به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایرنا، کریم مهری روز با اشاره به افزایش سه برابری خرید تضمینی گندم در این استان در سال گذشته نسبت به ابتدای فعالیت دولت یازدهم، گفت: این موفقیت به همت فعالان عرضه کشاورزی و در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی حاصل شده است.
وی با اشاره به اینکه خرید تضمنی گندم استان از ۱۸۰هزارتن در سال ۹۲ به ۵۹۷ هزار تن در سال۹۵ افزایش یافت، خاطرنشان کرد: خودکفایی در تولید محصولات اساسی از برنامه های راهبردی جهاد کشاورزی است.
وی همچنین از پیشرفت ۳۳٫۵ درصدی در اجرای سامانه های نوین آبیاری در چهار سال فعالت دولت تدبیر و امید در استان خبرداد و گفت: وسعت تحت پوشش سامانه های نوین آبیاری از ۶۷ هزار و ۹۴۸ هکتار در سال ۹۲ به ۹۰ هزار و ۷۶۳ هکتار در سال ۹۵ افزایش یافت.
مهری با اعلام اینکه وسعت فضاهای گلخانه ای در استان آذربایجان شرقی از ۶۴٫۵ هکتار در سال۹۲ به ۱۲۰ هکتار در سال ۹۵ افزایش یافت، این افزایش ۸۶ درصدی مساحت گلخانه های استان با ایجاد ۹۳ واحد جدی گلخانه ای را نشانه توجه به کشاورزی مدرن و تولید با بهره وری بالا دانست.
وی خاطرنشان کرد: یکی از بزرگترین و مدرنترین واحدهای گلخانه ای کشور در منطقه آزاد ارس ایجاد شده که بخش مهمی از محصولات آن صادر می شود.
مهری با اشاره به جذب و بکارگیری ۵۹۷ نفر کارشناس کشاورزی در مراکز جهاد کشاورزی شهرستان های استان اجرای طرح پهنه بندی اراضی کشاورزی را از برنامه های بنیادی و تاثیرگذار در تولید بخش کشاورزی در سایه نگاه علمی دولت یازدهم به توسعه
پایدار این بخش دانست.
وی با بیان اینکه بهبود فضای کسب و کار از دغدغه های دولت در بخش های مختلف اقتصادی و تولیدی است، گفت: در بخش کشاورزی استان از محل اعتبار طرح آب های مرزی ۵ هزار و ۳۵۰ هکتار از اراضی حاشیه رودخانه ارس در شهرستان جلفا به شیوه های نوین آبیاری مجهز شده و برای بیش از هشت هزار نفر فرصت شغلی ایجاد شده است.
مهری
مهری به اعلام اینکه ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در استان از ۱٫۵۹ اسب بخار در هکتار در سال ۹۲ به ۱٫۷۳ اسب بخار در هکتار در سال۹۵ افزایش یافته است، گفت: اظهارکرد: این رشد ۱۲ درصدی با خرید و اضافه شدن ۳ هزار و ۵۵۵ دستگاه تراکتور و ۲۰۳ دستگاه کمباین جدید به عرصه کشاورزی استان حاصل شده است.
وی خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی برای ۳ سال پیاپی در جـذب اعتبـارات توسعه و نوسازی ناوگان مکانیزاسیون کشاورزی از سال های ۹۳ الی ۹۵ رتبه نخست کشوری را کسب کرده است.
وی با اشاره به افزایش سردخانه های مدرن استان از ۵۷ واحد در سال۹۲ به ۷۸ واحد در سال ۹۵ گفت: تعداد واحدهای لبنی به عنوان تکمیل کننده زنجیره تولید و بهره وری در یکی از زیر بخش های مهم تولیدی استان از ۴۸ واحد به ۶۴ واحد در چهار سال گذشته افزایش یافته است.
مهری از افزایش ۱۰ درصدی صادرات محصولات کشاورزی استان در دولت یازدهم خبرداد و گفت: صادرات ۲۶۰ میلیون دلاری محصولات کشاورزی در سال ۹۲ به ۲۸۵ میلیون دلار در سال۹۵ افزایش یافت.
وی همچنین گفت: واردات محصولات کشاورزی به استان از ۸ میلیارد ریال در سال ۹۲ به ۳ میلیارد ریال در سال ۹۵ کاهش یافت.
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی اظهارکرد: تمامی اقدامات صورت گرفته در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی بوده و نشانه کارنامه موفق بخش کشاورزی استان در کنار سایر بخش های اقتصادی در مسیر تحقق این برنامه ملی است.
بر اساس نتایج سرشماری کشاورزی سال ۹۳ وسعت اراضی زراعی استان یک میلیون و ۷۶ هزار و ۸۰۲ هکتار و وسعت اراضی باغی ۲۲۶ هزار و ۳۳۲ هکتار است.
تعداد کل بهره‌برداران بخش کشاورزی شامل خانوارهای ساکن و غیرساکن و شرکت‌ها و موسسه ها ۲۳۸ هزار و ۸۸۹ بهره‌بردار است.
به گزارش ایرنا، اعتبارات بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی از ۵ درصد اعتبارات استان در سال ۹۲ به ۱۰ درصد در سال گذشته افزایش یافت.
این بخش سهم ۱۲ درصدی در صادرات غیر نفتی، ۱۵ درصدی در ارزش افزوده و ۲۰ درصدی در اشتغال استان را دارد.