به گزارش خبرنگار ترجمان صبح ، علی اصغر کاراندیش در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به موازی کاری دستگاههای فرهنگی در کشور اظهار داشت: ما بارها این مشکل را در مجلس و سازمان برنامه و بودجه مطرح کردیم و با استقبال خوبی نیز مواجه شدیم اما در عمل تا به امروز هیچ حرکتی انجام نپذیرفته است.

وی با بیان این که ۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به بودجه فرهنگی اختصاص داده شده است، گفت: این مبلغ مابین ۲۶ دستگاه و نهاد فعال در زمینه مسائل فرهنگی، شخصیت های حقوقی و نهاد های غیردولتی مربوط نیز تقسیم می شود که از این مبلغ حدود یک هزار و ۸۸ میلیارد آن به وزارت ارشاد تعلق می یابد و این اعتبار نیز بین سازمان های مختلف زیر نظر این وزارت تقسیم می شود.

 معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ارشاد گفت: سعی ما در این حوزه این است که از موازی کاری های صورت گرفته در سایر ارگانها و نهادها  جلوگیری کنیم.

 کار اندیش در ادامه با اشاره به این که بودجه فرهنگی کشور بسیار ضعیف است، گفت: این مقدار از بودجه اختصاص داده شده به حوزه فرهنگ بسیار کم بوده و کمتر از ۳٫۵ درصد بودجه کل کشور است و این مقدار در کشور اعتبار ضعیفی است و این بودجه نیز با مشکل موازی کاری در بین ارگانها روبرو است.

وی با اشاره به این به این که وزارت فرهنگ در نظارت بر تولید محتوا ورود جدی ندارد، گفت: برخی از نویسندگان به تولید مطالب مناسب برای همه سنین و مخاطبان خود توجهی ندارند و بیشتر به مسائل اقتصادی این حوزه فکر می کنند و بیشتر تلاش می کنند تا به منافع مادی برسند و این باعث کاهش سرانه مطالعه در کشور می شود و امیدواریم تا ظرف دو سال آینده این مشکل نیز حل شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ارشاد ادامه داد: در همین راستا در طی شش ماه قبل از مدیران کانال های تلگرامی دعوت شد تا برای کانال های خود مجوزی تهیه کرده وآن ها را شناسنامه دار کنند که فعالیت برخی از کسانی که این کار را انجام ندادند متوقف گردید.

وی با بیان اینکه، سایت های خبری نیز توسط مرکز رسانه دیجیتال وزارت ارشاد رصد می شوند و ظرف یک سال آینده مشکلات این سایت ها نیز حل خواهد شد، از آغاز عملیات احداث تالار شهر تبریز خبر داد.

در ادامه نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی نیز با تاکید بر این که جوانان میل و اشتیاق به آمدن به مساجد را ندارند، افزود: در این راستا باید سعی داشت تا در حوزه های هنری از جمله تئاتر بیشتر کار کرد و از این طریق می توان جوانان را هدایت کرد و می توان با ایجاد فعالیت های هنری مناسب پیام های لازم را به گوش مخاطبان رساند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با اشاره به این که فرهنگ کتابخوانی در کشور بسیار ضعیف است، گفت: باید در تجهیز و تقویت کتابخانه ها توجه روزافزونی شود تا این مشکل در جامعه با فرهنگسازی لازم حل شود.

امام جمعه تبریز با اشاره به این که مشکلات جدی فضای مجازی در کشور، گفت: هیچ کنترل و نظارت خاصی بر روی این فضا و سایت هایی که به ظاهر خبری خوانده می شوند وجود نداشته و امروز حساسیت افراد بیشتری را به خود جلب کرده است واین مسئله از نظر مدیریت فضای فرهنگی باید توجه خاصی را دارا باشد.