در منطقه ارسباران و قره داغ بسیار مهم برشمرد و راه اندازی انجمن هنر عاشیقی در مرکز استان را در راستای تقویت، ساماندهی و حل مشکلات این صنف از فرهنگ و هنر را موثر عنوان کرد.
وی همچنین خواستار ساماندهی هنرمندان و سایر اقشار حوزه مرتبط با فرهنگ در قالب انجمن های فرهنگی هنری شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از سیاست‌های اصلی این اداره کل را واگذاری برنامه‌های فرهنگی به خود اهالی فرهنگ و هنر اعلام کرد و گفت: خوشبختانه این طرح با استقبال زیاد هنر‌مندان و فعالان فرهنگی روبرو شده که امیدواریم با تقویت و راه اندازی انجمن‌های مختلف در حوزه فرهنگ و هنر بتوانیم بصورت قانونمند از این قشر فعال و پویای جامعه به نحو احسن حمایت کنیم.
محمدپور در ادامه حوزه فرهنگ را یک حوزه تخصصی با انسان‌های فرهیخته و علاقه مند به فرهنگ و هنر اعلام کرد و گفت: افراطی گری جایگاهی در حوزه فرهنگی ندارد و باید با خرد ورزی و تعامل مثبت و سازنده با هنرمندان زمینه بهره مندی از تجربیات و ایده هایشان را فراهم کرد.
وی با اشاره به سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال گفت: اقتصاد فرهنگی در جوامع پیشرفته نهادینه شده و از این منابع فرهنگی در راستای توسعه اقتصادی استفاده می شود، ولی متأسفانه این امر در کشورمان فرهنگ سازی نشده و باید در این زمینه تلاش های اساسی انجام گیرد.
محمدپور گفت: امیدواریم با تدبیرات لازم و همراهی اصحاب فرهنگ و هنر بتوانیم زمینه را برای درآمدزایی و رونق اقتصادی با عرضه محصولات فرهنگی فراهم و اشتغال پایدار را در این عرصه فراهم کنیم.
وی افزود: با تعامل و هماهنگی‌های انجام شده در بحث بیمه هنرمندان نیز خوشبختانه در آذربایجان شرقی ۱۳۵۸ نفر از اهالی فرهنگ و هنر تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند و امیدواریم این تعداد در سال‌های آتی بیشتر شود.
در ادامه نیز جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان اهر در یک نشست صمیمی مشکلات و نکته نظرات خود را در خصوص هنر این منطقه با مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در میان گذاشتند.
ایسنا