به گزارش ترجمان صبح، موضوع اشتغال و دستیابی افراد به شغل مناسب از اساسی‌ترین نیازهای جامعه محسوب می شود. بیکاری به عنوان یک پدیده مخرب اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مطرح بوده و رفع آن همواره از جمله دغدغه های برنامه ریزان بوده است. اشتغال و بیکاری از جمله موضوعات مهم اقتصادی هر کشوری است، به گونه ای که افزایش اشتغال و کاهش بیکاری به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع تلقی می شود.

براساس نتایح طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۹۵ که توسط مرکز آمار ایران منتشر شد، نرخ بیکاری در استان آذربایجان‌شرقی در سال ۹۵ حدود ۱۰٫۸ درصد اعلام شد این در حالی است که این نرخ در سال ۹۴ به میزان ۷٫۳ درصد بود.

تخصیص ۵۰ میلیارد ریال برای طرح های اشتغالزایی ، یکی از طرح‌هایی است که به گفته‌ی جلیل روحانی،  رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی انسانی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی، برای کاهش نرخ بیکاری استان به کار گرفته‌ خواهد شد.

جلیل روحانی با اشاره به اینکه در دو سال قبل آذربایجان‌شرقی از نظر نرخ بیکاری مقام اول را در کشور به خود اختصاص داده است، افزود: در سال ۹۶ نیز بیش از ۵۰ میلیارد ریال برای حمایت از طرح های اشتغالزا و کاهش نرخ بیکاری در استان تخصیص یافته است.
وی اظهار کرد: طی سالجاری طرح جدیدی برای حمایت از اشتغال اجرا خواهد شد که در این طرح رویکرد پرداخت تسهیلات به جای فردمحوری به طرح محوری تغییر می کند و دولت از طرح هایی که برای ۲ نفر یا بیشتر شغل ایجاد کند، حمایت جدی تری خواهد کرد.
روحانی با بیان اینکه اولویت بندی برای استفاده از این اعتبار بر اساس نیاز سنجی های استان انجام شده و بیشترین رشته های پر اشتغال فرش و کفش است، افزود: این میزان اعتبار شناور بوده و هر شهرستانی که بتواند بیشترین اعتبار را جذب کند، مختار است.
وی ، اجرای طرح کارورزی با هدف آموزش و شناسایی نیروهای آماده به کار درمحیط های علمی و دانشگاهی و طرح تکاپو برای شناسایی مشاغل پرطرفدار در نقاط مختلف کشور را از جمله طرح ها و برنامه های دولت برای کاهش نرخ بیکاری در کشور برشمرد که اقدامات اولیه برای اجرایی شدن آنها درسال ۹۶ آغاز شده است.
روحانی، اجرای طرح تاک و حرکت را از دیگر طرح های اشتغالزایی در راستای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد که از امسال برای اجرایی شدن خیز بر خواهند داشت.