به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایسنا، در سوی دیگر «صادرات» ابتدایی‌ترین ابزار رونق تولید و ثبات صنعت یک کشور است، همچنین ایجاد ثبات در بخش‌های صنعتی می‌تواند اشتغالزایی را هم به دنبال داشته باشد.

یکی از سوالاتی که فکر عموم را درگیر کرده، این است که چرا کالای با کیفیت ایرانی تولید نمی شود و یا میزان آن مناسب نیست؟

یک صنعتگر تبریزی  در پاسخ به این سوال اظهار می‌کند: متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، تجارت و تولید محصولات با کیفیت با مشکل مواجه شده است.

معصب محبیان با بیان اینکه تولید محصولات باکیفیت با موانع متعددی روبرو است، ادامه می‌دهد: با حمایت‌های دولت و برنامه‌ریزی‌های کلان و همچنین تغییر تکنولوژی می‌توان در راستای تحقق تولید با کیفیت گام‌های موثری برداشت و وضیعت صنایع استان را نجات داد.

وی یکی دیگر از دلایل عدم تولید محصولات باکیفیت را رقابت نکردن با بازار کشورهای همسایه اعلام کرد و می‌گوید: گرایش مصرف کننده همواره به سوی کالای باکیفیت است و باید در گام نخست رقابت با بازارهای سایر کشورها را در اولویت قرار داد.

فعالیت واحدهای تولیدی در آذربایجان‌شرقی با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد

رییس اتاق بازرگانی تبریز ، در خصوص آینده صنایع اظهار می‌کند:  دولت دکتر روحانی با برنامه‌های کلان مشکلات صنایع را به طور جدی پیگیری می‌کند؛ انتظار می‌رود بعد از تشکیل کابینه تعامل دولت با کشور‌های خارجی به خصوص کشورهای همسایه برای حضور در بازارهای صادراتی در ایران افزایش یابد تا واحدها بتوانند با ظرفیت کامل و با اشتغال بیشتر فعالیت کنند .

وی با بیان اینکه اکثریت واحدها در آذربایجان‌شرقی با ظرفیت ۵۰ درصد فعالیت می‌کنند، ادامه می‌دهد: متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل عدم توجه در  حوزه صنعت و  تولید، برخی از واحدها تعطیل شده که این عامل منجر به افزایش قیمت تمام شده محصول می‌شود.

رییس اتاق بازرگانی تبریز تصریح می‌کند: امید است با تدابیر دولت، واحدها بتوانند با حداکثر ظرفیت و با کیفیت عالی و قیمت تمام شده پایین‌تر، با بازارهای جهانی وارد رقابت شوند.

وی تأکید می‌کند: برندسازی بر رونق تولید تأثیر دارد و نباید از این مقوله چشم پوشی شود.

حسن‌زاده در خصوص نقش اتاق بازرگانی در افزایش رونق و تولید و اقتصاد جامعه ادامه می‌دهد: اتاق بازرگانی یک نهاد مردمی و غیر سیاسی است که در راستای رفع مشکلات، به عنوان مشاوره سه قوه فعالیت می‌کند؛ همچنین ضمن بررسی مسائل به صورت کارشناسی، موانعی که سر راه تولید و اقتصاد کشور قرار گرفته را مرتفع می‌کند.

برای آینده صنایع استان خوش بین هستم

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی، در خصوص وضیعت صنایع آذربایجان‌شرقی اظهار می‌کند: ظرفیت‌های استان در صنایع برای ایجاد اشتغال  قابل توجه است این درحالی است که صنایع استان با افت تولید مواجه هستند و کاهش تولید به نفع صنعت نخواهد بود.

محمد حسین باقری ادامه می‌دهد: استاندار آذربایجان‌شرقی از نزدیک در جریان و مشکلات واحدهای تولیدی قرار گرفته است و با تمدید تسهیلات و رسیدگی به مشکلات واحدها، بسیاری از واحدهای تولیدی از وضیعت بحرانی خارج شدند.

وی  با بیان اینکه در حال حاضر در استان سه واحد تولیدی در وضیعت بحرانی قرارگرفته است، می‌افزاید: امید است با تلاش‌ها و پیگیری های مستمر مسئولان استانی  این واحدها نیز در شرایط خوبی قرار گیرند تا از این راه، زمینه اشتغال برای جوانان استان فراهم شود.

افزایش کیفیت تولید با نوسازی ماشین آلات

باقری با اشاره به راهکارهایی برای افزایش تولید، تصریح می‌کند: در گام نخست باید نوسازی ماشین آلات در اولویت قرار گیرد تا از این راه،  قیمت تمام شده محصولات صنعتی کاهش و کیفیت محصولات افزایش یابد که یکی از بهترین راهکار برای مقابله با قاچاق کالا و ارز محسوب می‌شود.

وی اظهار می‌کند: در حال حاضر صنعت استان پیشرفت قابل توجهی کرده است و صنعتگران ما در این زمینه به خوبی فعالیت می‌کنند به طور مثال اولین بخاری گازی با کیفیت بالا  درآذربایجلان شرقی ما تولید شده است.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی در خصوص آینده صنایع استان ادامه می‌دهد: بعد از انتخاب دکتر روحانی، برای آینده صنایع استان بسیار خوش بین هستم؛  چراکه این دولت اهتمام ویژه‌ای به بخش صنعت داشته و برنامه‌ریزی‌های کلان برای افزایش تولید و صنعت برای آذربایجان‌شرقی ارائه کرده است.

بر اساس این گزارش، واحدهای تولیدی آذربایجان‌شرقی به لطف تسهیلات «رونق تولید» تا حدودی وضعیتشان بهتر شده و توانستند از شرایط بحرانی خارج شوند، با این حال برای رسیدن به مرحله شکوفایی به تولید محصولات باکیفیت و به تبع ان ورود به بازارهای جهانی که توأم با صادرات است، نیاز دارند.