به گزارش ترجمان صبح، دکتر ایرج علیپور در حاشیه همایش تجلیل از مسئولان ستاد روحانی در آذربایجان شرقی اظهار داشت: با روی کار آمدن دولت روحانی و سیاست خارجی موفق دکتر ظریف، به طور کلی نظر دولت های اروپایی نسبت به ایران برگشت و اعتماد از بین رفته رو به ترمیم نهاد.

وی با تاکید بر اینکه برجام، نه اوج شکوفایی بلکه آغاز راه توفیقات اقتصادی برای ایران است اظهار داشت: تعجب می کنم از کسانی که انتظار دارند برجام یک شبه ایران را صاحب تمام منافع اقتصادی نماید؛ درحالیکه در سیاست بین الملل، توفیقات اقتصادی فیمابین دولت های مختلف به ویژه اروپا، نیازمند اعتمادسازی متقابل و زمان بر است.

این عضو سنای اقتصادی اروپا با اشاره به اینکه به دنبال “برجام”، علاوه بر رفع تحریم ها، بیش از ۵۰۰ تفاهم اقتصادی بین ایران و اتحادیه اروپا به امضا رسید تصریح کرد: اجرایی شدن این میزان تفاهم نامه های منعقد شده منوط به نتیجه ی انتخابات اخیر بود.

دکتر علیپور ادامه داد: برای کشورهای اروپایی، علاوه بر سیاست خارجی و رفتار کشورهای مقابل در عرصه بین الملل، میزان برخورداری از حمایت عمومی و آرای مردمی بسیار اهمیت دارد و موفقیت حسن روحانی در انتخابات اخیر به طور حتم، راه را برای اجرایی شدن تفاهمات یاد شده باز خواهد کرد.

این نخبه اقتصادی اتحادیه اروپا یادآور شد: با اجرایی شدن تفاهمنامه های منعقد شده بین ایران و اروپا، شاهد ورود سرمایه های بانکی، تکنولوژی و مبادلات گسترده بین دوطرف خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه به پیشنهاد وی، ایران بصورت مستقل یک نماینده به سنای اقتصادی اروپا معرفی می کند افزود: در مرحله ی نخست، تلاش می کنیم تکنولوژی جدید راهسازی به همراه سرمایه گذاران اروپایی را به صورت بی او تی وارد پروژه های راهسازی در کشور کنیم.