به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایرنا،  رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور در این آئین گفت: امروز برای جریان جوشان جمعه و جماعت گردهم آمده ایم تا پاسدار عرفان ها و عبادت ها باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی گفت: نماز جمعه ذکر را با فکر در می آمیزد و عبادت را با سیاست و جماعت را با ولایت گره می زند .

وی گفت: متولی اصلی نماز جمعه در زمان غیبت، ولی عصر(عج) است که اقتدار نظام را در روز جمعه به نمایش می گذارد .

وی با بیان اینکه ارکان اقتدار ، وحدت و یکپارچگی مردم و دلدادگان به نظام در هر جمعه تمرین وحدت می کنند، اظهارکرد: نظام ولایی و اسلامی سعی می کند از این طریق امنیت و تفاهم اجتماعی را توسعه بخشد .

حجت الاسلام تقوی با اشاره به اینکه نماز عمود دین و معراج مومن است، گفت: با نماز باید علیه منکرات برخواست .

وی ادامه داد: نماز انسان را از هجمه شیطان حفظ می کند و وقتی حکومت اسلامی تشکیل می شود حاکم اسلامی اقامه نماز را در اولویت قرار می دهد .

وی با بیان اینکه در فضای محراب و نیایش جماعت مطرح می شود، گفت: از مسجد و عبادت و جماعت به اخوت ایمانی و سپس به امت واحده می رسیم.

رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور اظهارکرد: با شعار توحیدی الله اکبر امت واحده شکل گرفته است .

وی با یادآوری اینکه در عصر حاکمیت اطلاعات و امواج، روحانی بزرگی از فیضیه برخواست و زلزله ای ایجاد کرد و نقشه سیاسی جهان را تغییر داد، گفت: امروز همان پرچم را رهبری به اهتزاز نگهداشته اند و امروز گره خوردن مردم کشورهای منطقه را به این فکر می بینیم .

حجت الاسلام تقوی گفت: آذربایجان سرزمین عارفان و علمای بزرگی است و نقش مهمی در خیزش و جوشش اندیشه های اسلام ناب محمدی در طول تاریخ است .

وی ادامه داد: ولایمتداری مردم این خطه زبانزد خاص و عام است و خدمت فرززندان این مرز و بوم به اسلام و انقلاب بسیار است.

وی با بیان اینکه حضرت آیت الله شبستری تلاش های زیادی برای توسعه حوزه و فکر اسلامی در این خطه داشتند از خدمات وی قدردانی کرد.

حجت الاسلام تقوی حمایت مسئولان استان آذربایجان شرقی از امام جمعه جدید تبریز را خواستار شد و آرزوی موفقیت برای وی کرد.

استاندار آذربایجان شرقی هم با قدردانی از خدمات ۲۲ ساله آیت الله مجتهد شبستری در استان، یاد و خاطره شهدای محراب را گرامی داشت .

اسماعیل جبارزاده از مقام معظم رهبری به واسطه تعیین امام جمعه ای برای تبریز از میان فرزندان این خطه قدردانی کرد و گفت: حجت الاسلام آل هاشم بوی لشگریان عاشورا را می دهد.

وی گفت: سفر پنج مرداد رهبری را به تبریز فراموش نکرده ایم و مشتاقانه در انتظار زیارت مجدد ایشان در استان هستیم.

استاندار آذربایجان شرقی اظهارکرد: وحدت و همدلی بین مردم استان حاکم است و بر اساس ارزیابی دستگاه های امنیتی در ۲ سال گذشته به عنوان استان برتر معرفی شده ایم که نتیجه تلاش همه نهادهای نظامی، انتظامی و امینتی است.

جبارزاده گفت: مردم استان گوش به فرمان رهبری هستند و با حضور باشکوه خود در انتخابات ۲۹ اردیبهشت این پیروی را ثابت کردند.

وی با اشاره به نام گذاری امسال با عنوان اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل گفت: در سال گذشته با همت مردم و مسئولان استان برای ۱۵۸۴ واحد تولیدی تامین مالی شد.

وی با بیان اینکه اهداف ملی سیاست های اقتصاد مقاومتی در برش استانی محقق شده است، گفت: دغدغه رهبری در کنار مسائل اقتصادی آسیب های اجتماعی است و بر این اساس استان ما عاری از معتاد متجاهر شده است و در زمینه رفع سایر آسیب های اجتماعی تلاش می کنیم.

بیکاری جوانان از دیگر دغدغه های رهبری است و ما مصمم به رفع این دغدغه هستیم سال گذشته ۴۰ هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شد و امسال تلاش بیشتری خواهیم کرد .

جبارزاده گفت: مردم استان آذربایجان شرقی لایق همه نوع خدمت هستند و ما آماده خدمت هستیم.

امام جمعه جدید تبریز نیز در این آئین از حسن ظن رهبری قدردانی کرد و گفت: با حمایت مردم و مسئولان استان در جهت تحقق فرامین رهبری شبانه روز تلاش خواهم کرد.
حجت الاسلام محمد علی آل هاشم با اشاره به ویژگی های استان آذربایجان شرقی، گفت: به مسائل اقتصادی استان اشراف دارم و شناخت خوبی از وضعیت امنیتی استان دارم.
وی ادامه داد: با فرصت های بین المللی استان آشنا هستم و سعی خواهم کرد با همراهی تمامی مدیران و مسئولان در جهت شکوفایی این فرصت ها تلاش کنم.
امام جمعه جدید گفت: در حوزه ترویج فرهنگ غنی اسلام و تقویت ارزش های انقلاب به ویژه در میان جوانان اهتمام داشته و سعی خواهم کرد: برنامه های آیت الله شبستری را ادامه دهم .

گفتنی است؛ رییس دفتر مقام عظمای ولایت در پایان این نشست با قدردانی از خدمات آیت الله مجتهد شبستری حکم رهبری مبنی بر انتصاب امام جمعه جدید تبریز را قرائت کرده و تحویل حجت الاسلام آل هاشم دادند.

حجت الاسلام آل هاشم پیش از این مسئولیت عقیدتی سیاسی ارتش را بر عهده داشتند.

این نشست با حضور روحانیون، فرماندهان نظامی و انتظامی، نماینده های مجلس و خانواده شهدا برگزار شد.