به گزارش ترجمان صبح، اسماعیل جبارزاده در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اظهار کرد: دستگیری ۴ هزار معتاد متجاهر در دو ماه گذشته پیچیدگی مقابله و مبارزه با مواد مخدر را نشان می‌دهد، این دستگیری‌ها هماهنگی‌های قضائی و انتظامی گسترده‌ای را می‌طلبد که در سایه همت و تلاش جمعی به آن دست یافتیم.

وی با اشاره به انهدام باند تهیه و توزیع شیشه در استان گفت: ما قدردان زحمات نیروهای خدوم اداره کل اطلاعات و نیورهای انتظامی استان هستیم چرا که درسایه زحمات آنها این باند کشف و منهدم شد.

وی با بیان اینکه مبارزه با اعتیاد یک راه دائمی است، اضافه کرد: اگر یک روز نسبت به مبارزه و پیشگیری از اعتیاد کوتاهی کنیم در کمتر از ماه و هفته استان می‌تواند به حالت اول برگردد، به زمانی که معتادین متجاهر چهره‌ی شهر را مخدوش کرده بودند.

جبارزاده خاطرنشان کرد: بحث پیشگیری در عین مبارزه مستمر چاره‌ساز مشکلات ما است، آگاهی دهی به خانواده‌ها نیز باید ماموریت مستمر ما باشد چرا که این خطر بزرگ در کمین همه خانواد‌ها است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: با توجه به فرارسیدن تعطیلا تابستان، با همکاری شهرداری تبریز و ادارات فرهنگی و آموزشی، برنا‌مه‌های مناسبی برای اوقاف فراغت جوانان فراهم شود.

وی گفت یکی از علل روی آوردن به اعتیاد عدم استفاده بهینه از اوقات فراغت است، باید با روش‌های ایجابی و مفید برای اوقات فراغت جوانان و نوجوانان برنامه‌ریزی داشته باشیم.

وی از هنرمندان استان به خصوص هنرمندانی که در  در جشنواره‌های ملی و جهانی خوش درخشیده اند خواست، به نیازهای فرهنگی و اجتماعی مبارزه و مقابله با پدیده شوم اعتیاد پرداخت کنند.

وی همچنین با تاکید بر برگزاری باشکوه المپیاد ورزشی بهبودیافتگان از اعتیاد خاطرنشان کرد: المپیادها و جشنواره‌ها روحیه تقابل با اعتیاد را در میان بهبودیافتگان و خانواده‌های آنان نهادینه می‌کند.

وی با اشاره به این که در سال ۹۲ نخستین نگرانی مردم استان بر اساس نظرسنجی صورت گرفته موضوع اعتیاد بود، گفت: خوشبختانه امروز در سایه همدلی و همکاری دستگاه های مسوول دغدغه مردم رفع شده است و از نظر مردم، مواد مخدر‌ در سال ۹۳، دومین‌ در سال ۹۴ سومین و در سال ۹۵‌ چهارمین آسیب اولویت دار استان بود که این آمار حاکی از رضایت‌بخش بودن اقدامات انجام شده استان در حوزه مبارزه با مواد مخدر از منظر مردم است.

جبارزاده خاطرنشان کرد: افتخار می کنیم که با همت و غیرت مسوولان امر امروز بر اساس قولی که داده بودیم آذربایجان شرقی استانی بدون معتاد متجاهر اعلام شد.