دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخد آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در سال ۹۵، مرگ و میر ناشی از مواد مخدر ۴۴ درصد افزایش یافته است، گفت: سوء مصرف مواد مخدر در میان زنان شایع تر شده است،   طوری که ۶۶ درصد مرگ و میر در اثر سو مصرف مواد مخدر،  شامل زنان استان است.این مرگ و میر ناشی از تغییر در نوع مصرف و دوز مواد مخدر و ناخالصی تریاک بوده است.
 به گزارش ترجمان صبح محمدعلی نصرتی در جلسه ی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان ضمن قدرانی از علوم پزشکی استان که در راستای تجهیز مرکز ماده ی ۱۶ اقداماتی شایسته انجام داده است، اظهار کرد: جمعیت قابل توجهی از معتادانی که در مراکز اقامتی بوده‌اند تحت پوشش بیمه‌ی سلامت قرار گرفته‌اند.
وی با بیان اینکه با نگهداری معتادان در این مراکز، نگرانی های خانواده هایشان نیز کاهش یافته است، ادامه داد: در مرکز ماده ی ۱۶، ۵۵۰ نفر  نگهداری می شوند و برای ۱۷۰ نفر اشتغال زایی شده است، به طوری که کارگاه ها به صورت سه شیفته در حال فعالیت هستند.
 دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی افزود: طبق آمار سال ۹۵، اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر در ارتباط با محیط خانواده ۴۳ درصد، در محیط آموزشی ۴۹ درصد و تولید برنامه های تلویزیونی ۲۹ درصد افزایش داشته است.
وی با اشاره به اینکه ستاد مواد مخدر اقداماتی در فضای مجازی جهت فرهنگ سازی و آگاه سازی خانواده ها از طریق فیلم، فعالیت های چشمگیری داشته است، اعلام کرد:پکیجی در ارتباط با مواد مخدر تهیه شده است که در اسرع وقت این پکیج در بین  ۱۰۰ هزار خانواده توزیع خواهد شد.
 وی متذکر شد: ستاد برای  مبارزه با شیوع اعتیاد در بین جوانان و نوجوانان، در جهت استفاده از ظرفیت‌های فکری، فرهنگی و تربیتی جامعه و خانواده ها  اهتمام جدی  داشته است.
ایسنا