به گزارش ترجمان صبح، حسین نجاتی ضمن اعلام این خبر افزود : این تعداد طرح با پیش بینی تقریبی بیست و یک هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل مصوبات ستاد ملی اقتصاد مقاومتی راه اندازی خواهد شد.

وی ادامه داد: تکمیل و بهره برداری حداقل شش هزار طرح صنعتی و معدنی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد جزو برنامه های اجرایی معاونت طرح و برنامه وزارت در کل کشور است که از این تعداد ۴۵۴  طرح مربوط به استان آذربایجان شرقی است.

وی اولویت اعطای تسهیلات را به واحدهایی دانست که ابتدا نسبت به تمدید اعتبار جواز خود در کمترین زمان ممکن اقدام نموده و در ادامه در سامانه بهینه یاب ثبت نام نمایند.

وی در خصوص اهداف کلی برنامه راه اندازی ۶ هزار پروژه صنعت و معدنی در کشور اعلام کرد : اجرای نسبی بندهای(۱، ۲، ۳، ۶، ۱۰ و ۱۵) سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، بهره برداری از حجم زیاد سرمایه گذاری های انجام گرفته قبلی، افزایش پیشرفت فیزیکی طرح های نیمه تمام، تامین مواد اولیه برای زنجیره پایین دستی هر یک از طرح ها، تاثیر در افزایش صادرات غیر نفتی کشور، ارتقاء نسبی درون زایی و فراهم سازی برون گرایی بیشتر و کاهش نیاز به واردات محصولات تولیدی این طرح ها، جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره ارزش، فراهم سازی امکان بهره برداری از ظرفیت ها و سرمایه گذاری ها در صنایع پایین دستی از اهم اهداف این برنامه است.

نجاتی متذکر شد : مقرر شده طبق این برنامه، در سطح کشور، طرح های نیمه تمام صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد به تعداد ۱۱ هزار و ۴۰۰ با سرمایه گذاری ۱۲۱۵ هزار میلیارد ریال و اشتغال زایی ۳۸۲ هزار نفر تکمیل شده و از شش هزار طرح مذکور تا پایاین سال جاری بهره برداری شود.

به گفته این مقام مسول ، طرح های مذکور، شامل طرح های کوچک، متوسط و بزرگ صنعتی و معدنی کشور بوده و با بهره برداری از آنها ضمن تکمیل و توزان زنجیره های ارزش و استفاده از سرمایه گذاری انجام شده نیمه تمام و بهره برداری از مزیت های نسبی، رشد اقتصادی و اشتغال زایی نیز در کشور محقق خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه در اجرای این برنامه، به غیر از طرح هایی که نیاز به تسهیلات تکمیلی بانکی دارند ، هیچ گونه بودجه و اعتبار دولتی نیاز نیست ، خاطرنشان کرد : میزان تسهیلات لازم برای تکمیل این طرح ها سی هزار میلیارد تومان خواهد بود همچنین سالانه ۷۵۰۰ میلیارد تومان برای سرمایه در گردش راه اندازی اولیه طرح ها پیش بینی شده است.

وی در خصوص زمانبندی برنامه ها گفت : کلیه برنامه ها به صورت ماهیانه مورد پایش، نظارت و پیگیری قرار می گیرد و با وجود عدم قطعیت در پارامترهای تاثیرگذار در زمان بهره برداری طرح ها، گزارش عملکرد به صورت ماهیانه ارائه می گردد

نجاتی اضافه کرد : طبق  این برنامه پیش بینی می شود در هر فصل یک هزار و ۵۰۰ طرح در کشور به بهره برداری برسد.