به گزارش ترجمان صبح ، دکتر سعید نیکوخصلت، در جمع اهالی فرهنگ و هنرمندان تبریزی گفت: دغدغه من بطور جدی عدم نمود هنر در فعالیتهای اجتماعی است، در حوزه زیباسازی، فرهنگسازی و کار آفرینی مشکل داریم، کما اینکه در زمینه تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و… دغدغه های بسیاری دارم، ساختمان تئاتر شهر زیبنده تاریخ تبریز نیست، ما سالن کنسرت مناسب ارکستر، گالری نمایشگاهی خوب نداریم.

وی افزود: هنرمندان می توانند با همکاری و همراهی جامعه شناسان و متخصصان دست به دست هم داده و برای معرفی تبریز و مطرح نمودن نام این شهر در عرصه های جهانی وارد روابط بین المللی شوند.

نیکوخصلت تصریح کرد: برای رسیدن به ارزش گذاری هنر لزومی ندارد که شمشیر دست بگیریم، کافیست به جای یک جا نشستن و انتظار از دولت، سیستم، شهرداری و مسئولان مردم را به این سمت سوق دهیم.

کاندیدای شورای پنجم شهر تبریز، تاکید کرد: معتقدم باید دهکده و پردیسهای هنری مناسب برای معرفی و توسعه شایسته فرهنگ و هنر این شهر ایجاد شود که در زمینه اوقات فراغت جوانان، هنر کودک و نوجوان و خانواده، کارآفرینی و معرفی آثار و استعدادهای نو فعال باشد.

وی افزود: باید فرهنگسراها از جایگاه پرداختن به اهداف و سیاستهای دولت خارج شده و براساس نیازهای مردمی و کارآفرینی پیش بروند.

دکتر سعید نیکوخصلت تصریح کرد: در چنین فضایی حتی می توان با تدوین طرحهایی نو ورزش را نیز با هنر ترکیب و با تعریف حدود و مرزها فضایی نشاط انگیز ایجاد کرد که زمینه توریسم فرهنگی و ورزشی را مهیا کند تا علاوه بر اشتغالزایی بخش عظیمی از درآمدها و هزینه ها نیز با جذب گردشگر تامین شود.

این محقق و پژوهشگر صاحب نام تبریزی از هنرمندان و فعالان عرصه فرهنگ و هنر تبریز خواست: درخواست می کنم با اولویت دهی به کارگروهی منسجم و سازمان یافته تشکلها را فعال کنید، شورا باید کارها را به انجمنها بسپارد نه افراد و اشخاصی که با رابطه و رانت وارد میدان شده و مبالغ کلانی را در راستای انجام کارهای کپی وار صرف کنند.

نیکوخصلت گفت: معتقدم رویکردهای خوب و توسعه نگر در این زمینه وجود دارد اما موانع زیاد است، منیت ها، سیستم های تصمیم گیری شهر، تنگ نظری و سنگ اندازی از هر طرف ایجاد می شود، نمی توان با این موانع جنگید اما باید فکر شده و رندانه قدم پیش نهاد تا بتوانیم تبریز را به جایگاه شایسته فرهنگ کهن خویش برسانیم.

وی با تاکید بر اینکه هنر این قدرت را دارد که تک تک مشکلات و گره های اخلاقی، رفتاری و جامعه را بگشاید، گفت: هنرمندانی که با اجرای نمایش زیبا تاریخ و تمدن کهن این منطقه را معرفی می کنند باید آستین بالا زده و برای اصلاح فرهنگ این جامعه همانطور که دیدی کامل به گذشته به مخاطب می دهند کارهایی برای اعتیاد، دوچرخه، ترافیک و برخوردهای صحیح اجتماعی به مخاطب ارائه کنند.

مدرس بین المللی در آمریکا و کره جنوبی، افزود: در دانشگاه نیز این مشکل را داریم، برای ۷۰۰ دانشگاه ۲ هزار هیئت علمی داریم، ولی ببینیم چند درصد رساله ها در راستای حل مشکلات شهری است.

دکتر سعید نیکوخصلت، خاطرنشان کرد: می خواهیم به عرصه بین المللی ورود کنیم به هر عنوانی گردشگر جذب کنیم و جوانان و هنرمندانمان را برای آشنایی با فرهنگها و معرفی تمدن ایرانی به دنیا بفرستیم.

کاندیدای شورای پنجم شهر تبریز، با اشاره به اینکه، چالش اصلی ما انتخاب مدیران با دغدغه فرهنگی است، اذعان داشت: مجموعه مدیریت فرهنگی ما براساس افراد فرهنگی چیدمان نشده، باید بر روی برندها کار کنیم و در بخش هنر از فرهیختگان این عرصه کمک بگیریم.