به گزارش ترجمان صبح، خطوط هواپیمایی امارات، عربستان، قطر و مصر قطع پروازهای هوایی خود به مقصد قطر را اعلام و آسمان خود را به روی پروازهای این کشور بسته اند.

در مقابل، شرکت خطوط هواپیمایی قطر نیز تعلیق همه پروازهای خود به عربستان را اعلام کرد.

بحران به وجود آمده در روابط کشورهای عربی و در پی آن باز شدن آسمان ایران به روی شرکت های هوایی قطری، رسانه های مختلف را به بررسی و دستاوردهای مالی و اعتباری آن را مورد واکاوی قرار دهند.

بر اساس این گزارش، قطر ایرویز درحال حاضر حدود۱۹۰ فروند هواپیمای مسافری دارد که تقریبا به اندازه کل ناوگان شرکتهای هواپیمایی فعال ایران به شمار می آید!

این شرکت با داشتن ۲۴ هزار پرسنل، ۱۵۰ مقصد در سراسر دنیا را پوشش می دهد.

قطر ایرویز در سال ۲۰۱۶ حدود ۲۶ میلیون مسافر رر در سراسر جهان جابجا کرده و از این راه حدود ۹.۷ میلیارد دلار کسب کرده است.

طبیعی است که با این حجم فعالیت و میزان درآمد حاصل شده، این شرکت نمی تواند منتظر حل و فصل مشکلات سیاسی با کشورهای همجوار بماند و مجبور است در اسرع وقت، مسیر جایگزین و امنی برای پروازهای خود بیابد.

مسیر جدید هواپیماهای قطر از آسمان ایران به فاصله یک روز از قطع روابط دوحه به کشورهای عربی/ عکس: فارس

در همین راه، از تهران هم خبر می رسد که هماهنگی های لازم برای استفاده قطر از آسمان ایران برای پروازهای اروپای یو غربی خود صورت گرفته و تصاویر سامانه های راداری نیز این مدعا را ثابت می کند.

سه سال پیش نیز به دنبال ناامن شدن آسمان اوکراین، ایران تونست پروازهای بین المللی را به سمت آسمان خود کشیده و از این راه ضمن کسب درامدهای ارزی، اعتبار بین المللی خود را ارتقا دهد.

کارشناسان از محل حایگزینی آسمان ایران برای پروازهای بین المللی درآمدی حدود ۵۰ میلیون دلار پیش بینی کرده بودند ولی پر واضح است که دستاوردهای این مهم، به غیر از منابع ارزشی، کسب اعتبار و پرستیژی است که با هیچ عدد و رقمی قابل قیاس نخواهد بود.

هواپیمایی قطر برای سال ۲۰۱۷ رشدی ۲۸ درصدی پیش بینی کرده بود و اگر ایران بتواند پروازهای این شرکت را به آسمان خود هدایت کند، با دریافت هزینه خدمات ترافیک هوایی و عبور سالانه نزدیک به ۱۶۵ هزار پرواز بین المللی، تحول عظیمی در صنعت هوایی خود ایجاد خواهد کرد.

 ***

در سایه مطالب منتشر شده در سایت رسمی خبرگزاری دولتی قطر به نقل از امیر این کشور، تنش و درگیری بی سابقه ای این روزها بین امارات، مصر، بحرین و عربستان با قطر به راه افتاده است که با حمله متقابل رسانه های دوطرف همراه است.

دولت قطر اعلام کرده است که این سایت هدف حمله سایبری قرار گرفته و مطالب منتشر شده متعلق به امیر قطر نیست اما عربستان و امارات این توضیح قطر را رد کرده اند.

در پی بالا گرفتن این تنش ها که درست چند روز بعد از اجلاس سران تعدادی از کشورهای عربی و اسلامی با ترامپ به میزبانی عربستان در شهر ریاض آغاز شد، دولت کویت درصدد میانجیگری برآمد که با توجه به اعلام قطع روابط به نظر می رسد که این میانجیگری بی نتیجه بوده است.

کشورهای بحرین، عربستان، مصر و امارات امروز دوشنبه در اقدامی هماهنگ قطع روابط دیپلماتیک خود با قطر را اعلام کردند.