به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایسنا، اسماعیل جبارزاده در جلسه شورای برنامه ریزی استان با اشاره به بررسی اخیر وزارت کشور در چند حوزه و کسب رتبه‌های ممتاز توسط استان، گفت: استان آذربایجان‌شرقی در حوزه حمایت از طرح‌های سرمایه‌گذاری، بعد از استان همدان، رتبه دوم کشوری را با داشتن ۳۶۵ طرح سرمایه‌گذاری کسب کرد.
وی افزود: حمایت از سرمایه‌گذاری یکی از مهم ترین سیاست‌های مدیریت ارشد استان بوده و در سالجاری تلاش می‌کنیم بیش از پیش از طرح‌های سرمایه‌گذاری حمایت کنیم.
وی با بیان اینکه محدودیتی برای حمایت از سرمایه‌گذاری در استان نداریم، عنوان کرد: سال گذشته از ۳۶۵ طرح سرمایه گذاری استان، تمامی آن‌ها را مورد حمایت قرار دادیم که از این پس نیز در راستای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش اشتغال و تولید، این حمایت را از مهم‌ترین اولویت های خود قلمداد خواهیم کرد.
جبارزاده همچنین از کسب رتبه اول استان در زمینه ایجاد فرصت‌های شغلی از طریق اتمام طرح‌های مختلف استان در سال گذشته خبر داد و گفت: در این حوزه توانستیم با ایجاد پنج هزار و ۱۹ فرصت شغلی، رتبه اول کشور را بر اساس اعلام وزارت کشور کسب کنیم.
جبارزاده ادامه داد: امیدواریم در سال ۹۶ با تزریق اعتبارات بیشتر به بخش دولتی و تامین منابع مالی و همت بیش از پیش بخش غیردولتی، تعداد طرح های پایان یافته بیش از سال گذشته باشد و بیشترین میزان اشتغال را در استان ایجاد کنیم.
 وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: بانک ها را باید موظف کنیم که بخش عمده ای از سپرده هایی که از مردم استان می گیرند را به بحث توسعه صنعت و تولید استان اختصاص دهند.
 استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: باهمان روحیه ای که در سال قبل برای اقتصاد مقاومتی داشتیم، کمر همت می بندیم تا سال۹۶، سال شکوفایی استان در حوزه افزایش تولید و رشد اشتغال در استان و کشور باشد و در این زمینه باید تمامی دستگاه های دولتی، برنامه سالانه خود برای توسعه اشتغال را تدوین کرده و ارائه دهند.
وی با اشاره به ایجاد کارگو در فرودگاه تبریز گفت: متاسفانه در سالهای گذشته نسبت به ایجاد کارگو در استان غفلت شده و پس از ایجاد آن در دولت یازدهم، اقبال بخش خصوصی به استفاده از آن برای توسعه صادرات خود افزایش یافته است.
وی در همین راستا گفت:  امیدواریم بخش عمده ای از صادرات  و بخصوص صادرات کالاهای با ارزش استان همچون فرش، صنایع دستی و …از طریق کارگو بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
وی با تاکید مجدد بر اهمیت تلاش تمامی مدیران استانی و مدیران بخش غیردولتی برای توسعه اشتغال در استان اظهار کرد: «در یکی از جلسات، یکی از آقایان گفت که کاری در زمینه ایجاد اشتغال انجام نداده‌اید چون هیچ یک از خویشاوندان بنده سرکار نرفته اند.!» متاسفانه برخی‌ها نمی‌خواهند و نمی‌توانند که موفقیت های استان را نظاره‌گر باشند.
توجه حوزه خدمات، آی تی، آی سی تی و .. از دیگر تاکیدات استاندار در این جلسه بود.