به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایرنا، احمد دادرس فیاض  افزود: فراخوان این کنگره سراسری منتشر شده و علاقمندان و صاحب نظران شعر، ادب و هنر می توانند تا ۳۰ شهریور سالجاری آثار خود را به دبیرخانه این کنگره ارائه کنند.
وی با اشاره به بخش های مختلف این کنگره سراسری ادامه داد: آثار ارائه شده برای استفاده در این کنگره فرهنگی و هنری در بخش های شعر و نثر به زبان های فارسی و ترکی و بخش نقد و پژوهش و ترجمه از عربی، فارسی و انگلیسی به ترکی خواهد بود.
وی گفت: هدف از برگزاری این کنگره، پاسداشت و ارج نهادن به مقام والای قلم و پاسداشت بیش از نیم قرن پژوهش و فعالیت فرهنگی، ادبی و عرفانی استاد حیدرعباسی بوده و این کنگره فرصتی برای ارتباط صاحبان اندیشه و هنر در راستای تقویت روحیه کاوشگری جامعه‌‎ علمی، فرهنگی و هنری و کسب معلومات و آگاهی از یافته ‌های نوین در این عرصه است.
وی افزود: آشنایی هرچه بیشتر هنرمندان، محققان و دانشجویان سراسر کشور با ادبیات و فرهنگ خطه زرخیز آذربایجان از دیگر اهداف برگزاری این کنگره سراسری در مراغه است.
به گزارش ایرنا، کنگره سراسری استاد حیدر عباسی روزهای ١۵ و ١۶ آذرماه امسال همزمان با سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت به میزبانی مراغه برگزار می شود.
حیدر عباسی متخلص به ‘باریشماز’ در سال ۱۳۲۲ شمسی در شهر مراغه چشم به جهان گشود؛ تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در این شهر و تحصیلات عالی را در دانشگاه تبریز با اخذ لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی به پایان رساند.
ترجمه و تفسیر کتاب های نهج البلاغه و مثنوی معنوی (شرح الانوار) به زبان ترکی آذری با تلاش حیدر عباسی در مدت ۴۲ سال انجام شد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با چاپ این اثر به خط لاتین، در صدد توزیع آن در جمهوری آذربایجان است.
ترجمه و تفسیر نهج البلاغه در سه جلد و مثنوی معنوی نیز در ۶ جلد چاپ شده و نویسنده آن علاوه بر ترجمه متون کتاب به زبان ترکی آذربایجانی، تفسیر و شرح آن را نیز به همین زبان آورده است.
این شاعر مراغه ای علاوه بر انگلیسی به زبان های عربی و فرانسه تسلط کامل دارد و بیشتر آثارش را به دو زبان ترکی و فارسی نوشته است.
ن‍غ‍م‍ه داغ‍ی و اس‍ت‍ع‍م‍ار، ک‍ع‍ب‍ه و ق‍ان‍ل‍ی اذان، ی‍ار و ن‍ار، گ‍ول‍ن‍ده ه‍رزام‍ان، م‍ش‍اع‍ی‍ر و ش‍ی‍طان، س‍س، دووارلار، اودوم‍ل‍و دی‍ره ک، نغمه داغی، چ‍اغ‍ی‍ری‍ل‍م‍ام‍ی‍ش ق‍ون‍اق‍لار، م‍خ‍ن‍ث ل‍ر، وال‍ع‍ص‍ر، دارت‍ی‍ل‍م‍ام‍ی‍ش دن‍ل‍ر(ح‍ی‍ک‍ای‍ه ل‍ر) از آثار این شاعر به زبان ترکی آذری بوده و تبت یدا و نمی از یم ترجمه و شرح دعای صباح علی (ع) از دیگر کتاب های اوست.
شهرستان مراغه با حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.