به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایسنا، سعید شبستری خیابانی در نشست خبری با تعدادی از مدیران مسئول رسانه ها و مطبوعات استان با اشاره به برگزاری انتخابات باشکوه ۲۹ اردیبشهت ماه گفت: مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی با حضور باشکوه خود در این دوره از انتخابات نیز، ثبات و آرامش را بر وعده هایی همچون افزایش سه برابری یارانه ها ترجیح دادند.

وی با بیان اینکه مردم با رای مجدد به آقای روحانی، تمایل خود به ادامه و استمرار برنامه های دولت تدبیر و امید را اعلام کردند اظهار کرد: این دولت با وعده افزایش یارانه و اهدای نبات به روستاییان، رای جمع نکرد و نخواست که با اقداماتی همچون توزیع سیب زمینی که در دوره های پیشین انتخابات ریاست جمهوری مطرح بود، پیروز رقابت های انتخاباتی باشد.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در زمینه اقتصاد مقاومتی و لبیک به تحقق فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق این مهم اقدامات ارزنده ای انجام داده است افزود: در حوزه روستایی نیز اقدامات بسیار خوبی در چهار سال اول دولت تدبیر و امید انجام شد که نتیجه آن، رای مثبت مردم روستاها به این دولت در انتخابات اخیر بود.

رییس ستاد انتخابات استان در ادامه با اشاره به برخی از مشکلات کشور همچون بیکاری و مشکلات معیشتی و اقتصادی عنوان کرد: علی رغم این مشکلات، باز هم مردم اقصی نقاط ایران اسلامی با حضور باشکوه خود در انتخابات ریاست جمهوری به استمرار دولت آقای روحانی رای دادند.

شبستری با انتقاد از رفتار برخی ها برای تخریب دولتمردان تصریح کرد: مدیران کشور سرمایه های نظام هستند و باید از آن ها حفاطت کنیم نه اینکه با تهمت و افترا سعی در تخریب آن ها داشته باشیم.

وی با بیان اینکه برگزاری باشکوه انتخابات اخیر ریاست جمهوری نشان داد که ایران اسلامی، بالاترین و بهترین دموکراسی را دارد افزود: از این پس باید تمامی رقابت ها و حتی برخی تقابل ها به رفاقت تبدیل شود چرا که رییس جمهور منتخب، رییس جمهور تمامی مردم است و باید همه با هم برای رفع مشکلات کشور در حوزه های مختلف بکوشیم.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود، اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال را از جمله مهم ترین اولویت های مدیریت ارشد استان در سالجاری دانست و گفت: تمامی دست اندرکاران دولت در این زمینه تلاش می کنند و در استان آذربایجان شرقی نیز با همدلی، وحدت و افزایش پشتکار در تمامی ارگان ها و سازمان ها به این سمت حرکت می کنیم.

 شبستری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مشکل خاص امنیتی در ایام انتخابات وجود داشت یا خیر افزود: امنیت این دوره از انتخابات مثال زدنی بود و علی رغم تهدیدات خارجی از سوی دشمنان و گروهک های تروریستی؛ همدلی و زحمات شبانه روزی تمامی مسئولان مربوطه و ایجاد کنندگان امنیت؛کوچکترین اتفاقی را در این حوزه شاهد نبودیم.

 وی با اشاره به انتشار برخی اخبار کذب در برخی رسانه های منتقد دولت مبنی بر دخالت فرمانداران، بخشداران و دهیاران در انتخابات اخیر ریاست جمهوری گفت:  تبیین عملکرد دولت و خدمات ۴ ساله گذشته دولت یازدهم،  هیچ گونه منافاتی با عدم دخالت هیات اجرایی در انتخابات نداشت. همچنان که برخی افراد، تمامی خدمات و زحمات چهار ساله دولت تدبیر و امید را نفی می کردند این افراد نیز حتی تا آخرین روز انتخابات نیز می توانستند خدمات دولت را برای مردم تبیین کنند.

  وی در ادامه سخنان خود با اشاره به عدم امکان اخذ رای مردم از ساعت ۲۴ به بعد با تصمیم مشترک ستاد انتخابات کشور و شورای نگهبان از مردم عذرخواهی کرد و افزود: به دلیل دستورالعمل های ابلاغی از ستاد انتخابات کشور، امکان اخذ رای مردم از این ساعت به بعد مقدور نشد ولی دستور دادیم که رای تمامی افرادی که در صف های مساجد و مدارس بودند اخذ شود.

رییس ستاد انتخابات استان با بیان اینکه بعد از برگزاری انتخابات، ناظرین، هیات اجرایی و نمایندگان کاندیداها در فرآیند شمارش آراء تمامی صندوق های اخذ رای حضور داشتند گفت: تعداد آراء ماخوذه استان در این دوره از انتخابات، دو میلیون و ۵۸ هزار و ۲۳۸ نفر بود که فقط یک میلیون و ۹۸۵ هزار و ۱۱۰ برگه را صحیح در بین آرا وجود داشت.

شبستری ابراز کرد: ۶۵ درصد از شرکت کنندگان استان در انتخابات ریاست جمهوری به آقای روحانی، ۳۳ درصد به آقای رییسی، ۱٫۳ درصد به آقای میرسلیم و ۰٫۷ دهم درصد نیز به آقای هاشمی طبا رای داده اند.

وی ادامه داد: میزان مشارکت مردم استان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲، ۶۶٫۶ درصد بود که امسال در حدود ۷۰ درصد شد. میزان آرای دکتر روحانی در استان از مجموع آراء، ۵۵٫۷ درصد بود که در این دوره به ۶۵ درصد رسید.

وی نسبت به انتشار اخباری در روز انتخابات مبنی بر کمبود و اتمام تعرفه برگ رای در برخی از شعبات اخذ رای گفت: ” سه ساعت مانده به اتمام رای گیری، از برخی شعبات اخذ رای اعلام کردند که تعرفه تمام شده است ولی در کمترین زمان ممکن، تعرفه های مورد نیاز به شعبات اخذ رای ارسال شد.”

 وی در همین راستا اظهار کرد: به میزان میانگین تعرفه مورد نیاز شعبات در انتخابات قبلی به اضافه ۳۰ درصذ تعرفه توزیع کرده بودیم ولی در بعضی از شعبات ازدحام جمعیت زیاد بود.

رییس ستاد انتخابات استان با انتقاد شدید از انتشار شایعه ای مبنی بر اتمام تعرفه های برگ رای در هشت شعبه اخذ  رای گفت: یکی از سایت های محلی مدعی این موضوع شد و پس از بررسی هایی که انجام دادیم مشخص شد اصلا چنین خبری صحت ندارد.

شبستری در همین راستا تصریح کرد: متاسفانه این رسانه، شانتاژ کرد و ما نیز هماهنگی های لازم برای برخورد قضایی با رسانه مزبور از طریق دادستانی را انجام داده ایم.

 وی افزود: متاسفانه برخی از مسئولان و نمایندگان نیز با مصاحبه های خود بر این شایعات دامن زدند و به همین دلیل احتمال انتشار این شایعه بر اساس هماهنگی های قبلی قوت می گیرد.

به گفته این مقام مسئول، اکثر تعرفه های ارسالی به شعات اخذ رای، مهر برگشت خورده و بایگانی شده است.

 وی با بیان اینکه در بحث انتخابات ریاست جمهوری، حتی یک مورد شکایت به ستاد انتخابات استان واصل نشده است ابراز کرد: ممکن است شکایاتی به سایر نهادها واصل شود ولی به ستاد انتخابات استان به عنوان مسئول اصلی انتخابات، شکایتی واصل نشده است.

وی همچین با اشاره به اعتراضات برخی از کاندیداهای شورا شهر به نتیجه این انتخابات گفت: اکثر اعتراضات که در حدود ۱۰۰ مورد بود مربوط به تبریز بود که پس از بازشماری بخشی از صندوق ها و بررسی هیات نظارت و هیات اجرایی مشخص شد که کوچکترین تغییری در انتخابات شورای شهر تبریز وجود ندارد.

 شبستری عنوان کرد: بخشی از شکایات، مربوط به کاندیداهایی بود که در حال حاضر، عضو فعلی شورای شهر تبریز هستند. ولی به نظر بنده با توجه به مشکلات اخیر بوجودآمده در شورای شهار چهارم، مردم تبریز در درجه اول مایل به ادامه فعالیت شورای چهارم نبودند و در درجه دوم به انتخابات لیستی و حزبی روی آورده اند.

 وی با اشاره به انشار ویدیویی در فضای مجازی از یک شخص و سخنان وی مبنی بر تقلب در انتخابات شورای شهر تبریز گفت: این سخنان، کاملا کذب محض است و فرد مورد نظر به دادستانی معرفی شده تا در پیشگاه قانون پاسخگو باشد.

وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه افتخار می کنیم مردم فهیم تبریز در انتخابات شورای شهر به عکس روتوش شده رای نداند اظهار کرد: این برخورد مردم؛ حاکی از رشد اجتماعی مقبول است و مردم نیز با انتخاب خود در انتخابات شورای شهر نشان دادند که به دنبال کاندیداهایی هستند که متخصص باشند و برنامه عملیاتی دارند.

وی از احضار دو نفر از فرمانداران و درخواست توضیح از آنان به دلیل برخی تخلفات و شائبه های حمایت از برخی کاندیداها خبر داد و گفت: مشخص شد که این فرماندارانف فقط ارائه و تبیین عملکرد کرده اند و به دلیل اعتراض یکی از نهادها بر رفتار فرمانداران، برای توضیحات لازم، احضار شده اند.

وی همچنین گفت: برخی نهادها بیش از ۱۰۰ مورد تخلف در انتخابات اخیر داشتند که تمامی این موارد به صورت مستند و مستدل به ستاد پیگیری تخلفات و جرایم انتخاباتی گزارش شده است و همچنین تخلف برخی از مدیران دولتی نیز به نهادهای مربوطه گزارش شده و حسب قانون با آنان برخورد می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از راهیابی ۷۱ خانم به شوراهای اسلامی شهر و روستا خبر داد و گفت: از این تعداد، ۲۳ نفر مربوط به حوزه شهری و ۴۸ نفر نیز مربوط به حوزه روستایی است.

بر اساس گفته وی، در دوره پیشین انتخابات شوراهای شهر و روستا، ۵۴ نفر در شوراهای شهر و روستا حضور داشتند که در شورای جدید به ۷۱ نفر افزایش یافته است.

 شبستری تصریح کرد: از نظر تسهیلات، ۱۸ نفر از منتخبین شهری شوراها، داری تحصیلات دکتری، ۶۵ نفر داری مدرک کارشناسی ارشد، ۱۶۰ نفر مدرک کارشناسی دارند و شش نفر هم مدرک حوزوی دارند. ۴۳۲ نفر از منتخبین در شوراهای روستا نیز مدرک کارشناسی، ۴ نفر مدرک حوزوی، ۱۳۳ نفر مدرک فوق دیپلم دارند و بقیه مدرک زیردیپلم دارند.

بر اساس گفته رییس ستاد انتخابات استان، میانگین سنی منتخبین شوراها در دو حوزه شهری و روستایی، ۴۱ تا ۴۵ سال است .

شبستری با اشاره به برگزاری انتخابات الکترونیک در شش شهرستان استان گفت: این انتخابات نیز بدون کوچکترین مشکلی برگزار شد و بهتر است که رسانه ها در راستای افزایش رویکرد الترونیک در حوزه هایی همچون انتخابات، فرهنگ سازی کنند.

وی همچنین به انتخابات میاندوره ای مجلس شورای اسلامی در حوزه اهر و هریس نیز اشاره کرد و ادامه داد: تعداد آراء ماخوذه در این حوزه انتخابیه، ۱۰۲ هزار و ۳۹۰ رای بود که از این تعداد، تعداد آرای صحیح، ۹۴ هزار و ۳۶۵ رای بود و آقای بیت الله عبداللهی توانست با ۲۳ هزار و ۱۴۴ رای رای اول را کسب کند.

شبستری گفت: در حوزه انتخابیه مراغه و عجب شیر نیز، ۱۶۵ هزار و ۶۶۵ نفر در انتخابات شرکت کردند که از بین ۱۵۳ هزار و ۴۰۵ رای صحیح؛ آقای علی جلیلی شیشوان توانست بیشترین رای را به خود اختصاص دهد و با ۳۳ هزار و ۷۱۵ رای، به عنوان منتخب مردم عجب شیر و مراغه در مجلس شورای اسلامی معرفی شود.

 بر اساس گفته شبستری، انتخابات میاندوره ای مجلس شورای اسلامی از سوی هیات نظارت شهرستان و استان تایید شده ولی هنوز نظر نهایی شورای نگهبان به ما ابلاغ نشده است.

وی با تقدیر از عملکرد رسانه ملی در روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت: در درجه اول به دلیل جانبداری رسانه ملی از کاندیدای خاص که عامل مهمی برای تشویق مردم به حضور در پای صندوق های اخذ رای بود تشکر می کنم.

 شبستری از رسانه ها و شبکه های مجازی نیز تقدیر کرد و گفت: فعالیت رسانه ها و شبکه های مجازی در این دوره از انتخابات، بسیار پررنگ بود و به جرات می توان گفت که این رسانه ها با صداو سیما رقابت کردند.