به گزارش ترجمان صبح احمد جهانسری در نشست سایبری اداره کل پدافند غیرعامل استان، اظهار کرد: این باج افزار ظرف ۲۴ ساعت بیش از ۷۰هزار کامپیوتر را در ۹۹ کشور جهان آلوده کرده و به‌سرعت در حال انتشار است .
وی افزود: این بدافزار، اطلاعات کاربران را کدگذاری و در قبال کدگشایی از کاربر باج‌گیری می‌کند؛ با توجه به حساسیت ایام انتخابات، تمام دستگاه‌های اجرایی باید راه‌حل مناسب برای مقابله با این باج افزار را اتخاذ کنند .
وی همچنین از ارسال دستورالعمل مقابله با این باج افزار به دستگاه‌های اجرایی خبر داد و گفت: امیدواریم با همت مدیران IT   و کارشناسان مجرب از این معضل عبور کنیم .
جهانسری همچنین از مدیران IT  دستگاه‌های اجرایی خواست با مدیریت اینترنت و محدود کردن ایمیل هرگونه راه ورود این باج افزار را ببندند .
وی اضافه کرد: راه اصلی این مشکل به‌روز کردن سیستم عامل است که نسخه آن برای دستگاه‌های اجرایی فرستاده شده و در سایت مرکز ماهر و افتا نیز موجود است .
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری همچنین از اهمیت پشتیبان گیری اطلاعات خبر داد و افزود: باید تیم مجربی برای این امر تدارک دیده شود تا در صورت بروز مشکل، داده‌ها آسیبی نبینند .
وی از تمام کاربران خواست از بارگیری فایل‌های غیرضروری و وسوسه‌آمیز و فریبنده اجتناب نمایند، چرا که این امر یکی از راه‌های ورود باج افزار  است .
به گفته جهانسری، به‌روز کردن آنتی‌ویروس و مدیریت استفاده از حافظه‌های جانبی (فلش مموری) نیز یکی از راه‌های دیگر مقابله با این بدافزار است .
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری در پایان گفت: با همکاری صداوسیمای استان برنامه‌های آموزشی خوبی توسط کارشناسان این امر با هدف اطلاع‌رسانی تدارک دیده شده است
ایسنا