به گزارش ترجمان صبح،  روزنامه «نیزوایسیمایا گازیتا» در تحلیلی می نویسد: “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا در نخستین سفر خارجی خود ابتدا به عربستان سعودی و اسرائیل (فلسطین اشغالی) سفر کرده و سپس به ایتالیا و بلژیک عزیمت خواهد کرد تا در نشست سران ناتو و گروه جی-۷ شرکت کند.

انتخاب ریاض بعنوان نقطه آغاز سفر ترامپ تصادفی نیست. هم آمریکایی‌ها و هم مقامات سعودی این اواخر اظهارات بسیار بلندی در باره اهمیت توسعه روابط دوجانبه سر داده اند. توان بالقوه همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های مختلف در سال‌های آتی چیزی معادل ۲۰۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است. آمریکا اعلام آمادگی کرده تا تسلیحات و تجهیزات نظامی جدیدی، از جمله سامانه‌های دفاع ضدموشکی «تاد»، سیستم‌های ردیابی ماهواره‌ای برای واحدهای ارتش و برنامه های نرم ابزاری ویژه و آخرین مدل مهمات و بمب‌ها را به عربستان سعودی بدهد. مذاکرات برای فروش ۴ فروند کشتی نظامی به ریاض نیز در جریان است. در عوض عربستان نیز حاضر است در بخش‌های مختلف اقتصاد آمریکا بیش از ۴۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری کند.

هدف واقعی ترامپ از سفر به ریاض چیست؟

البته اهداف مورد نظر برای سفر دونالد ترامپ به ریاض، بسیار گسترده تر از روابط دوجانبه است. اتفاقی در عربستان همزمان با مبارزات انتخاباتی در آمریکا رخ می دهد که نتیجه آن برای منطقه و در مجموع جهان، به همان اندازه اهمیت دارد. این اتفاق برگزاری نشست سران کشورهای عربی-اسلامی است که در آن نمایندگان بلندپایه بیش از ۵۰ کشور اسلامی دعوت شده اند. انتظار می رود که در این نشست ترامپ خواستار ایجاد تشکیلاتی شود که اکنون چند سالی است که از آن بعنوان «ناتو عربی» نام برده می شود.

به عقیده رئیس کاخ سفید، این تشکیلات باید تلاش کشورهای مسلمان، مسیحی و یهود را در منطقه هماهنگ سازد تا به گفته وی، بتواند منشاء هرج و مرج در منطقه که گروه تروریستی داعش و القاعده را از بین ببرند و همچنین اقدامات دولت‌های جمهوری اسلامی ایران و سوریه را نیز مهار کنند.

عربستان ریاست این ائتلاف جدید را برعهده خواهد داشت و واشنگتن دقیقا بر این مسئله تاکید دارد. روابط آمریکا و عربستان پایه و اساس دیگر راهکارهای آمریکا در منطقه قرار خواهد گرفت. احتمال دارد که در این ائتلاف، کشورهای عرب منطقه خلیج فارس، مصر و اردن و دیگر کشورهای مرسوم آمریکا و عربستان حضور داشته باشند. البته ایجاد این تشکیلات، موقعیت مصر که آنهم هم مدعی رهبری در جهان عرب است را تضعیف خواهد نمود. ولی کشورهای عربی حق انتخاب زیادی برای مشارکت در این ائتلاف ندارند.

سفر ترامپ به فلسطین اشغالی صرفا جنبه نمایشی دارد

هدف دیگر سفر خاورمیانه‌ای دونالد ترامپ، تل آویو است که حضور ۲۶ ساعته وی در اسرائیل (فلسطین اشغالی) بیشتر اهمیت سمبلیک دارد. ترامپ نیاز دارد نشان دهد که به وعده های انتخاباتی خود پایبند است و نه تنها روابط واشنگتن با اسرائیل در حال عادی شدن است، چرا که در اواخر کار دولت “باراک اوباما” رو به تیرگی گذاشته بود، بلکه به سطح بالاتری نیز ارتقاء خواهد یافت. این مسئله برای رئیس کاخ سفید که در معرض اعمال فشار زیادی از سوی مخالفانش در آمریکا قرار دارد، اهمیت زیادی دارد.

اصلی ترین مسئله تحریک آمیز در رابطه با این سفر آن است که آیا ترامپ تصمیم خود در مورد انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس را اعلام خواهد کرد، یا نه. برخی مقامات بلندپایه آمریکایی به ترامپ توصیه کرده‌اند که از چنین اقدامی خودداری ورزد، چرا که چنین اعلامی تنها به منافع آمریکا آسیب خواهد رساند و جز برانگیختن تمایلات ضدآمریکایی بیشتر، نتیجه دیگری در پی نخواهد داشت.

رئیس جمهور آمریکا تاکنون سخنی در مورد لزوم تشکیل دولت مستقل فلسطینی در کنار دولت یهود نگفته است، در حالیکه باراک اوباما روی این مسئله بسیار تاکید داشت. سخنان «دوستانه» ترامپ در مورد فلسطین تنها محدود به گفته‌هایی در مورد ضرورت «زندگی شایسته» برای مردم فلسطین بوده است. بنابراین بعید است در دوره ریاست جمهوری ترامپ، پیشرفتی در روند حل و فصل مناقشه فلسطین و اسرائیل حاصل شود.

تسنیم