مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور راه های روستایی گفت: تخریب دریاچه در دراز مدت روی داده فعالیت های احیا نیز باید در درازمدت انجام شود

به گزارش ترجمان صبح سید حسین میرشفیع روز چهارشنبه در کارگروه ستاد احیای دریاچه ارومیه در تبریز افزود: همان طور که تخریب این دریاچه در دراز مدت رخ داد، فعالیت های احیا نیز باید در دراز مدت انجام شود.
وی ادامه داد: امیدواریم طرح ها و برنامه هایی که در راستای حفظ محیط زیست انجام می شود پایداری داشته باشند و نیمه تمام رها نشوند.
میرشفیع با اشاره به اینکه عملیات خاک ریز میان گذر دریاچه از سال ۱۳۶۲ آغاز شده بود، گفت: تا سال ۱۳۷۵ روند افزایش ارتفاع آب در دریاچه ادامه داشت و از آن شاهد روند نزولی آب بودیم.
وی با بیان اینکه به طور مطمئن میان گذر دریاچه برای گردش جریان آب مخاطراتی را ایجاد می کند، گفت: با این وجود در شرایط کم آبی دریاچه هر روشی برای جریان آب دریاچه داشته باشیم در این حجم کارایی لازم را نخواهد داشت.
مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور راه‌های روستایی خاطرنشان کرد: این موضوع دلیل نیست که فعالیت نکنیم و باید فعالیت های تحقیقاتی و مطالعاتی انجام شود .
وی ادامه داد: شاخص های تاثیرگذار برای مطالعات ما بسیار گسترده و پیچیده هستند و باید سطح دریاچه در آینده و ورودی های آن و تاثیرهای جزر و مدی آن مورد مطالعه قرار گیرد.
دریاچه اُرومیه نام دریاچه‌ای در شمال غربی کشور ایران است. طبق تقسیمات کشوری ایران، این دریاچه میان دو استان آذربایجان غربی و استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است.
مساحت این دریاچه در تابستان ۲۰۱۵ در حدود شش هزار کیلومتر مربع بود که در ردیف بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار می‌گیرد. دریاچهٔ ارومیه، بزرگ‌ترین دریاچهٔ داخلی ایران و دومین دریاچهٔ بزرگ آب‌شور دنیا است.
آب این دریاچه بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانه‌های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌شود.
ایرنا