آغاز فصل بهار و تحول طبیعت زمان رویش گیاهان خوراکی و دارویی در دامنه کوه ها و دشت های ملکان است که مورد توجه مردم بومی و غیربومی است تا سفره های خود را با سبزی های معطر و خوش خوراک و گیاهان صحرایی رنگ و بویی دیگر ببخشند.

به گزارش ترجمان صبح  نزدیک پنجاه روز از آمدن بهار گذشته است و مادر طبیعت سفره خود را گسترده است وبزگوش، پونه کوهی، گون، کنگر، بولاغ اوتی، قارتره سی، مرزه کوهی، کاکوتی(کهلیک اوتی) و چای علفی(توه لوجه) از جمله گیاهان خوراکی و دارویی منطقه  از دل خاک سر برآورده است که در فصل بهار به صورت خودرو در مناطق کوهستانی منطقه رشد می کند.
برداشت و عرضه این نوع گیاهان در حدود سه ماه از اول سال در منطقه رواج داشته و برای بسیاری از افراد منبع درآمدی فصلی به حساب می آید.
مردم شهرستان ملکان در این موقع از سال با خرید و تهیه گیاهان خوش خوراک مرتعی سفره های خود را با بو و مزه این نوع گیاهان عطرآگین کرده و غذاهای سنتی تدارک می بینند.
آبگوشت تره کوهی، خورشت کنگر، انواع آش و کوکو از جمله غذاهای سنتی و چای کاکوتی(کهلیک اوتی )نیز از آشامیدنی های تهیه شده از این نوع گیاهان است که سفره های مردم شهرستان را بهاری می کند.
گیاهان مرتعی خوش خوراک هم در این موقع سال به صورت تازه خوری مصرف و در دیگر فصول سال به صورت خشک شده مورد استفاده مردم قرار می گیرد.
مردم شهرستان از گیاهان مرتعی علاوه بر تهیه خوراک، در زمینه دارویی و درمانی نیز به روش دم کرده نوشیدنی و تهیه عرقیات مختلف استفاده می کنند.
ارتفاعات آغجه مشهد، قوشقیه، شیروانشاهلو، آرپادرسی، قوزلو از مهمترین محل های برداشت سبزی های کوهی در ملکان است که در فصل بهار جمعیت زیادی را به خود می کشد.