به گزارش ترجمان صبح ، محمد نظری ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه برقراری امنیت روحی و اجتماعی هدف اصلی صندوق بیمه اجتماعی عشایر و روستاییان است اظهار داشت: اخیراً با مصوبه مجلس دولت مکلف شد تا بازنشستگی پیش از موعد بیمه گذاران است برقرار شد که این موضوع بر اساس ماده ۵۷ قانون احکام دائمی توسعه کشور در اواخر سال ۹۵ در مجلس تصویب شد.

وی با بیان اینکه دولت مکلف شده تا تمامی افراد تحت پوشش صندوق را که به سن ۷۰ سال رسیده‌اند، با حداقل ۱۰ سال بیمه بازنشسته کند افزود: میزان مستمری هم به نسبت میزان بیمه پرداخت شده است، قبلاً سن حداکثری برای بازنشستگی ۶۵ سال با پرداخت حداقل ۱۵ سال بیمه بود که به ۷۰ سال سن و ۱۰ سال پرداخت بیمه تغییر یافت.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه ۲۵ هزار بیمه شده اصلی مشمول این بیمه هستند که همه متقاضی بازنشستگی نیستند، ابراز داشت: واجدان شرایط در روستاها به دفاتر کارگزاری بیمه با کپی کارت ملی مراجعه کرده و با ارائه درخواست می‌توانند مستمری خود را برقرار کنند.

نظری با بیان اینکه پس از خرداد ماه صرفاً متولدین قبل از ۱۳۴۶ می‌توانند در این صندوق ثبت نام کنند، ادامه داد: طبق قانون از لحظه اجرای قانون، دیگر بیش از ۵۰ ساله‌ها را نمی‌توان ثبت نام کرد ولی برای اینکه فرجه‌ای باشد، تا پایان خرداد مهلت داده شده تا افراد بالای ۵۰ سال بتوانند ثبت نام کنند.

وی با اشاره به اینکه میانگین سنی بیمه شدگان روستایی و عشایر در استان ۴۲٫۱۸ است که باید به ۳۲٫۹۹ سال برسد ابراز داشت: طبق ارزیابی‌های ملی، در مجموع ۵ شاخص استان آذربایجان شرقی رتبه اول را کسب کرد و کردستان، کرمانشاه همدان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه خدمات صندوق علاوه بر روستاییان و عشایر به کشاورزان غیر ساکن در روستاها هم ارائه می‌شود گفت: تمامی اهالی خانم و آقای بالای ۱۸ سال ساکن در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر استان که ۴۹ شهر هستند، اگر فاقد پوشش بیمه اجتماعی باشند، بدون کد کارفرما و… می‌توانند تحت پوشش این بیمه قرار گیرند. ضمن اینکه رانندگان بین شهری نیز در این صندوق بیمه می‌توانند شوند.

وی با بیان اینکه سهمیه آذربایجان شرقی برای پوشش بیمه‌ای روستاییان و عشایر ۳۶۱ هزار و ۱۶۵ نفر است، خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۶۶ هزار و ۱۵۵ نفر که ۴۶ درصد سهمیه است در این استان بیمه شده‌اند که آذربایجان شرقی با این میزان بیمه شده در رتبه اول کشوری قرار دارد.

نظری با بیان اینکه ۱۲ هزار بیمه شده جدید تنها در سال ۹۵ جذب شده است، ادامه داد: برای سال ۹۶ سهمیه جذب بیش از ۱۸ هزار نفر است که در سال گذشته، شهرستان‌های مرند، بستان آباد و میانه بیشترین آمار بیمه شده این صندوق را در اختیار دارند.

تسنیم