به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایرنا، سرهنگ جواد ناموران روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که ۹۱ نفر فوتی بود، ۱۰ درصد کاهش داشته است.
وی ادامه داد: در سال جاری یک هزار و ۶۰۲ نفر در حوادث رانندگی برون شهری استان مصدوم شدند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد کاهش یافته است.
سرهنگ ناموران اظهار کرد: در سال جاری ۶۱ فقره تصادف منجر به فوت، ۹۸۶ فقره تصادف منجر به جرح و یک هزار و ۱۷۲ نفر تصادف خسارتی در استان رخ داده است.
وی با اشاره به اینکه تونل های استان از جمله خطرناک ترین تونل های کشور هستند، افزود: در تونل شیبلی به زودی دوربین کنترل نصب می شود که سیستم ثبت آن متفاوت از دوربین های ثبت و کنترل سرعت است.
رئیس پلیس راه فرماندهی آذربایجان شرقی گفت: در سال گذشته تعداد تصادفات منجر به فوت ۴۷۱ فقره، تصادفات منجر به جرح چهار هزار و ۵۵۷ فقره و تصادفات خسارتی هفت هزار و ۱۵۲ فقره بوده است.
وی ادامه داد: در سال گذشته هشت هزار و ۷۰ نفر در حوادث برون شهری استان مصدوم و ۴۷۰ نفر نیز جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۲۴۴ نفر در سرصحنه و ۲۲۶ نفر در مسیر و یا در بیمارستان فوت کرده اند.
سرهنگ ناموران افزود: در ۳۲ نقطه از محورهای مواصلاتی استان دوربین های الکترونیکی کنترل و ثبت سرعت نصب شده که از جمله عوامل کاهش آمار تصادفات جاده ای است.
وی اظهار کرد: محورهای مراغه – هشترود، آزادراه بستان آباد در سال گذشته بالاترین تلفات جاده ای را به خود اختصاص دادند.
رئیس پلیس راه فرماندهی آذربایجان شرقی گفت: در سال گذشته ۲۷۶ نفر در محورهای اصلی، ۴۴ نفر در آزاد راه ها، ۸۱ نفر در راه های فرعی و ۶۹ نفر در راه های روستایی جان خود را از دست دادند.
وی با بیان اینکه ۳۸۵ نفر از فوت شدگان مرد و ۸۵ نفر زن بودند، افزود: ۱۵۶ نفر از فوت شدگان راننده خودرو ،۱۹۴ نفر سرنشین، ۵۶ نفر عابر و ۶۴ نفر راکب و ترک نشین موتورسیکلت بودند.
سرهنگ ناموران اظهار کرد: عمده ترین علت تصادفات فوتی انحراف و تجاوز به چپ، عدم توجه به جلو و تخطی از سرعت مطمئنه بوده است.
وی تعداد فوتی ها بر حسب نوع سیستم خودرو مقصر را ۱۵۹ نفر در گروه پژو، ۷۳ نفر در خوردو پراید، ۶۸ نفر در وانت، ۴۵ نفر در موتورسیکلت بر شمرد.
وی با اشاره به رده سنی رانندگان مقصر در تصادفات گفت: بیشترین تخلفات مربوط به سنین ۴۵ به بالا و کمترین تخلفات مربوط به سنین ۱۸ تا ۳۴ سال بوده است.
رئیس پلیس راه فرماندهی آذربایجان شرقی افزود: ۱۱۳ نقطه حادثه خیز در استان وجود دارد که ۶۷ نقطه جهت جلوگیری از حوادث با نصب تابلو آشکارسازی شده است.
وی یادآوری کرد: با توجه به اقدامات انجام شده در جهت کاهش آمار تصادفات و فوتی ها در جاده های استان، پلیس راه آذربایجان شرقی رتبه دوم کشوری را از آن خود کرده است.