به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایسنا، مرتضی آبدار در نشست بررسی راهکارهای جذب گردشگری به استان گفت: باید قبول کنیم که مشکلات ملی و منطقه ای داریم نگاههای دوگانه و موانع ذهنی باعث کاهش حضور گردشگر در استان می شود. فرهنگ سازی و تبلیغات صحیح و آسیب شناسی به منظور آشنا نمودن عموم مردم با فرهنگ گردشگری در توسعه این صنعت مؤثر است.
وی تصریح کرد: با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ عنوان کرد: بحث تبریز ۲۰۱۸ یک رویداد، فرصت و اتفاق مهم فرهنگی برای استان و کشور است و استانداری به عنوان نماینده عالی، اقدامات بسیار خوبی در این حوزه همچون تصویب در هیأت دولت و … انجام داده است.
آبدار با بیان اینکه میزبانی خوب از گردشگران کشورهای اسلامی در تبریز نیازمند مشارکت همگانی و تلاش همه جانبه مردم و مسئولان است، اظهار کرد: تمامی مشکلات این حوزه در دو سطح منطقه‌ای و ملی احصاء شده و با تمام توان برای رفع آن تلاش می‌کنیم تا میزبانی خوبی در شأن شهر اولین‌ها از گردشگران کشورهای اسلامی در تبریز داشته باشیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه متاسفانه آن چنان که باید و شاید نتواسته‌ایم ظرفیت‌های گردشگری استان را به دیگران بشناسانیم، گفت: سایت ویژه و خبرگزاری ۲۰۱۸ در آینده ای نزدیک در صورت همکاری دستگاه‌ها و نهادهای مسئول رونمایی می شود.
 آبدار در بخشی از سخنان خود با انتقاد از گسترش نگرش‌های امنیتی در حوزه گردشگری گفت: باید با اتخاذ تدابیر مناسب، کاری کنیم که مسافران و گردشگرانی که به تبریز می آیند با خاطره خوش، تبریز را ترک کنند و برای بارهای بعدی، با دیگر مسافران به تبریز سفر کنند.