به گزارش ترجمان صبح ، تاکنون حدود ۱۶ نفر توانسته‌‌اند به ۱۴ قله بالای ۸ هزار متر جهان صعود کنند که در این بین عظیمقیچی ساز لقب نخستین ایرانی فاتح این قلل را به خود اختصاص داد.

عظیم قیچی‌ساز در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۹۵ توانست ۱۳ قله از هشت‌هزارمتری‌ها را صعود کند. در این فاصله وی دو بار و در سال‌های ۸۴ (با استفاده از اکسیژن) و ۱۳۹۵ (بدون اکسیژن) به اورست صعود کرد. سرانجام در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ موفق به فتح تنها قله باقی‌مانده یعنی لهوتسه شد و بدین ترتیب به عنوان ۳۷مین کوهنورد به عضویت باشگاه هشت هزار متری‌ها درآمد.

در بین کوهنوردان صعودکننده به هشت‌هزار‌متری‌ها، تنها ۱۶ نفر در جهان موفق به صعود به همه ۱۴ قلهٔ بالای ۸۰۰۰ متر بدون اکسیژن شده بودند و عظیم قیچی‌ساز توانست نام خود را به عنوان هفدهمین کوهنورد در این فهرست به ثبت برساند.

قیچی ساز که پس  از فتح قله ۸۵۱۶ متری لوتسه در نپال، فردا دوشنبه، ساعت ۱۸ با استقبال علاقمندان و ورزش‌دوستان، وارد فرودگاه بین المللی امام خمینی خواهدشد.

لازم به ذکر است، عظیم قیچی ساز که کارمند شهرداری تبریز است، توانست با برخورداری از حمایت های شهرداری تبریز، قله لوتسه را فتح کرده و نام خود را در جمع ۱۶کوهنورد برتر جهان، ثبت کند.