به گزارش ترجمان صبح، رضا رحمانی روز دوشنبه در جریان افتتاح طرح های تولیدی در شهرک صنعتی آیت الله هاشمی رفسنجانی در تبریز با اشاره به اجرای موفق پروژه های اقتصاد مقاومتی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال گذشته افزود: ۱۰ هزار میلیارد ریال بودجه در برنامه ششم توسعه برای کمک به اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی پیش بینی شده است.
وی گفت: برنامه ریزی لازم برای تدوین آیین نامه های مربوطه در حال انجام است تا بنگاه های تولیدی و خدماتی نسبت به جذب فارغ التحصیلان اقدام کنند.
وی اظهارکرد: برای تحقق شعار امسال پیشنهاد شده تا با تامین ۵۰ درصد حداقل دستمزد سال جاری توسط دولت، امکان جذب حداقل ۲۰۰هزار نفر در واحدهای صنفی تولیدی، توزیعی و خدماتی فراهم شود.
رحمانی با بیان اینکه برای تحقق این موضوع ۱۸ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است، گفت: برای تامین منابع مالی برنامه های رونق تولید و اشتغال زایی از طریق حذف و یا کاهش سپرده گذاری قانونی بانک ها نزد بانک مرکزی، مذاکره با بانک های خارجی برای گرفتن خطوط اعتباری، رفع محدودیت در زمینه خرید تجهیزات سرمایه گذاری از محل یوزانس چند ساله، استفاده از تسهیلات فاینانس و افزایش سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات بانکی تا ۴۰ درصد قابل اجراست.
وی با تاکید بر ضرورت رفع موانع تولید و اشتغال، گفت: باید همزمان با افزایش سرمایه گذاری در زمینه ارتقای بهره وری واحدهای صنعتی نیز بکوشیم.
رحمانی، حذف مجوزها و تاییدیه های تکراری در مورد واردات و صادرات و عدم صدور مجوزهای سرمایه گذاری توسط دستگاه های مختلف را راهی برای افزایش تولید و اشتغال دانست و تاکید کرد: باید قوه قضاییه و دستگاه های نظارتی برای تولید و اشتغال همکاری کرده و از ورود به فعالیت بنگاه های اقتصادی مگر در شرایط اضطراری خودداری کنند.
وی اظهارکرد: با اجرای کامل بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی و با افزایش مبلغ اعتبار آن به میزان حداقل ۱۰ هزار میلیارد ریال می توان مشوق ها و تسهیلات لازم برای رونق بازار را هم فراهم کرد.
امروز با حضور وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت و قایم مقام وی سه واحد تولیدی در شهرک صنعتی آیت الله هاشمی رفسنجانی (شهرک مصالح ساختمانی) تبریز بهره برداری شد.
طرح توسعه شرکت لوازم خانگی سیلوان تولیدکننده یخچال، ‌فریزر و کولر با ظرفیت ۸۶ هزار دستگاه در سال،‌ سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد ریالی و اشتغال ۲۰۰ نفر نخستین واحدی بود که امروز با حضور نعمت زاده افتتاح شد.
افتتاح شرکت شعله خیز آذر تولیدکننده رادیاتور پنلی با ظرفیت تولید هفت هزار تن در سال با سرمایه گذاری ۱۲۰ میلیارد ریال و اشتغال ۸۰ نفر از دیگر برنامه های امروز وزیر صنعت، معدن و تجارت در شهرک صنعتی آیت الله هاشمی رفسنجانی بود.
همچنین شرکت کرامیکا تولیدکننده ظروف سرامیکی آشپزخانه هم با سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد ریال و اشتغال زایی ۱۶ نفر امروز افتتاح شد.
در زمان حاضر در شهرک صنعتی آیت الله هاشمی رفسنجانی با وسعت ۱۰۱ هکتار، ۱۱۸ واحد با اشتغال زایی بیش از ۲ هزار نفر فعالند.

ایرنا