به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایسنا،‌ در آخرین ساعات شب گذشته( ۲۸ خرداد) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مقر فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی تروریست‌های تکفیری در دیرالزور سوریه با هدف مجازات عاملین جنایت تروریستی اخیر تهران حمله موشکی انجام داد و پاسخی دندان‌شکنی به تروریست‌ها و حامیانش داد.

عملیات موشکی که واکنش‌های داخلی و بین‌المللی را در پی داشت. نقطه مشترک تمامی این واکنش‌ها اثبات اقتدار نظامی جمهوری اسلامی ایران و تاکید بر مقابله با هرگونه تجاوز و ناامنی است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگوهای جداگانه‌ای با ایسنا از حمله موشکی سپاه حمایت کردند و آن را باعث ایجاد آرامش و اعتماد به نفس بیش از پیش در بین مردم ایران دانستند.

نقوی حسینی: عملیات موشکی هشداری به تروریست‌ها و حامیانش بود

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه «عملیات موشکی سپاه به مواضع تروریست‌ها در سوریه هشدار و پاسخی به گروه‌های تکفیری،‌ تروریستی و کشورهای تولید کننده تروریست بود» گفت که مردم با حضور در راهپیمایی روز قدس با حمایت از اقتدار و توانمندی نظام کشور حلقه امنیت پایدار را تکمیل کرده و آن را به دنیا نشان خواهند داد.

وی با حمایت قاطع از اقدام انقلابی و نظامی سپاه در انجام عملیات موشکی به مواضع تروریست‌ها در سوریه گفت: این اقدام انقلابی و نظامی،‌ آرامش را به مردم و همه کسانی که از این گروه‌های تروریستی و تکفیری ضربه خوردند،‌ برگرداند.

نقوی حسینی افزود: البته همه ملت‌ها و دولت های منطقه بدانند اقتدار نظامی و موشکی جمهوری اسلامی ایران برای تامین امنیت منطقه خواهد بود و ما در کنار همه کشورها هستیم. آنها می‌توانند به این اقتدار تکیه و اعتماد کنند، چون جمهوری اسلامی توان نظامی و موشکی دارد که با تکیه بر آن می‌تواند با گروه های تروریستی و تکفیری که امنیت منطقه را به خطر انداخته‌اند،‌ مبارزه کنند.

وی تاکید کرد که این آرامش برای همه کشورهای منطقه است و همه آنها می‌توانند به قدرت نظامی و موشکی ایران تکیه کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه «عملیات موشکی سپاه حاوی پیام‌هایی بود» گفت: اولین پیام به تمام گروه‌های تروریستی و تکفیری بود که اقدامات آنها بی پاسخ نخواهد ماند و ما حتی توان و قدرت زدنشان را در سوریه داریم.

وی افزود: پیام دیگر به کشورهای تولید کننده تروریست است،‌ مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران قادر است و این توانمندی را برای مبارزه دارد و سکوت نخواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران در عمق استراتژیک خود هر تهدیدی را می‌تواند خنثی کند.

نقوی حسینی در ادامه تاکید کرد: از طرف دیگر به قول مقام معظم رهبری این حرکت برای کسانی که در داخل کمی دلشان لرزید،‌ پاسخی بود که دلشان را محکم کنند و بدانند اقتدار نظام تضمین کننده امنیت کشور است و ما با همین اقتدار با تمامی گروه‌های تروریستی و تکفیری مقابله خواهیم کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: با وجودی که اقتدار نظامی را به نمایش گذاشتیم،‌ اما همانطور که مقام معظم رهبری و امام (ره) همواره تاکید کردند،‌ حضور مردم در صحنه از منابع مهم اقتدار نظام است. بر این اساس مردم با حضور در راهپیمایی روز قدس تکمیل کننده حلقه اقتدار کشور خواهند بود.

وی تاکید کرد: مردم با حضور پرشکوه در راهپیمایی روز قدس این پیام را به دنیا مخابره می‌کنند که از اقتدار نظامی دفاع و حمایت کرده و تکمیل کننده حلقه امنیت کشور هستند.

فلاحت پیشه: پیام مستقیم عملیات موشکی به تروریست‌های داعش بود

حشمت‌الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تحلیل عملیات موشکی شب گذشته ایران به مواضع تروریست‌های داعش در دیرالزور سوریه، گفت: پیام مستقیم و نزدیک این عملیات موشکی به تروریست های داعش این بود که بدانند ایران از چه جایگاه و توانی برخوردار است.

وی اظهار کرد: این اولین عملیات مستقیم ایران علیه تروریست های داعش در سطح منطقه بود و تا قبل از این غالب فعالیت های نظامی ایران در خصوص داعش، به صورت کمک مستشاری نظامی بود.این عملیات موشکی بعد از حوادث تروریستی تهران صورت گرفت که باعث شد موجی از شادی و غرور در میان مردم به واسطه انتقام از موضع قدرت شکل بگیرد.

فلاحت پیشه ادامه داد: در این عملیات موشکی از موشک های نقطه زن استفاده شد و محل تجمع جدید داعشی ها در شهر دیرالزور سوریه که در واقع مقر فرماندهی، لجستیکی و مهماتی آنها است، مورد حمله قرار گرفت.در واقع این عملیات موشکی ایران، یک حمله راهبردی، سیاسی و تاکتیکی بود.

وی با اشاره به پیام های پیدا و پنهان این عملیات موشکی ایران گفت: پیام مستقیم و نزدیک این عملیات موشکی به تروریست های داعش این بود که بدانند ایران از چه جایگاه و توانی برخوردار است. پیام میان برد این عملیات موشکی به سردمداران منطقه ای تروریست ها بود که می خواستند به نوعی جنگ را به داخل ایران بکشانند و پیام دورتر این عملیات موشکی به آمریکا و دیگر قدرت‌های جهانی بود که فکر می کردند این منطقه هنوز به بلوغ نظامی نرسیده است.

فلاحت پیشه یادآور شد: نکته جالب اینجاست که با گذشت ۱۷ ساعت از وقوع این عملیات موشکی هنوز آمریکا و اکثر بازیگران منطقه ای او سکوت کرده اند که این سکوت آنها در واقع بهت زدگی آنها را نشان می دهد که همراه با نگرانی است.این عملیات موشکی برگ تازه ای از اقتدار ایران اسلامی را رو کرد.

دهقانی: به هرگونه دست‌اندازی به کشورمان پاسخ کوبنده می‌دهیم

کمال دهقانی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که مهمترین پیام عملیات موشکی سپاه به مواضع تروریست‌ها در سوریه این است که ما به هرگونه دست‌اندازی به کشورمان با مدرن‌ترین تجهیزات نظامی پاسخ محکم و کوبنده‌ای خواهیم داد.

وی با تاکید بر اینکه «عملیات موشکی سپاه به مواضع تروریست ها در سوریه بسیار به موقع انجام شد» گفت: البته پیش از این ما به درخواست دولت عراق و سوریه با تروریست ها مبارزه می کردیم. به طوری که ایران جدی‌ترین کشوری است که با داعش مبارزه می کند.

دهقانی افزود: این بار با توجه به دست اندازی تروریست ها به کشورمان و انجام اقدامات تروریستی در تهران سپاه پاسداران به موقع عملیات موشکی را انجام داد و این پیام را به دنیا مخابره کرد که هرکسی که بخواهد به امنیت کشورمان دست‌اندازی کند قطعا با پاسخ محکم و کوبنده و با مدرنترین تجهیزات نظامی روبرو خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه «با این عملیات موشکی اعتماد به نفس بیشتری در جامعه ایجاد شد» گفت: این عملیات موشکی این پیام را داد که اگر کسانی بخواهند در داخل کشورمان تحرکی انجام دهند نه تنها عناصر داخلی‌شان از بین می رود که ستادهای فرماندهی آنها خارج از مرزها نیز مورد هدف قرار خواهد گرفت و منطقه امنشان را روی سر آنها خراب خواهیم کرد. این پیام برای حامیان تروریست ها نیز است.

سعیدی: موشک‌های ایران برای دفاع از منافع ملت هر کجا را لازم باشد هدف می‌گیرند

فاطمه سعیدی عضو هیئت رییسه فراکسیون امید با بیان اینکه «تکفیری‌های داعش به خوبی دریافته‌اند که ملت ایران در برابر هیچ رخدادی بی‌تفاوت نیستند» گفت: آمادگی داریم حمله تروریستی به تهران را در هر کجای دنیا که لازم باشد پاسخ دهیم.

سعیدی با اشاره به حمله موشکی سپاه به مواضع تروریست‌ها در سوریه گفت: نیروهای نظامی و امنیتی ایران در بالاترین سطح آمادگی هستند و حمله شب گذشته به مقر داعش در سوریه نشان داد موشک‌های کشورمان برای دفاع از منافع ملت ایران هر کجا را لازم باشد هدف می گیرند.

وی همچنین با اشاره به سخنان شب گذشته مقام معظم رهبری اظهار کرد: برادران عزیز ما در سپاه پاسداران شب گذشته سیلی سختی به تکفیری ها زدند که پژواک آن را باید در کشورهای دیگر منطقه شنید. خانه عنکبوت سست‌ترین خانه‌هاست و شب گذشته دیدیم که چگونه با موشک‌های میان برد ایران می‌توان این خانه سست را نابود کرد.

سعیدی اظهار کرد: امروز نه تنها تکفیری‌های داعش که حامیان منطقه‌ای آن و کشورهایی که داعش ساخته و پرداخته تحلیل‌های غلط آنها بود به خوبی دریافته‌اند که ملت ایران در برابر هیچ رخدادی بی تفاوت نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه «آمادگی داریم حمله تروریستی به تهران را در هر کجای دنیا که لازم باشد پاسخ دهیم» گفت: امیدواریم حمله به مقر داعش در دیرالزور سوریه این پیام روشن را به خوبی به گوش سنگین دشمنان ما رسانده باشد.

سعیدی در پایان از فرزندان رشید ملت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکر کرد و گفت: سرافرازی ملت ایران مدیون فداکاری فرزندان رشید نظامی است.

اکبری: اقدام سپاه به جا و مقتدرانه و هشداری برای داعش بود

یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس اقدام حمله موشکی سپاه به مقر تروریست‌ها در سوریه را به‌جا و مقتدرانه عنوان کرد و گفت: این اقدام هشداری برای داعش و پیامی برای آنها بود که نباید پا را از حد خود فراتر بگذارند.

علی اکبری  با اشاره به اقدام سپاه در حمله موشکی به مقر تروریست‌های داعش اظهار کرد: اقدام سپاه پاسداران به موقع و هشدار و تنبیهی برای داعش بود که اگر قرار باشد بیش از آنچه که هست پا را فراتر بگذارد قطعاً با واکنش مواجه خواهد شد.

وی افزود: به نظرم این کار، اقدامی به جا و مقتدرانه بود و این جزوی از توانمندی است که در کشور وجود دارد و نشان داد که می‌توانیم کارهای وسیع‌تری را انجام دهیم و آنها به شدت آسیب‌پذیر هستند.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس با بیان اینکه «پیام اول اقدام سپاه به داعشی‌ها بود» گفت: پیام دیگری که این اقدام داشت برای آنهایی است که نیم‌نگاهی به سمت ایران دارند تا اینجا را دچار آشوب کنند که خوشبختانه تا به حال موفق نشده‌اند و ترفندهایشان را مدام تغییر می‌دهند.

نماینده مردم شیراز در مجلس در پایان اظهار کرد: به این توانمندی افتخار و آرزو می‌کنیم که تمام یگان‌های نظامی و انتظامی با اعتماد به نفس و اقتدار بتوانند فعالیت‌های خود را انجام دهند.

رحیمی‌جهان‌آبادی: حمله موشکی سپاه، ‌قدرت بازدارندگی ایران را نشان داد

جلیل رحیمی جهان‌آبادی رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس، گفت: اقدام اخیر سپاه در حمله موشکی علیه داعش قدرت بازدارندگی و آمادگی ایران برای دفاع از امنیت کشور را نشان داد.

وی گفت که طبق موازین و مقررات بین المللی از جمله ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد،‌ دفاع مشروع هر کشوری از تمامیت ارضی، امنیت آن و مردمش مجاز است.

رحیمی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که در منطقه خاورمیانه از امنیت و ثبات برخوردار است، در چند هفته گذشته مورد هجوم گروه داعش قرار گرفت و مظلومانه شهروندان عادی و کارکنان مجلس شورای اسلامی را به خاک و خون کشیدند.

این نماینده اصلاح طلب مجلس، تصریح کرد: جدای از آسیب روانی که داعش به امنیت و آرامش کشور وارد کرد، لازم بود قدرت بازدارنده ایران علیه اقدام داعش و برای دفاع از تمامیت ارضی و امنیت ایران انجام می‌شد.

رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس در ادامه بیان کرد: به نظرم حمله موشکی به منطقه تحت قدرت داعش در سوریه اقدام مناسبی بود که هم بازدارنده بوده و هم نشان داد که ایران آمادگی کامل برای دفاع از امنیت و آرامش جامعه خود در منطقه خاورمیانه را دارد.

وی خاطرنشان کرد: اقدام موفقیت آمیز سپاه،‌ اقدام شایسته‌ای بود که نشان می‌دهد قدرت بازدارندگی ما باعث ثبات می‌شود و ایران کشوری نیست که وقتی به امنیت و آرامش آن آسیب وارد شود، ساکت باشد.

فرهنگی: حمله موشکی سپاه به داعش پاسخی «بسیار محدود» بود

محمدحسین فرهنگی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: حمله موشکی شب گذشته سپاه پاسداران علیه مواضع داعش در سوریه پاسخی «بسیار محدود» بود، نسبت به آنچه می‌توانست و می‌تواند اتفاق بیفتد.

وی گفت که همانطور که سپاه پاسداران اعلام کرد حمله موشکی شب گذشته پاسخ به حمله تروریستی بود که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

فرهنگی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران تاکنون به طور مستقیم وارد بازی با این گروه تروریستی و سایر گروه‌های تروریستی نشده بود و صرفا از طریق همکاری و همراهی مستشاری و در اختیار گذاشتن تجربیات گذشته همراهی داشت؛ حتی در ائتلاف ادعایی آمریکا علیه داعش هم حضور نداشت و تنها با دولت‌های رسمی حاکم در سوریه و عراق همکاری می‌کرد، اما وقتی داعش وارد فعالیت تروریستی علیه جمهوری اسلامی شد همان موقع مسئولان ذی‌ربط اعلام کردند «حملات داعش را پاسخ خواهند داد.»

وی با اشاره به اقتدار و قدرت جمهوری اسلامی ایران در دفاع از منافع و مصالح ملی، گفت: هم گردانندگان این گروه تروریستی که تابع آمریکا و عربستان هستند باید به قدرت و توانایی نظامی جمهوری اسلامی ایران توجه داشته باشند و هم کشورهایی که به اشکال گوناگون، گاه و بی گاه در قالب تهدیدهای شفاهی یا اعمال تحریم‌های اقتصادی تهدیدهایی را متوجه ایران می‌کنند، توجه داشته باشند با کشور آماده و مسلطی روبرو هستند نه کشوری که آمادگی ندارد.