مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی گفت: شهر تبریز در بین هشت کلانشهر کشور، با ۱۰۸ روز هوای پاک رکورد دار بوده است.
به گزارشترجمان صبح حمید قاسمی در جلسه شورای اداری استان، اظهار کرد: چهار هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی در استان در حال فعالیت هستند که از این تعداد، ۳۲۰ واحد صنعتی دارای تصفیه خانه می‌باشند.
وی افزود: در استان ۵۴ شهرک صنعتی وجود دارد که از این تعداد، ۱۰ شهرک صنعتی دارای تصفیه خانه و فاضلاب است و یک هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی نیز در این شهرک‌ها در حال فعالیت هستند.
قاسمی با اشاره به اینکه، احیای دریاچه ارومیه از جمله اولویت‌های اداره کل محیط زیست استان است، گفت: کاهش آلودگی هوا و مدیریت پسماندها نیز از جمله برنامه‌های اولویت‌دار این اداره در سال‌های اخیر می‌باشد.
قاسمی خاطرنشان کرد: تعیین نیاز آبی تالاب‌ها و رودخانه‌های حوضه آبریز، بررسی اثرات جاده میانگذر بر اکوسیستم، اجرای اقدامات حفاظت فیزیکی و… از جمله برنامه‌های ما در راستای احیای دریاچه ارومیه بوده که پس از انجام برنامه‌های احیا، از سال ۹۳ آب دریاچه کاهش نداشته و تثبیت شده است.
وی با اشاره به اقدامات اداره کل حفاظت از محبط زیست استان در راستای مقابله با آلودگی هوا نیز خاطرنشان کرد: راه اندازی مترو، نوسازی تعدادی از ناوگان حمل و نقل عمومی، بازسازی ناوگان حمل و نقل و افزایش فضای سبز نیز  از جمله اقدامات در جهت مقابله با آلودگی هوا بوده است.
قاسمی با اشاره به سهم یک‌هزار و ۵۰ تنی تبریز در زباله‌های استان، بیان کرد: در ۲۱ مرکز دفن متمرکز استان، روزانه دو هزار و ۵۰ تن زباله دفن می‌شود.
وی بیان کرد: تحقق توزیع سوخت‌های یورو چهار، پایش مرتب کیفی سوخت، اجرای طرح کهاب و اجرای ضوابط در خصوص معاینه فنی منجر به کاهش ۲۸ درصدی میزان غلظت ذرات در کلانشهر تبریز شده است و این اقدامات در راستای مقابله با فرآیند آلودگی در این کلانشهر بوده است.
ایسنا