امام جمعه هریس با اشاره به فعالیت های ستاد زکات از جمع آوری بیش از پنج میلیاردریال زکات واجب و مستحبی طی سال گذشته در این شهرستان خبر داد.

به گزارش ترجمان صبح، حجت‌الاسلام قهرمان احمدی روز سه شنبه در نشست شورای زکات هریس به نقش روحانیون در ترویج فرهنگ زکات اشاره کرد و گفت: امکان ندارد بدون حضور عالم، فرهنگ اصیل و احکام اسلامی در جامعه پیاده شود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه در شهرستان هریس در۴شهر نمازجمعه اقامه می شود بهترین فرصت است که از ظرفیت نماز جمعه برای احیای این فریضه استفاده شود.
وی همچنین گفت: دهیاران، ریش سفیدان و شوراهای شهر و روستا باید مردم را با احکام زکات آشنا کنند.
وی، با اعلام اینکه ۲ باب ساختمان مددجویی به ارزش ۳۵۰ میلیون ریال در روستاهای خشکناب و شهرک پایین هریس از محل زکات احداث شده است، گفت: برای ساخت غسالخانه روستای شهرک پائین نیز مبلغ ۳۰۰میلیون ریال از محل جمع آوری زکات هزینه شده است .
حجت الاسلام احمدی همچنین از بازسازی مساجد منطقه و درمان ۳۴۰ مددجوی کمیته امداد و تهیه ۴۵ سری جهیزیه به نوعروس های نیازمند شهرستان هرکدام به ارزش ۶۰ میلیون ریال از محل زکات جمع آوری شده در سال گذشته خبرداد.
امام جمعه هریس با برشمردن اهمیت زکات فطره ازجمع آوری۳۴۰میلیون ریال زکات فطریه در سال گذشته خبرداد و گفت: با توجه به ظرفیت های موجود در شهرستان، متاسفانه وضعیت جمع آوری زکات فطریه رضایت بخش نیست و این امر توجه و تلاش بیشتری را می طلبد.
وی، اصل پرداخت زکات را جزو ضرورت های دین و یکی از نشانه های ایمان برشمرد .
رئیس شورای زکات هریس با بیان این که اولویت اول مصرف زکات باید رسیدگی به وضعیت فقرا و ساماندهی آنها باشد؛ تاکید کرد: زکات باید در همان شهر یا روستا مصرف شود.
وی مسئله اعتماد سازی را یکی از مهمترین مسائل زکات برشمرد و یادآورشد: زکات جایگزین مالیات و یا خمس نبوده و هرکدام مسئله و شرع خود را دارد.
حجت الاسلام احمدی از ائمه جمعه های شهرهای زرنق، بخشایش، کلوانق و روحانیون منطقه خواست تا ضمن آگاه سازی و شفاف سازی مسئله زکات بین مردم بر مصرف زکات نیز نظارت داشته و زکات جمع آوری شده را بصورت عزتمندانه و نامحسوس بین فقرای همان منطقه توزیع کنند.
امام جمعه هریس نقش اطلاع‌رسانی رسانه‌ها در زمینه ترویج فرهنگ زکات مهم دانست و تاکید کرد: همه باید تلاش کنند تا شاهد جهش در جمع‌آوری زکات با توجه به ظرفیت‌های شهرستان باشیم.
وی بر ضرورت همکاری دستگاه‌ها در خصوص این فریضه مهم تاکید کرد و افزود: استفاده از ظرفیت بزرگان و متنفذان و معتمدان در این زمینه حائز اهمیت است.
ایرنا