به گزارش ترجمان صبح، تارنمای خبری ‘ لیب پروم’ امروز یکشنبه در این باره نوشت: رای گیری برای تعیین برنده جایزه ادبی ۲۰۱۷ به پایان رسید و خوشحالیم اعلام کنیم که خانم فریبا وفی نویسنده ایرانی به عنوان برنده نهایی معرفی می شود.
گزارش تارنمای آلمانی حاکی است خانم وفی با رمان ‘ ترلان’ که ترجمه آلمانی آن در سال ۲۰۱۵ توسط انتشارات زوویت منتشر شده است، بیشترین آراء خوانندگان را کسب و برنده این جایزه شناخته شد.
داستان ‘ترلان’ که فریبا وفی با آن جایزه ادبی ۲۰۱۷ آلمان را کسب کرد، به سقوط رژیم پهلوی و تحولات بعد از آن اشاره دارد.
‘ترلان’ جوان به دنبال یافتن مسیر خود در وضعیت متحول شده اوایل انقلاب است.
قرار است مراسم اهدای جایزه به خانم وفی در نمایشگاه کتاب پیش روی فرانکفورت آلمان به وی اهدا شود.
فریبا وفی در اول بهمن ماه سال ۱۳۴۱ در تبریز به دنیا آمد؛ از نوجوانی به داستان‌نویسی علاقه‌مند بود و چند داستان کوتاه‌ش در گاهنامه‌های ادبی، آدینه، دنیای سخن، چیستا، مجله زنان منتشر شد.
وفی، اولین داستان جدی خود را با نام ‘راحت شدی پدر’ در سال ۱۳۶۷ در مجله آدینه چاپ کرد. به گفته خود وی، هنوز جرئت نکرده بود نام کامل خود را در پای داستانش بنویسد. وفی این داستان را خودجوش‌ترین داستانش می‌داند.
از این نویسنده پرکار و توانمند تبریزی کشور چندین رمان و داستان کوتاه چاپ شده که برخی از آنها حتی به چاپ بیستم نیز رسیده است.
رویای تبت، بعد از پایان، پرنده من، ترلان، رازی در کوچه ها، ماه کامل می شود، همه افق، در راه ویلا از جمله نوشته های این نویسنده است.
جایزه ادبی آلمان در سال ۱۹۸۷ میلادی بنیانگذاری شده است.