‌به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایسنا، امیرعباس جعفری در نشست خبری صبح امروز در تشریح عملکرد دستگاههای اجرایی ذیربط با احیای دریاچه ارومیه، با بیان اینکه استمرار کلیه کارهای فرهنگی و بازدهی پروژه‌های دستگاه های اجرایی در راستای احیای دریاچه ۱۰ ساله مقرر شده است، اظهار کرد: ۱۰۰ درصد پروژه‌های محول شده به دستگاههای اجرایی در روند احیای دریاچه ارومیه موثر خواهند بود.

وی بااشاره به باقی ماندن ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب در دریاچه ارومیه طی ۲۰ سال گذشته تحت تاثیر خشکسالی و عوامل انسانی و خشکی ۹۵ درصدی آن تصریح کرد: با تدابیر دولت یازدهم در راستای احیای دریاچه ارومیه، شعار احیای دریاچه به هر قیمتی‌ و تشکیل کارگروه ویژه در این حوزه اقدامات اجرایی از سال ۹۳ آغاز شده و اکنون دریاچه ارومیه به وضعیت تثبیت رسیده است.

جعفری خشکی دریاچه ارومیه را ۳ عامل برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی، توسعه نامتوازن بخش کشاورزی و تغییرات اقلیمی و استمرار خشکسالی‌ها عنوان کرد و افزود: یکی از راههای موثر در نجات دریاچه ارومیه ‌به بازگشت فرهنگ مصرف صحیح آب در بخش کشاورزی منوط می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی با اشاره به مخاطرات جدی خشکی دریاچه ارومیه و اثرات ان در منطقه یادآور شد: بروز طوفان‌های گردو غبار نمکی در منطقه، بیابان زایی و ازبین رفتن عرصه‌های طبیعی، باغات و اراضی کشاورزی و بروز بیماری‌های دامی و صعب العلاج در منطقه ازجمله آثار خشکی دریاچه بوده که توجه و اهمیت به مسئله احیای دریاچه را دو چندان می‌کند.

وی خوشبختانه در کمتر از یک سال کارهای مطالعاتی توسط کارشناسان شروع و ۲۷ راهکار در قالب ۶ موضوع (تامین آب از منابع جدید، اقدامات حفاظتی، تسهیل آب ورودی، کنترل و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، کنترل و کاهش برداشت آب از منابع سطحی و کاهش برداشت از آب‌های زیرزمینی) مشخص شد.

جعفری با اشاره به تعدادی از راهکارهای تعیین شده از ۲۷ مورد افزود: ممنوعیت هرگونه افزایش برداشت از منابع آبی حوضه آبریز دریاچه، جلوگیری از برداشت غیر مجاز از آبهای سطحی، توقف کلیه طرح‌های سدسازی، انتقال پساب تصفیه شده به دریاچه، کنترل و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، ساماندهی چاه‌های حوضه آبریز و نصب کنتور هوشمند، تهیه نقشه کاداستر اراضی کشاورزی و تدوین برنامه‌های آگاه سازی و آموزشی در جلب مشارکت‌های عمومی و تبیین پیامدهای موضوع احیا از جمله موارد معین شده در راستای تثبیت دریاچه ارومیه بوده است.

وی با بیان اینکه نگاه به بحث نجات دریاچه ارومیه، سیاسی و جناحی نیست خاطر نشان کرد: احیای دریاچه ارومیه احیای زندگی انسانها و محیط زیست بوده و دراین راستا باید فرهنگ سازی لازم انجام شود.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی با بیان اینکه در راستای تدوین و پیاده سازی برنامه جامع آگاه سازی محلی با تمامی دهیاران در ۹ شهرستان حوضه ابریز دریاچه ارومیه جلسات متعددی برگزار شده است، گفت: جلسات آموزشی و کارهای فرهنگی برای یک هزار و ۵۰۰ دهیار و کشاورز‌ در شهرستان‌های حوضه آبریز برگزار شده است.