به گزارش ترجمان صبح ، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آیین رونمایی از این کتاب فرش با تشریح قدمت صنعت فرشبافی در ایران گفت: صنعت بافت فرش و تابلو فرش در ایران با قدمت زیاد در اقصی نقاط جهان شهرت بسزایی دارد که این شهرت جهانی به دلیل زیبایی ها و صنعت پیشرفته این هنر برجسته ایرانی است.

حسن صفرخانی افزود: فرشبافی تنها یک هنر نیست بلکه تلفیقی از عناصر مختلف از زندگی و فرهنگ ایرانی است که منجر به خلق یک اثر هنری می شود.

 

وی با اشاره به ویژگی های برجسته هنرمندان ایرانی در زمینه تولید فرش اظهار کرد: طراحی نقشه فرش و هنر بافندگی و ظرافت های به کار گرفته شده در بافت فرش ایرانی به همراه بهره گیری از سایر فنون و هنرها نظیر خطاطی؛ منجر به خلق آثار نفیسی می شود که در قالب تابلو فرش قرآنی تجلی می یابد.

جوادحسنپورنامی عضو هیات علمی دانشکده فرش دانشگاه هنر اسلامی تبریز و مسئول محاسبه و طراحی این کتاب فرش قرآنی نفیس نیز در این آیین به تشریح ویژگی های ممتاز این اثر نفیس و ممتاز در جهان اسلام پرداخت.
وی گفت: این اثر نفیس که در حقیقت شامل کل قرآن مجید است، به خط مرحوم استاد عثمان طه خوشنویس معروف جهان اسلام کتابت شده است و برای اولین بار در جهان به صورت فرش دو رویه محاسبه و طراحی شده و سپس توسط تیمی از بافندگان خبره و ماهر بافته شده است.

وی افزود: در این اثر نفیس، کل آیات قرآن در ۷۶ ورق دو رویه و ۱۵۲ صفحه به صورت فرش دو رویه بافته و با مهارت تمام صحافی شده است.

وی در خصوص ابعاد این کتاب فرش قرآنی گفت: این کتاب فرش دارای ۴۵ سانتیمتر عرض و ۷۰ سانتیمتر طول بوده و ضخامت هر یک از اوراق کمتر از چهار میلیمتر است و روی هم رفته ارتفاع و ضخامت کتاب فرش قرآنی حدود ۳۶ سانتیمتر است.
عضو هیات علمی دانشگاه هنر اسلامی تبریز و مسئول محاسبه و طراحی این فرش قرآنی نفیس گفت: این اثر در سال ۱۳۸۳ شمسی شروع و در اسفند ماه سال ۱۳۸۹ به اتمام رسیده و توسط مقام معظم رهبری رونمایی شده است.

معاون بین الملل کتابخانه ملی آنکارا نیز در این آیین با تقدیر از رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در برگزاری مراسم نمایش فرش عشق توسط هنرمندان ایرانی در کتابخانه ملی آنکارا، ابراز امیدواری کرد که همکاری های فرهنگی میان دو کشور گسترش یابد.

نبی آوجی وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه نیز طی پیامی برگزاری نمایشگاه کتاب فرش نفیس قرآنی در آنکارا را تبریک گفت.
این نمایشگاه به مدت یک هفته به روی علاقه مندان به هنر ایرانی و قرآنی باز است.

یادآور می شود همزمان با نمایش این کتاب فرش نفیس قرآنی، با همکاری خانه فرهنگ گونش، تابلو فرش های نفیس قرآنی نیز به نمایش درآمده است.