به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایسنا، سونیا اندیش در خصوص استقرار اعضای شورای دوره پنجم در عمارت تاریخی شهرداری تبریز، گفت: این عمارت جزو اماکن جذاب و بی‌نظیر گردشگری است و مرمت و نگهداری آن برای نسل‌های آینده از ضروریات است و بهتر است این ساختمان برای استفاده گردشگران تخلیه شود. 

وی با تاکید بر انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی در سال ۲۰۱۸، یاد آور شد: تا شروع این رویداد مدت زمان کمی باقی است و تا جایی که اطلاع دارم جلسات متعددی در این خصوص برگزار و برنامه‌هایی نیز تدوین شده‌است ولی می‌توان گفت که تبریز در حوزه‌هایی هم‌چون زیباسازی شهری و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی نیاز به بازنگری دارد.
وی با اشاره به اینکه فعلاً دوره پنجم شورا فعالیت رسمی خود را آغاز نکرده‌است، تأکید کرد: با اینکه اطلاعات چندانی در مورد مسائل و مشکلات شورای دوره چهارم ندارم و اینکه چه مسائلی بر سر راه برنامه‌های این شورا قرار داشت، ولی می‌توان گفت که شورای چهارم با تنش‌ها و چالش‌های خود، درگیر بود.
اندیش تاکید کرد: همه‌ی اعضای دوره پنجم علاقمند به حل مسائل شهری هستند و امیدواریم شورای دوره پنجم بدون تنش و جدال باشد و به طور کلی مسیر حرکت و رسیدن به اهداف ممکن است متفاوت باشد ولی هدف مشخص و برای همه تعریف شده است.
وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به اهمیت رسیدگی به آسفالت‌ خیابان‌های تبریز، گفت: در برخی مناطق تبریز ضخامت آسفالت حتی به ۸۰ سانتی متر نیز می‌رسد و این یک فاجعه است؛ متاسفانه بی‌توجهی به زیرسازی درست مشکلات بعدی بسیاری را به دنبال دارد که آسفالت نیز یکی از همین مسائل است که استفاده از تکنولوژی‌های نو می‌تواند بسیاری از هزینه ها در لکه گیری‌ را حل کند. از سویی کانال‌های فاضلاب و مخابرات زیر فشار سنگین آسفالت قرار دارند.
وی تعامل با دستگاه‌های اجرایی و مدیریت واحد شهری را از ضروریات دانست و افزود: به دلیل اینکه شهرداری ابزار قوی و اختیارات کاملی برای تمامی امورات شهری ندارد، نمی‌توان مدیریت جامع شهری را در آن پیاده کرد و طبق مطالعاتی که در این حوزه داشته‌ام تنها در حوزه پسماند و دفع زباله است که اختیار صد در صدی دارد و هیچ ارگانی حق دخالت ندارد.