به گزارش ترجمان صبح به نقل از صدا و سیما، رضا سیف اللهی در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: انهدام این تیم ها با اشراف کامل دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی کشور و همکاری مردم صورت گرفت و تروریست ها پیش از هر گونه اقدام در نطفه خفه شدند.

وی گفت: هدف اصلی داعش از ابتدا ایران بوده است اما در این سالها کمترین موفقیت را در ایجاد ناامنی در کشور داشتند.

سیف اللهی افزود: باعث افتخار کشورمان است که اهل سنت در کنار شیعیان ایران به صورت کاملاً مسالمت آمیز زندگی می کنند و با دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی همکاری دارند.

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: افرادی که اقدامات تروریستی روز چهارشنبه تهران را انجام دادند کسانی هستند که از مناطقی از خود ایران به داعش پیوستند و در مناطق تحت سیطره داعش در کشورهای منطقه با آنها همکاری کرده بودند.

وی افزود: داعش خدمات مستشاری، نظامی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران را در نابودی اش بسیار مؤثر می داند و از این رو این افراد با پذیرفتن نقش خائنانه با ورود به کشور دست به این اقدامات تروریستی زدند.

سیف اللهی گفت: هدف اصلی تروریست ها در حمله به مجلس، رسیدن به صحن علنی و نمایندگان بود که ناکام ماندند و بناچار به ساختمان محل ملاقات مردمی نمایندگان حمله کردند.

وی افزود: این حمله در حالی صورت گرفت که در روند کار نمایندگان مجلس یک دقیقه هم خللی ایجاد نشد.

سیف اللهی با تأکید بر اینکه هیچ محلی برای نگرانی مردم وجود ندارد گفت: دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در مرزهای کشور و در عملیات آفندی در فراتر از مرزها همواره در تلاش بوده و هستند تا امنیت ملی کشور همچنان حفظ شود.

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به نقش اساسی خدمات مستشاری جمهوری اسلامی ایران در رفع فتنه داعش افزود: پشت فتنه داعش را ایران در محیط جغرافیایی خود و در دیگر کشورهای منطقه هدف قرار داده است.

وی تصریح کرد: امنیت ملی تحت تأثیر اقدامات کور و بزدلانه تروریست ها قرار نخواهد گرفت.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم در این برنامه با اشاره به ناکام ماندن تروریست ها در رسیدن به اهدافشان در حرم مطهر امام (ره) و مجلس گفت: تیراندازی تروریست ها به سمت مردم بی گناه، اقدامی بزدلانه بود.

علاء الدین بروجردی افزود: شش تروریست حمله کننده به حرم امام و مجلس به هلاکت رسیدند و یک تروریست زن در حرم دستگیر شد.

وی گفت: دهها تیم تروریستی را داعش در این سالها به کشور اعزام کرده بود در حالی که تمامی تحرکات آنها از بدو حرکت از رقه سوریه یا موصل عراق به سمت کشورمان زیر نظر دستگاه های اطلاعاتی و عملیاتی بود.

بروجردی افزود: همکاری اطلاعاتی مردمی با دستگاه های مسئول از پایه های امنیت ملی کشور است و البته حادثه روز چهارشنبه نشان داد که باید هوشیارتر باشیم و تدابیرمان را ارتقاء دهیم.

وی گفت: سکوت وزیرخارجه عربستان در قبال اقدام تروریستی صورت گرفته در تهران جای سؤال است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به در پیش بودن مراسم شبهای قدر در سراسر کشور افزود: در جلسه عصر چهارشنبه شورای عالی امنیت ملی کشور در این باره بحث و تبادل نظر و مقرر شد تا مسئولان ذیربط تدابیر احتیاطی پیشگیرانه لازم را برای برگزاری امن این مراسم بکار گیرند.

بروجردی تصریح کرد: دشمنان بدانند این گونه حوادث تأثیری در عزم نظام و ملت ایران در مقابله با تروریست ها نخواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه فلسفه به وجود آمدن گروهکهای تروریستی در منطقه ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران است گفت: اقدامات تروریستی در تهران، ضرورت جدی مقابله با تروریست ها صدها کیلومتر دورتر از مرزهای سرزمینی مان را نشان داد.

حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم در این برنامه گفت: داعش که از رسیدن به آرمان اعلام شده اش مبنی بر تشکیل دولت اسلامی در عراق و شام ناکام شده است تمام نیروها و استعدادش را در خدمت اقدامات تروریستی قرار داده است.

وی افزود: بدون شک ایران یکی از اهداف داعش است زیرا کمک های مستشاری کشورمان باعث به اضمحلال کشیده شدن این گروه تروریستی شده است.

فلاحت پیشه هدف از اقدامات تروریستی روز چهارشنبه در تهران را تبلیغاتی خواند و گفت: داعش می خواست نشان دهد که همچنان زنده است و توانسته قلب امنیت ایران را هدف قرار دهد در حالی که این حمله باعث وحدت هر چه بیشتر ایرانیان شد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: جناحی کردن آن چیزی که مربوط به امنیت ملی کشور است خیانت است.

فلاحت پیشه گفت: هدف تروریست ها ایجاد رعب و وحشت، تضعیف مؤلفه های قدرت ایران در نظام بین الملل و تلاش مزبوحانه برای حفظ گروه تروریستی داعش بود.

وی تصریح کرد: ۹۸ درصد نقشه های داعش برای اقدامات تروریستی در ایران شناسایی و خنثی شده است و روند خنثی سازی اقدامات داعش در کشورمان چند ده برابر اقدامات مشابه این گروه تروریست در دیگر کشورهای جهان است.

فلاحت پیشه افزود: مفهوم عمق استراتژیک، دفاع از امنیت کشور در زمین حریف است و جمهوری اسلامی ایران در چارچوب این مفهوم سالهاست در دیگر کشورهای منطقه در حال نبرد با دشمن است.

وی گفت: با اقدامات تروریستی روز چهارشنبه در تهران، مردم بیش از پیش این حق را به دولت می دهند که در خارج از مرزهایش به مؤلفه های امنیت ملی کشور بپردازد.