به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایسنا، بهرام نکوئی صدری با اشاره به توپوگرافی تبریز و تمدن چندین هزار ساله آن گفت: لایه‌ها و رنگ‌های زمین شناسی خاص از قبیل رنگ رشته کوه عون ابن علی و حتی قنات‌ها، تالاب‌ها، دره‌ها و مناطق فسیلی بستری برای طبیعت بی‌جان هستند که می‌توان به زبان ساده و برای همه‌ی افراد با تحصیلات متفاوت، میراث زمین شناسی استان با محوریت تبریز، وقایع اتفاق افتاده در طول تاریخ و حتی دلیل ایجاد مخاطرات طبیعی از قبیل زلزله در این منطقه را برای علاقمندان تفسیر کرد و توضیح داد.
وی با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی در سال ۲۰۱۸، بیان کرد: با توجه به وجود میراث زمین شناسی غنی در تبریز می‌توان ژئوتورسیم شهری را در ۲۰۱۸ و حتی سال‌های بعد از آن به صورت پایدار و منسجم راه‌اندازی و تبریز را به عنوان مرکز ژئوتوریسم شهری به جهانیان معرفی کرد.
وی وجود مراکز تفسیر را برای راه‌اندازی تورهای ژئوتوریسم ضروری دانست و افزود: مرکز تفسیر در واقع مکانی است که با استفاده از شیوه‌ها و ابزارهای مختلف به تفسیر و رمز گشایی پدیده‌های زمین شناسی و میراث زمین‌شناسی به یک و یا چندین زبان زنده دنیا برای علاقمندان و گردشگران می‌پردازد.
این مدرس گردشگری دانشگاه ادامه داد: مراکز تفسیر مکانی پویا است که دائما بروز رسانی می‌شود تا افرادی که قبلا از آن بازدید کرده‌اند بعد از چندین سال بتوانند دوباره به این مراکز مراجعه کنند و این بار با ابزارها و شیوه‌های متفاوت تری به کسب اطلاعات بپردازند که در واقع علاوه بر درآمدزایی، زمینه گردشگری پایدار را نیز برای منطقه فراهم می‌کند.
وی اجرای نمایش عروسکی، تئاتر، پخش فیلم‌ و کارتون داستان زمین‌شناسی را از جمله شیوه‌های مورد استفاده در مرکز تفسیر دانست و گفت: هنرمندان تبریز با توانایی و خلاقیت مثال زدنی خود می‌توانند در تولید محتوا و نیز اجراهای هنری خود، کمک دست مسئولان باشند و البته در این راستا دعوت و مدیریت فعالیت‌های هنرمندان در یک محور مشخص شده نیازمند برنامه ریزی و هماهنگی است.
وی با تاکید بر اینکه برخی پدیده‌های زمین‌شناسی در اثر ساخت و ساز در زمین مدفون می‌شوند، یاد آور شد: پدیده‌های زمین‌شناسی از نظر اکولوژیکی، آموزشی و اقتصادی مهم هستند و در این راستا اگر مردم منطقه نسبت به ارزش مکان آگاهی پیدا کنند و خرد جمعی با آموزش و اطلاع رسانی افزایش یابد، مردم به طور خود جوش نسبت به این گونه آثار حساس می‌شوند و از تخریب آن جلوگیری می‌کنند.
نکوئی صدری با اشاره به اینکه قرآن کریم گردش بر روی زمین را زمینه‌ای برای علم آموزی و عبرت از عاقبت گذشتگان می‌داند، گفت: تورهای ژئوتوریسم شهری علاوه بر پرکردن اوقات فراغت افراد و غنی سازی آن، نوعی آموزش غیر رسمی است که در مورد علل به وجود آمدن پدیده‌ها و انواع آن توضیح می‌دهد و انسان نسبت به محیط اطراف خود حساس می‌کند.
وی در پایان وجود زیرساخت‌ها، احداث مراکز تفسیر و طراحی هوشمندانه آن، استفاده از ابزارهای چندرسانه‌ای و چند زبانه، برگزاری جشنواره‌ها و برنامه‌های هنری در مورد ژئوتوریسم شهری و بررسی بازخورد برنامه‌های اجراشده را از جمله موارد ضروری در راه‌اندازی ژئوتوریسم شهری در تبریز دانست.