به گزارش ترجمان صبح به نقل از فارس، ایستگاه را‌ه‌آهن سلماس با کد ۰۸۳۰در ۷۱ کیلومتری مرز ترکیه از سوی راه‌آهن جمهوری اسلامی  جهت حمل و نقل بین‌المللی محصولات ترانزیتی و صادراتی از ایران  در چارچوب مقررات تعرفه TEA  ایستگاه باز بین‌المللی  اعلام شد.

این اداره کل یکی از مناطق شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران است که بعلت داشتن موقعیت خاص به‌عنوان شاهرگ راه‌آهن ایران در سه/۳ محور تبریز- جلفا، تبریز- رازی و تبریز- مراغه با طول ۴۶۷ کیلومتر خط اصلی و ۲۰۴ کیلومتر خط فرعی (صنعتی، تجاری، مانوری) گسترش یافته که حدود ۳۶۵ کیلومتر آن در استان آذربایجان‌شرقی و ۱۰۲ کیلومتر آن در استان آذربایجان‌غربی واقع شده است. این اداره کل دارای ۲۲ ایستگاه است که چهار/۴ ایستگاه آن ( تبریز، سهلان ،ا جلفا ، رازی) بعنوان ایستگاه باز بین‌المللی عملیات و انجام تشریفات گمرکی کالاهای صادراتی ، وارداتی و ترانزیت را انجام می‌دهد.

اداره کل راه‌آهن آذربایجان به‌عنوان یکی از ادارات کل راه‌آهن کشور و با موقعیت خاص جغرافیایی خود و هم‌مرز بودن با کشورهای ترکیه و جمهوری خودمختار نخجوان (آذربایجان) از یک طرف به‌عنوان پل ارتباطی، شبکه ریلی کشورمان را از طریق ترکیه به راه‌آهن اروپا و خاورمیانه و از طریق جمهوری خودمختار نخجوان به راه‌آهن کشورهای قفقاز و ماوراء قفقاز متصل نموده و از طرف دیگر امکان ارتباط راه‌آهن کشورهای مزبور را به کشورهای آسیای میانه (CIS) ، بنادر دریای خزر و خلیج فارس و دریای آزاد میسر می‌سازد.

محورتبریز – رازی  از گار(ایستگاه) تبریز در کیلومتر ۸۵۰+۷۳۵شروع و بعد از ایستگاه صوفیان در کیلومتر ۷۶۸ به سمت رازی منشعب می‌گرددطول این  محور  ۲۲۳ کیلومتر به مرز ترکیه در کیلومتر ۶۰۰+۹۵۹ خاتمه پیدا می‌کند.