دبیر جشنواره فیلم تبریز گفت تلاش می‌کنیم با جذب اسپانسرهای مناسب، ارزش مادی جوایز نفرات برتر و برگزیده جشنواره را در خور شان و جایگاه سینماگران افزایش دهیم.

به گزارش ترجمان صبح، امیر مرتضوی در جمع خبرنگاران  نخستین جشنواره فیلم تبریز را اتفاقی مهم برای سینمای تبریز عنوان کرده و افزود: هر چند در ابتدا این جشنواره در سطح استان برپا می‌شود ولی چشم انداز ما برای برپایی آن در سطوح منطقه‌ای و ملی در سال‌های آتی است.

وی با اشاره به اینکه جشنواره‌های محلی فرصتی برای رقابت و تقویت استعدادهای سینماگران استان است،  گفت: جشنواره فیلم تبریز طی روزهای ١٠ تا ١٣ مرداد سال جاری برگزار می‌شود.

دبیر جشنواره فیلم تبریز همچنین به برنامه‌های جنبی این جشنواره نیز اشاره داشته و گفت: میزبانی از اساتید و سینماگران برجسته در تبریز، برپایی جلسات نقد و بررسی فیلم‌ها، کارگاه‌های متعدد آموزشی، برگزاری ورک‌شا‌پ‌ها، و… از جمله این برنامه‌ها به شمار می‌رود.

وی از برگزاری نشست تخصصی آسیب‌شناسی تولید فیلم کوتاه و برگزاری نمایشگاه عکس-فیلم در طول برگزاری این جشنواره خبر داد و افزود: همچنین ۳ تولید سینمایی بلند استانی نیز پخش خواهد شد.

مرتضوی خاطرنشان کرد: با توجه به کیفیت بالای سینما ناجی تبریز از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌خواهیم، مجتمع ۲۲ بهمن تب ریز و سینما ناجی را برای برگزاری ۴ روزه جشنواره در اختیار ما قرار دهد تا جشنواره در سطح مناسبی برگزار شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن سینماگران استان نیز در این نشست، گفت: نخستین جشنواره فیلم تبریز می‌تواند موجب تشویق و ترغیب فیلمسازان برای تولید فیلم و دیده شدن این فیلم‌ها باشد.

علی اکبر افتخار ادامه داد: ارتقای سینما در جوامع نشان از ارتقای فرهنگ و هنر و پویایی فکر و اندیشه در آن جوامع است، شهر تبریز نیز بعد از انقلاب از جمله شهرهای دارای جشنواره محسوب می‌شود و در این زمینه به تجارب ارزشمندی دست یفاته است.

به گفته وی، نمایش فیلم‌ها، بحث، بررسی و نقد و… موجب ارتقای کیفی مباحث فیلم‌ها می‌شود که نمود و اثرگذاری آن را می‌توان در سطح استان، کشور و حتی دنیا مشاهده کرد.

این فعال سینمایی با اشاره به موفقیت‌های اخیر سینماگران استان در عرصه‌های بین المللی، تصریح کرد: موفقیت فیلم “ائو” در جشنواره جهانی فیلم فجر و موفقیت فیلم “حیوان” در جشنواره کن  نشانگر این است که سینمای استان در حال طی کردن پله‌های رشد و موفقیت است.

افتخار با تاکید بر اینکه جشنواره فیلم تبریز محفلی متفاوت از دیگر رویدادهای سینمایی در استان است، گفت: پیش از این چندین دوره جشنواره “سیب” برگزار شده ولی تمام آنها در قالب همایش فیلم محسوب می‌شد، همچنین جشنواره فیلم وحدت و بعدها جشنواره رحمت نیز چندین دوره برگزار و متوقف شدند که امید است و جشنواره فیلم تبریز جایگاه خود را تثبیت کرده و از یک جشنواره محلی به جشنواره ملی و بین المللی  ارتقا یابد.

گفتنی است؛  در این نشست، پوستر جشنواره فیلم تبریز رونمایی و فراخوان  تندیس نخستین جشنواره فیلم تبریز منتشر شد.