به گزارش ترجمان صبح، سونیا اندیش، منتخب شورای پنجم شهر تبریز در آئین رونمایی از کتاب «تبریزیم» گفت: آرزوی موفقیت برای نویسنده ی این کتاب دارم و جای تحسین و تقدیر فراوان دارد که هنرمندی از قشر بانوان توانسته به گردآوری رویدادهای بازار بپردازد.

اندیش با تاکید بر اینکه، بخش مهمی از طرح تبریز ۲۰۱۸ می تواند بر پایه توانمندی های زنان شکل گیرد، گفت: امیدوارم چنین کارهایی اراده زنان برای تاثیرگذاری در جامعه را افزایش داده و نقش فرهگسازی و تربیتی خود را در آموزشهای شهروندی به بهترین شکل بروز دهند.

مرتضی آبدار، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در این آئین با بیان اینکه در بازار تبریز ۱۵۰ شغل و صنف فعالیت دارند، اظهار داشت: این کتاب معرفی مشاغل قدیمی و معرفی فرهنگ و هویت مردم تبریز در بازار به عنوان بافت کهن که هنوز بخش اعظمی از فرهنگ پدران این مرز و بوم را حفظ کرده و در طول تاریخ شاهراه اقتصادی منطقه بوده است.

آزیتا وحدت دوست، نویسنده و نقاش کتاب «تبریزیم» در رابطه با انتخاب موضوع تبریز و بازار و عکسهای این حوزه برای انتشار این کتاب اظهار داشت: انگیزه ی نوشتن من از این کتاب پدرم به عنوان یک بازاری بود و مغازه ای در تیمچه داشت، خاطرات بچگی من در بازار گذشته صحبت بازار در خانه ما قطع نمی شد و ذهن مرا همیشه درگیر بازار می کرد.

وی ادامه داد: بعد از چندین سال به بازار رفتم، حسی عجب به من دست داد و به همین دلیل شروع به نوشتن کتاب کردم، در حقیقت من با نقاشی بازار تبریز طی چندین سال زیسته ام.

وحدت دوست، اضافه کرد: متاسفانه اوضاع بازار خوب نبود و طی سالهای اخیر مرمت شده، وجب به وجب بازار را دوسال گشته ام تحقیق کرده و مشاهده کرده ام، امنیت و آرامشی که در بازار دیده ام در هیچ جای تبریز نیست.

نویسنده و نقاش کتاب «تبریزیم» با بیان اینکه تمام مشاغل را کشیدم و اگر مشاغل بازار ادامه داشت تا آخر عمر این کار را ادامه می دادم، خاطرنشان کرد: فرق فراوانی بین نقاشی کردن و نقاش بودن وجود دارد و  این کار ترکیب زندگی سنتی گذشته و مدرن است.

آزیتا وحدت دوست با تاکید بر اینکه در این جامعه هنرمند شدن سخت است، گفت: متاسفانه در فرهنگ غالب امروز جامعه هنر و محیط زیست لوکس محسوب می شود.

وی از حامیان وی در انتشار این کتاب به ویژه مهندس قیصری و دکتر عاطفه مجتهدی قدردانی کرد.

گفتنی است، در پایان این مراسم کتاب «تبریزیم» اثر نویسندگی و نقاشی آزیتا وحدت دوست هنرمند خوشنام تبریزی با حضور مسئولان و هنرمندان استان آذربایجان شرقی رونمایی شد.