به گزارش ترجمان صبح، دکتر سعید نیکوخصلت، گفت: تبریز با گذشته کهن در عرصه های فرهنگی، علمی، دینی، تاریخی و هنری باید امروز در جایگاهی بسیار بالاتر از این قرار می گرفت، وجود بافتهای فرسوده و مناطق حاشیه ای در شان جاده ابریشم و شهر علامه ها نیست و شهرداری و شورای شهر در این مناطق باید قدمی بزرگ و محکم بردارد.

وی با بیان اینکه در حاشیه شهرها چند پکیج مهم کار شده، گفت: یکی از مباحث مهم در این مناطق انگ زدایی است که با هویت سازی برای مناطق حاشیه ای به محلات پایین شهر با نگاه سبک و کم ارزش نگاه نشود.

وی افزود: در این مناطق از همه قشر افراد تحصیل کرده، حقوقدان، اساتید دانشگاه و پزشک و… داریم باید برای این افراد به منظور برگشتن و توسعه این منطقه به لحاظ فرهنگی و علمی احساس دین و علاقه و هویت سازی شود.

نیکوخصلت ادامه داد: در بحث کنترل اعتیاد با توجه ویژه و توسعه فرهنگسرا و فرهنگسازی قدم پیش بگذاریم، نباید چشم مردم برای توسعه و زندگی امن و آرام تنها به یکی دو نقطه شهر متمرکز شود.

وی خاطرنشان کرد: موارد بعدی شهرهای اقماری است که در کشورهایی مثل چین اجرا و موفق بوده بطوریکه منطقه به منطقه در طول پروسه ۱۵ ساله حاشیه نشینی را بطور کلی زدوده و مسایل فرهنگی، اخلاقی و جانی را بهبود می بخشد.

کاندیدای دوره پنجم شورای شهر گفت: اجرای طرح شهرهای اقماری تنها از عهده شهرداری برنمی آید بلکه طبق تحقیقات ما استانداری، نیروهای امنیتی و شهرداری باید بطور یکپارچه عمل کنند و کوچکترین اختلاف میان مجریان از پیشبرد طرح جلوگیری می کند.

سعید نیکوخصلت یادآور شد: منطقه شمالی تبریز روی گسل است و به پیش بینی کارشناسان با هر حادثه کوچکی ۲۰۰ هزار نفر تلفات در تبریز خواهیم داشت و باید فرهنگسازی شود تا مردم اجازه دهند که انبوه سازان بتوانند خانه های کم هزینه مستحکم در برابر زلزله بسازند.

مدرس بین المللی در آمریکا و کره جنوبی خاطرنشان کرد: در کشور چین منطقه بالانشین و پایین نشین شهر مشخص نیست، موتورسیکلت های برقی بدون آلودگیهای صوتی بیمارگونه ایران در رفت و آمد هستند.

دکتر سعید نیکوخصلت، تنها راه اصلاح وضعیت حاشیه نشینی در تبریز را احداث شهرهای اقماری دانست و گفت: در شهرهای اقماری با فاصله چند کیلومتری از شهر چند برج مستحکم و امن با تمام امکانات بهداشتی، آموزشی و تفریحی مردم احداث می شود مردم حاشیه نشین به این شهرکها منتقل شده و به جای بافتهای فرسوده با معماری جدید و توسط انبوه سازان فضای سبز و امکانات تفریحی جایگزین می شود.

وی با بیان اینکه در کشور ما قوانین خوبی وجود دارد تنها در اجرای قانون مشکل داریم، تاکید کرد: باید متخصصان شهرسازی درخصوص بافتهای فرسوده پیشقدم شوند، متاسفانه در کشور ما دور زدن و گمراه کردن شهرداری رواج یافته، به راحتی برای ساختمانهای غیرقانونی مجوز می گیریم، ولی در اروپا با یک تنبیه بزرگ برای یک جریمه ساده راه طولانی طی می شود.