به گزارش ترجمان صبح، علیرضا ایمانلو در نشست اعضاء سازمان‌های مردم نهاد اظهار داشت: با توجه به اینکه کشور ایران در ردیف مناطق خشک و نیمه خشک قرار گرفته و بارش باران در ایران یک سوم میانگین جهانی است اما میزان مصرف در ایران بیش از متوسط جهانی است و این در حالی است که ایران با محدودیت جدی منابع آبی روبه‌رو است.

وی افزود: کشور ما با محدودیت منابع آب روبه‌رو بوده و بهره‌گیری صحیح از این نعمت الهی ضروری است از این رو آموزش و ترویج فرهنگ صحیح مصرف آب در جامعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رئیس هیأت مدیره شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: با توجه به تغییر اقلیم و کاهش منابع آبی نیازمند صرفه‌جویی در مصرف این ماده حیاتی هستیم ولی متاسفانه مصرف آب در استان و کلان‌شهرتبریز بالای استاندارد رسیده و به بیش از ۱۹۰ لیتر در شبانه روز برای هر نفر رسیده است.

ایمانلو در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: بالا بودن مصرف سرانه آب، افزایش جمعیت و هزینه بالای تامین آب آشامیدنی از یک طرف و محدودیت‌های جدی منابع آب از سوی دیگر باعث شده است تا این شرکت نسبت به فرهنگ سازی و تغییر نگرش شهروندان در زمینه اصلاح الگوی مصرف آب و استفاده از منابع آب اقدام نموده و برنامه‌های فرهنگی و آموزشی مختلفی توسط دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی در حال اجرا است.

ایمانلو با اشاره به نقش سازمان‌های مردم نهاد گفت: اعضای این سازمان‌ها می‌توانند با مفاهیم و نقش و اهمیت آب در زندگی همچنین با محدودیت‌های جدی آب و روش‌های مصرف بهینه آب آشنا شده و از طریق اعضاء این سازمان‌ها به خانواده‌ها و جامعه نیز انتقال داده و فرهنگ صحیح مصرف آب را نهادینه سازند.

باقرزاده مدیر دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی نیز در این نشست ضمن تشکر از تلاش‌های اعضاء تشکل‌های مردمی در خصوص برنامه‌های فرهنگ‌سازی مصرف صحیح آب افزود: خوشبختانه سازمان‌های مردم‌نهاد روز به روز گسترش یافته و تاثیرگذاری آن در جامعه بیشتر می‌شود و تلاش می‌کنیم با کمک و همکاری هم بتوانیم فرهنگ درست مصرف کردن را به قشرهای مختلف جامعه آموزش داده و نهادینه کنیم.

وی ادامه داد: شرکت آب و فاضلاب استان تلاش می‌کند با اجرای برنامه‌های فرهنگ سازی و با هدف جلب توجه جامعه، سعی دارد تا نگاه جامعه و مردم را به موضوع حیاتی آب معطوف کند.

مدیر روابط عمومی افزود: در این راستا دفتر روابط عمومی توانسته است با تعامل خوب و با بهره‌گیری از همکاری‌های جمعی و مشارکت‌های همگانی بخصوص با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های سازمان‌های مردم نهاد نسبت به فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب اقدام کرده و به حفظ و صیانت از منابع آبی کشور کمک کند.

مجتهدی دبیر شبکه تشکل‌های زیست محیطی استان در خصوص فعالیت‌های این سازمان‌های مردم نهاد و عملکرد این سازمان‌ها توضیحاتی ارائه کردند و آمادگی تشکل‌های مردمی را در خصوص فرهنگ‌سازی مصرف صحیح آب اعلام داشتند.

در این مراسم از تعدادی از اعضاء سازمان‌های مردم نهاد که در خصوص فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در یک سال گذشته فعالیت چشمگیری داشته اند با اهداء لوح سپاس و هدایایی تجلیل به عمل آمد. همچنین در این این مراسم با اتفاق اعضای فعال این سازمان‌ها از مدول اول و مدول دوم در حال احداث تصفیه خانه کلان‌شهر تبریز بازدید به عمل آمد.‌