به گزارش ترجمان صبح،  روابط عمومی پالایشگاه تبریز، نسیم شکاری افزود: پس از فراخوان سازمان توسعه صنعتی ملل متحد «یونیدو» از بین صنایع متقاضی، شرکت پالایش نفت تبریز به دلیل برخورداری از پارامترهای لازم و مد نظر این سازمان به عنوان الگو انتخاب شد.
وی افزود: این پروژه با مشارکت مالی صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست (gef) در حال اجراست که به میزان پنج میلیون و ۴۵۰ هزار دلار از سوی این صندوق به کشور ایران کمک بلاعوض شده است.
نماینده یونیدو با بیان اینکه محوریت این پروژه بهره وری انرژی و صرفه جویی انرژی در صنایع است، گفت: اجرای این پروژه در پنج صنعت پرمصرف انرژی صنایع آجر، سیمان، آهن و فولاد، پالایشگاه و پتروشیمی در ایران مد نظر است.
شکاری اظهار کرد: هدف اصلی پروژه این است که در راستای سیاست های بهره وری انرژی کشور و با هدف تسریع برنامه های تعریف شده همگام با سیاست ها و استراتژی های موجود در زمینه صرفه جویی انرژی می باشد.
شکاری اضافه کرد: یکی دیگر از اهداف این پروژه آموزش و ظرفیت سازی است که سازمان یونیدو بر این موضوع تاکید دارد و اموزش های آن متفاوت تر از آموزش های موجود در کشور است و رویکرد آن کاربردی تر می باشد.
وی افزود: در این زمینه آموزش های مختلفی برگزار شده که مهم ترین آن آموزش سیستم مدیریت انرژی بود که در هفت پایلوت صنعتی به مدت ۱۲ ماه برگزار شد.
وی در خصوص طرح بهینه سازی سیستم های بخار گفت: دوره آموزشی این طرح در بهمن ماه سال گذشته به مدت دو روز به صورت تئوری با حضور اساتید خارجی، مدیران و کارشناسان صنایع و مشاوران انرژی در تهران برگزار شد که از بین آنها ۱۶ نفر برای دوره تخصصی انتخاب شدند.
نماینده یونیدو ادامه داد: برای برگزاری دوره آموزشی به صورت تخصصی و کاربردی پالایشگاه تبریز با توجه به معیارهای موجود انتخاب شده که در این دوره سه روزه کل سیستم بخار پالایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد تا وضعیت سیستم بخار پالایشگاه مشخص و مسیرهای اتلاف انرژی شناسایی و برنامه های لازم ارائه شود.
مسئول مدیریت انرژی شرکت پالایش نفت تبریز نیز در این خصوص گفت: پیرو فراخوان عمومی سازمان یونیدو، پالایشگاه تبریز به دلیل تعهد مدیریت سازمان و پیگیری بخش مدیریت انرژی با بهره گیری از فضای آموزشی مناسب و نیز وجود پتانسیل های صرفه جویی، نظر مساعد سازمان یونیدو را جلب و موفق به اجرای این طرح شد.
مهدی الهویردی نوه سی ادامه داد: مدرسان دوره از اساتید بین المللی روسیه و اتریش هستند که به مدت سه روز در شرکت پالایش نفت تبریز حضور دارند و بررسی های میدانی در حال انجام است.
وی اظهارکرد: در این دوره تخصصی کارشناسان صنایع کلیدی همچون پالایشگاه های نفت، پتروشیمی ها و شرکت های مشاوره ای حضور دارند.
الهویردی ادامه داد: پس از اتمام این دوره آموزش تخصصی با عقد تفاهم نامه همکاری، کار بهینه سازی سیستم هوای فشرده به مدت هشت ماه در پالایشگاه نفت تبریز انجام خواهد شد.
وی گفت: در کنار این اقدام پالایشگاه نفت تبریز تفاهم نامه دیگری برای ارزیابی سیستم هوای فشرده برای اولین بار در کشور منعقد کرده است.
مسئول مدیریت انرژی شرکت پالایش نفت تبریز افزود: در حوزه کاهش مصرف انرژی چند پروژه متفاوت در این شرکت در حال اجراست که می توان به مانیتورینگ تله های بخار، نصب سیستم های انالایزر برای کنترل شرایط عملیاتی کوره ها نام برد.
وی اظهار کرد: تلاش می کنیم در سال جاری استاندارد Iso50001 را در شرکت پالایش تبریز مستقر کرده و گواهینامه ان را از طریق شرکت های معتبر دریافت کنیم.
الهویردی ابراز امیدواری کرد: پالایشگاه تبریز بتواند با اجرای این پروژه در طی شش ماه آینده با همکاری کارشناسان داخلی و تیم یونیدو، نقاط بهبود را استخراج و طی یک برنامه کوتاه مدت و میان مدت آنها را عملیاتی سازد.
سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)، به عنوان بخشی از نظام ملل متحد و همکاری ١٧٢ کشور عضو، مسئول ترویج توسعه صنعتی در جهان در حالِ توسعه است و در جمهوری اسلامی ایران در سال ١۹۹۹ با هدف پشتیبانی از اولویت های صنعتی دولت جمهوری اسلامی ایران و به منظور برقراری ارتباط نزدیک با وزارتخانه ها، ارگان های دولتی و خصوصی، مؤسسات مدنی و تحقیقاتی و همچنین بخش خصوصی افتتاح شد.
سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)، آژانسی تخصصی است که تلاش های خود را بر محور فقرزدایی از طریق تقویت رشد بهره وری متمرکز کرده است.
این سازمان به کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای در حال گذار در جدال برای جلوگیری از به حاشیه رانده شدن در دنیای رو به جهانی شدن امروز کمک می کند.