به گزارش ترجمان صبح، نشست مشترک دکتر سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان با حضور معاونین، مدیران و روسای این وزارت و نیز روسای هیئت های ورزشی استان آذربایجان شرقی از ساعت ۱۶ در تالار اندیشه شهر تبریز برگزار شد. دکتر مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که یکی از سخنرانان این نشست بود که در ادامه می توانید صحبت های وی را بخوانید:

با ورزش می شود از فساد، فحشا، دزدی و خیلی از کارهای دیگر فاصله گرفت

نه تنها تاثیرات مثبت ورزش در سلامتی ذهن افراد به اثبات رسیده بلکه دیده شده که افراد موفق در عرصه های مختلف اشخاصی بوده اند که آدم فعالی بوده و با ورزش زندگی کرده اند. هر چقدر ورزش را در بستر جامع بیشتر وارد کنیم همان اندازه شاهد شکوفایی جامعه و فاصله گرفتن از فساد، فحشا، دزدی و خیلی از کارهای دیگر خواهیم بود. جوانان در سایه ورزش می توانند وارد بستری شوند که در آن شادابی، عشق، وحدت و هماهنگی است؛ شادابی که در حین ورزش تجربه می شود فقط و فقط زمانی حس می شود که آن کار انجام شده و لمس شود اینجاست که لحظه شماری برای تکرار آن آغاز می شود.

یک تیم است که حرف های بزرگ را می زند نه شخص!

با ورزش است که یاد می گیریم که باهم کار کنیم نه اینکه تنها کار کنیم، این رفتار وقتی در بازی های اداری نیز انجام شود مشکلات اداری بسیاری حل خواهد شد. عمده ترین مشکل ما این است که فکر می کنیم یک نفر می تواند رئیس بوده و دستور دهد و یک نفر می تواند یک کار بزرگ را انجام دهد ولی باید بدانیم که وقتی باهم باشیم قدرتمند خواهیم بود. در عرصه ورزش های گروهی بزرگ چون فوتبال و والیبال می بینیم که یک تیم است که حرف های بزرگ را می زند نه شخص! اگر تیم واقعا هماهنگ باشد قدرت دارد که تمامی ابر قدرت ها و حریفان کهشکانی را به زانو دربیاورد. اگر بتوانیم تفکر تیمی بودن را در جامعه بسترسازی کنیم بسیاری از مشکلاتی که جوانان و حتی مسئولین مان که اینک دچارش هستند به راحتی حل خواهد شد.

تبریز ۲۰۱۸ و بسترسازی هایی که باید انجام شود

در سال ۲۰۱۸ طبق تصمیم گیری هایی که انجام شده، قرار است رویدادهای بزرگی در شهر تبریز برگزار شود و من امیدوارم که بسترسازی این موضوع نیز به خوبی فراهم شود و همه ما دست به دست هم داده و زمینه را از هر لحاظ چه تکنیکی، چه تکنولوژی و چه فرهنگی و اقتصادی برای برگزاری هرچه بهتر این رویدادها فراهم نماییم.

یک تجربه کاری جالب از تاثیر روحیه ورزشی در کارهای اداری

زمانی که رئیس دانشگاه بودم، وقتی به وضعیت مان در کشور نگاه کردیم دیدم که از همه عقب هستیم؛ خانه های بهداشت، موسسات بهداشت، آی سی یوها و… به طور کلی در همه زمینه ها از آخر اول بودیم. ابتدا از وزارت کمک خواستیم ولی نهایت کاری که کردند، تخصیص بودجه ای ناچیز در حد ۴۰ میلیون تومان بود. در این شرایط به ما برخورد و همان روحیه ورزشی که داشتیم  در ما این حس را به وجود آورد که چرا ما نباید خودمان نتوانیم و روی پای خودمان نایستیم؟ و تفکر در ما به وجود آمد که ما نباید عقب مانده و باید همیشه جلو باشیم. این بایدها و نبایدهایی که در میدان ورزش یاد گرفته بودیم در نهایت منجر به این شد که مرا وزیر وزیر کردند. ما جزو هیچ جناح و دسته ای نبودیم و کسی هم پشت مان نبود که ما را بالا بکشد.  قرار بود در عرض دو ماه پانصد خانه بهداشت بسازیم، در عرض شش ماه ششصد خانه بهداشت ساختیم آن هم بدون اعتبار! دولت با همه زور خود سالانه ده خانه بهداشت می ساخت آن هم اگر اعتبار به موقع داده شده و کارهای عمرانی به تاخیر نمی افتادند ولی ما ششصد خانه بهداشت را در عرض شش ماه ساختیم. در کنار آن ۵۰ مرکز بهداشتی درمانی را بدون اعتبار ساختیم و جالب بود که برخی ها در ابتدا به ما می خندید و می گفتند که مدیر نیست و به تازگی از دانشگاه بیرون آمده و هنوز با واقعیت ها آشنایی ندارد.

به جای کار کردن در حال خالی کردن زیر پای هم هستیم

اگر مردم را باور کنیم و با آنها در صحنه حضور یابیم همه چیز را می توانیم دگرگون کنیم. علم، ایمان و مشارکت و همدلی مثلثی است که می تواند کوه ها را جابجا کند. ما اگر باهم باشیم، باور داشته باشیم  و آگاهانه حرکت کنیم هیچ عاملی جلودار ما نخواهد بود. در کشور به جای کار کردن در حال خالی کردن زیر پای هم هستیم به جای کار کردن برای مردم به هم فحش می دهیم. چه در عرصه ورزش و چه در سایر عرصه اگر باهم باشیم و همدل، همیشه پیروز خواهیم بود. امیدوارم که این روحیه بزرگ در میادین ورزشی به جامعه گسترش یافته و مبدل به فرهنگ اجتماعی شود تا کشور ما را به نجات، عزت و سربلندی سوق دهد.