به گزارش ترجمان صبح، اسماعیل جبارزاده درجلسه شورای برنامه‌ریزی  استان، با اشاره به شایعه‌پراکنی در شبکه‌ها ی مجازی گفت: در این استان کسی را عزل نمی‌کنند، مگر اینکه ارتقا یابد، پس با انگیزه بیشتر به فعالیت ادامه داده و برای رفع مشکلات کمر همت می‌بندیم.
وی همچنین اظهار کرد:  میزان مشارکت  مردم در انتخابات، همواره از دغدغه‌های  مدیران و مسئولین بوده است، خوشبختانه  در انتخابات دوازدهمین دور ریاست جمهوری، میزان مشارکت مردم استان به بالای ۷۰ درصد و این آمار در شهرستان تبریز به بالای ۶۰ درصد رسید.
وی اضافه کرد: حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رای،  وظیفه مسئولین را سنگین تر کرده است، وقتی مردم  در  انتخابات به این شکل گسترده شرکت می‌کنند، باید انگیزه خدمت در مسئولین  بیش از گذشته شود.
به گفته استاندار آذربایجان‌شرقی، شرح تحقیقاتی و علمی  صورت مسائل  اجتماعی کافی نبوده و مسئولین باید راهکارهای اجرایی ارائه کرده و به روز باشند.
وی با اشاره به علل مختلف  تغییر نرخ بیکاری در سال‌های اخیر افزود: زمانی‌که کارخانه‌ای در عرض یک روز، تعدادی از کارگران خود را از کار، بیکار می‌کند، مشخص است که چنین مسائلی چه تاثیری بر نرخ بیکاری خواهد گذاشت،  لازم است مسئول مربوطه  به روز بوده و از چنین مسائلی اطلاعات کافی داشته و  برای رفع مسائل راهکار داشته باشد، طرح علمی و تخقیقاتی خوب است البته به شرطی که با راهکار همراه باشد.
جبارزاده یادآور شد: اینکه در حال حاضر نرخ بیکاری در جامعه چقدر است، نباید مسئولی را از تلاش باز  دارد، هر نرخی که باشد  با انگیزه مضاعفی که افزایش مشارکت مردم در  انتخابات ریاست جمهوری در ما ایجاد کرده ، باید به دنبال اشتغال بیشتر و کاهش نرخ بیکاری باشیم.
وی همچنین خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری را بزرگ نکنیم که نتوانیم با آن مقابله کنیم، اگر دولت بنا بر این دارد که سالی یک میلیون شغل فراهم کند، بر اساس جمعیت استان  آذربایجان‌شرقی، لازم است سالی در حدود ۴۵ الی ۵۰ هزار شغل در این استان ایجاد شود.
وی به آمار ارائه شده توسط سازمان تامین اجتماعی در خصوص بیمه‌شدگان اشاره کرد و گفت: در سال گذشته در حدود ۳۴ هزار بیمه شده جدید داشتیم، این در حالی است که به طور معمول در کشور ما،  آمار شاغلین بیش از آمار بیمه شدگان است،پس در واقع ما سال گذشته آمار ۳۵ هزار نفری ایجاد شغل را تجربه کردیم و ایجاد ۴۵ الی ۵۰ هزار شغل جدید نیز دور از دسترس به نظر نمی‌رسد.
وی گفت مسئولین به همت حضور گسترده مردم  در انتخابات ۲۹ اردیهشت ماه سال جاری،  و در شان این مردم برای  رفع مشکلات کنونی جامعه از جمله بیکاری آستین‌ها را بالا بزنند.
استاندار آذربایجان‌شرقی تاکید کرد از این پس؛ تمامی مدیران در جلسات این چنینی برای افزایش اشتغال در استان، راهکار عملیاتی ارائه کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح توسعه و عمران و نفوذ شهر مرند گفت:  تصویب این طرح بدون معرفی مسئولان  تخلف طرح تفضیلی  در ۱۶ سال گذشته در این شهر ،  به مراجع قضائی،  کاری بیهوده است.
استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: نمی‌شود که در یک شهری طرح جامع ابلاغ شود ولی هیچکس مسئول پیگری نباشد، کسانی که در این امر کوتاهی کردند باید پاسخگو باشند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان‌شرقی نیز در این  جلسه  گفت: اشتغال و بیکاری موضوعاتی چندوجهی بوده  و تحلیل چرایی افزایش و یا کاهش نرخ رشد این مسائل با پیچیدگی همراه است.
وی ادامه داد: هم چون کل کشور، مطالعه نتایج سرشماری ۸۵ تا سال ۹۰ نشان می دهد که در آن سال‌ها سالانه ۲۰ هزار فرصت شغلی را از دست دادیم.
به گفته وی بهبود وضعیت اشتغال، آخرین حلقه ای است که در چرخه اقتصادی، خودش را نشان می‌دهد، به همین دلیل در رشد اقتصادی بالای ۷ درصد نیز، در  امار اشتغال تغییر چشمگیری مشاهده نشد.
وی با تاکید بر اجرای اقتصاد مقاومتی با رویکرد تقویت تولید و اشتغال خاطرنشان کرد: برای رفع معضل بیکاری، لازم است بدنه استان و بخش های اجرایی همسو با هم تلاش کنند.
میر احد حسینی،  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: متوسط نرخ بیکاری در کل کشور، ۱۲/۴ درصد در کشور است که استان ما با نرخ بیکاری ۱۰/۸ درصد، در حدود ۱/۵ درصد از متوسط  نرخ کشوری، پایین تر است.
وی ادامه داد: روند افزایش نرخ بیکاری در طول یک سال گذشته افزایشی بوده و  باید بررسی کنیم که چرا این اتفاق افتاده است.
وی پیشنهاد کرد، برای بررسی علل افزایش ۳/۵ درصدی نرخ بیکاری در استان آذربایجان شرقی در فاصله یک ساله ، تیم تخصصی تشکیل شود