به گزارش ترجمان صبح، فوتبال آذربایجان به مرکزیت شهر تبریز همواره یکی از قطب های فوتبال ایران بوده که ستاره های سرشناسی را به عرصه های ملی و بین المللی معرفی کرده است. در طی سال های اخیر و پس از اینکه حضور تیم تراکتورسازی به عنوان یک تیم مدعی و قابل احترام در لیگ برتر تثبیت شد، تیم گسترش فولاد تبریز از راه رسیده و خود را به عنوان تیم دوم این شهر معرفی نمود. بی تردید گسترش فولاد طبق برنامه ریزی ها و سیاست هایی که داشت پیش رفته و با تثبیت جایگاه خود در لیگ برتر به یک تعادل کامل در فوتبال ایران دست یافت تا هواداران فوتبال تبریز از داشتن دو نماینده در لیگ برتر کاملا خیالشان راحت باشد. در این دورها تیم هایی چون شهرداری تبریز و ماشین سازی تبریز نیز حضورهایی مقطعی در لیگ برتر داشتند ولی با توجه به اینکه برنامه ریزی های انجام شده در این تیم ها و نیز پتانسیل های مادی و معنوی پشت شان به قدری نبود که حضورشان در لیگ برتر را تثبیت کند، خیلی زود شاهد سقوط این تیم ها بودیم.

فصل گذشته در شرایطی که تراکتورسازی و گسترش فولاد طبق روال فصل قبل به عنوان نماینده های شهر تبریز در لیگ برتر حضور داشتند، ماشین سازی خود را به عنوان نماینده سوم فوتبال تبریز در لیگ برتر معرفی نمود. این تیم علی رغم هزینه هایی زیادی که انجام داد موفق به بقا در لیگ برتر نشد و نیامده رفتنی شد، اتفاقی که چند سال پیش نیز برای تیم شهرداری تبریز افتاده بود. زمانی که ماشین سازی در لیگ برتر حضور یافت، یک تفاوت اساسی با زمان حضور شهرداری در لیگ برتر وجود داشت و آن تعداد نمایندگان شهر تبریز بود. در لیگ هفدهم همان گونه که اشاره شد، ماشین سازی به عنوان سومین نماینده شهر تبریز در لیگ برتر حاضر شد و از همان ابتدا سوال خیلی ها این بود که آیا شهر تبریز پتانسیل داشتن سه تیم در سطح اول فوتبال کشور را دارد یا خیر که ماشین سازی به واسطه نتایج بسیار بد خود با صراحت جواب این سوال را داد!

حال در فصل جاری و با سقوط ماشین سازی به لیگ دسته اول، تیم های گسترش فولاد و تراکتورسازی به عنوان دو نماینده فوتبال تبریز در لیگ هفدهم حضور خواهند داشت و شهرداری تبریز و ماشین سازی نیز در لیگ دسته یک حاضر خواهند شد. طبق تجربه سال های قبل بی شک می توانیم شرایط فعلی را یک شرایط کاملا ایده آل برای فوتبال تبریز بدانیم؛ حضور دو نماینده در لیگ برتر و دو نماینده در لیگ یک می تواند یک اتفاق خوب برای شهر تبریز بوده و چرخ فوتبال را در این شهر به خوبی بچرخاند. در چنین شرایطی بازیکنان بومی فوتبال آذربایجان این فرصت را دارند که با توجه به کیفیت بازی شان در چهار سطح به فوتبال شان در شهر خود ادامه دهند و این یک اتفاق بسیار خوب می باشد. بی شک در صورتی که تیم های تبریزی با نگاهی علمی و عاقلانه به موضوع بومی گرایی پرداخت نمایند، فرصت فعلی بهترین فرصت برای شکوفایی فوتبال تبریز پس از سال های متمادی خواهد بود. بی شک داشتن تعداد نماینده بیشتر در لیگ برتر نمی تواند اتفاق خوبی برای یک شهر باشد اگر که تیم های حاضر به نام آن شهر در لیگ برتر به زنگ تفریح تیم های حریف تبدیل شوند. در چنین شرایطی، حضور هر تیم با توجه به پتانسیلی که دارد در سطح مناسب خود می تواند به مراتب مفیدتر از حالت اول باشد.

فصل گذشته تجربه خوبی برای فوتبال تبریز نبود و به خوبی مشخص شد که کمیت به هیچ عنوان نمی تواند در مقابل کیفیت حرفی برای گفتن داشته باشد. لیگ شانزدهم به همه فوتبالی ها تبریز فهماند که بدون برنامه ریزی مدون و در حالتی عجولانه نمی توان پای به عرصه بزرگی مثل لیگ برتر گذاشت که اگر بگذاریم نهایت آن می شود اتفاقی که برای تیم ماشین سازی در لیگ برتر ۹۵-۹۶ رخ داد!