به گزارش ترجمان صبح، در حال حاضر، حدود ۳۵ بانک و موسسه اعتباری مجاز درکشور در حال فعالیت هستند که  چندی پیش در اظهارات مقامات بانکی اشاره‌ای به این شده بود که امکان ادغام بانک‌ها و موسسات مجاز وجود خواهد داشت، این موضوع گرچه تاکنون عملیاتی نشده، بحث‌های فراوانی پیرامون کارساز یا کارساز نبودن آن مطرح شده است.
ادغام بانک‌ها، در کوتاه‌مدت کارساز نیست
معصومه آقاپور، نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی معتقد است؛ ادغام بانک‌ها که به عنوان یک راه حل اصلاح نظام بانکی مطرح می‌شود؛ در کوتاه مدت چاره‌ساز مشکلات کنونی نخواهد بود.
وی ادامه داد: در شرایط فعلی باید دو اقدام اساسی انجام دهیم، در ابتدا دولت بدهی ‌های بانکی خود را پرداخت کند و بانک‌ها نیز صورت ‌های مالی خودرا به صورت شفاف ارائه کنند.
وی اضافه کرد: گشایش شعب بانک های خارجی و بین المللی، رویکردی ضروری برای جذب سرمایه گذاران بزرگ خارجی و راهبردی مهم جهت شتاب دهی به روند توسعه اقتصادی و صنعتی می باشد، جذب سرمایه‌گذارو ایجاد شعب بانکی‌های خارجی، یک اقدام مناسب دیگر از سوی بانک مرکزی می‌تواند باشد.
وی با بیان اینکه طرح اصلاح امور بانکی در مجلس دهم پیگری می‌شود، گفت: اولین هدف طرح مذکور،اصلاح سودها و درصدهای بانکی است، این مسئله نیز در کوتاه‌مدت و بلندمدت از بار مشکلات نظام بانکی خواهد کاست.

وی همچنین گفت: باید در سیستم بانکی، پل‌هایی ایجاد کنیم که رابطه بانک ها با مشتریان اصلاح شده و رابطه بین بانکی و سفته‌های بانکی را حذف کنیم.
آقاپور علیشاهی با بیان اینکه تغییر ساختار بانکی، هزینه بر است، گفت: بخشی از بانک‌ها با زیان روبه‌رو هستند بنابراین اگر به بانک‌هایی که شرایط بحرانی دارند شوک ادغام نیز وارد شود، شرایط اقتصادی بانک‌ها با مسائل دیگری نیز روبه‌رو می‌شود.
وی با بیان اینکه در شرایط کنونی تغییر ساختار بانکی نیاز نیست، ادامه داد: بانک‌های خصوصی و غیر خصوصی به لحاظ کارشناسی آمادگی لازم برای ادغام ندارند.