رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی گفت: بیشترین قشر آسیب پذیر معتادان کارگران ساده هستند که نزدیک به ۴۸ درصد معتادان استان را تشکیل می‌دهند و ۴۵ درصد معتادان دلیل اعتیاد خود را تفنن اعلام کرده اند؛ بیشترین قشر معتادان افراد کم تحصیل هستند و ۶۰ درصد معتادان مواد سنتی و نیمه صنعتی مصرف می‌کنند.

به گزارش ترجمان صبح، سرهنگ علی دهقانی عصر امروز در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر استان اظهار داشت: در سال ۹۵ حدود ۱۲ جلسه کمیته مقابله با عرضه مواد مخدر در استان تشکیل یافت که در مجموع ۸۶ مصوبه داشت که از این تعداد ۷۷ مصوبه اجرا شده و ۹ مصوبه نیز در حال اجرا است.

وی اجرای طرح‌های مختلف مقابله ای و تشدید برخورد با خرده فروشان و جمع آوری معتادان کارتن خواب، ارائه آموزش‌های لازم در ارتباط با نحوه مصرف و جاسازی مواد مخدر، تعیین و ابلاغ شاخص های مقابله ای در جهت مبارزه با مواد مخدر روانگردان، راه اندازی کمیته اطلاعاتی مبارزه با مواد مخدر، گسترش دامنه مبارزه با مواد مخدر در روستاها را اهم مصوبات اجرا شده عنوان کرد.

دهقانی همچنین به اجرای بخشنامه‌های ابلاغی از تیم نظارتی، بررسی وضعیت مواد مخدر در مبادی ورودی و خروجی شهرها، استفاه از ظرفیت و توانمندی هریک از دستگاه ها، پاکسازی محیط های آموزشی و امحاء ۷۳۰ کیلوگرم مواد مخدر غیرقابل استحصال دارویی اشاره کرد.

این مسئول با بیان اینکه در سال ۹۵ ، در سطح استان حدود یک هزار و ۹۲۲ کیلوگرم مواد مخدر کشف، ۲۶ باند تهیه و توزیع منهدم و ۱۶۲ نفر عناصر اصلی تهیه و توزیع کننده مواد شناسایی و تحویل مراجع قضایی شد، افزود: ۴ هزار و ۷۹۸ نفر توزیع کننده خرد در سطح استان شناسایی و تحویل مراجع قضایی ، یک هزار و ۴۷۸ مرحله طرح عملیاتی اجرا شده و پنج هزار و ۴۳۷ نفر معتاد متجاهر جمع‌آوری شدند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی تصریح کرد: در طول ایام نوروز سال جاری ۵۰۰ کیلو انواع مخدر کشف و ۸ باند تهیه و توزیع کننده مواد شناسایی، ۳۱ نفر عناصر اصلی و ۶۸۴ نفر توزیع کننده خرد دستگیر، ۶۵۱ فقره پرونده تشکیل و ۲۳۶ مرحله عملیات اجرا و ۲۸۰۹ نفر معتاد جمع آوری شد.

وی خاطرنشان ساخت: در روز اول نوروز با توجه به احساس خلا انتظامی در استان در قالب طرح نوروزی حدود ۷۸ کیلوگرم مواد مخدر کشف، ۲ باند تهیه و توزیع شناسایی، ۱۹۷ نفر توزیع کننده دستگیر و ۹۲۱ نفر معتاد متجاهر جمع آوری شد.

دهقانی در ادامه با بیان اینکه ۸۰ درصد معتادان در سنین بین ۳۰ تا ۵۰ سال قرار دارند، افزود: بیشترین قشر آسیب پذیر معتادان کارگران ساده هستند که نزدیک به ۴۸ درصد معتادان استان را تشکیل می‌دهند و ۴۵ درصد معتادان دلیل اعتیاد خود را تفنن اعلام کرده اند؛ بیشترین قشر معتادان افراد کم تحصیل هستند و ۶۰ درصد معتادان مواد سنتی و نیمه صنعتی مصرف می‌کنند.

فارس