به گزارش ترجمان صبح، همه چیز از ۲۹ اردیبهشت ۹۶ آغاز شد. حسن روحانی با حمایت حداکثری جریان اصلاحات و پشتیبانی تمام‌قد اعتدال‌گراها،با کسب بیش از ۲۳ میلیون رای،توانست بار دیگر بر اریکه قدرت بنشیند.

تنش زدایی دولت در قالب گفتمان عقلانیت در سیاست خارجی، بهبود شاخص های کلان و خرد اقتصادی از جمله دلایل اقبال مردم به روحانی در دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری بود، مردم نشان دادند که از دولت می خواهند روند کنونی ادامه پیدا کند.

گفتمانی که حسن روحانی در ریاست جمهوری یازدهم  انتخاب کرد دو محور اصلی را در بر می گرفت. یکی مقوله آزادی و تلطیف فضای سیاسی و دیگری تلاش برای از میان بردن تحریم ها و سر و سامان دادن به وضعیت اقتصادی. تحقق این گفتمان مستلزم تلاش بسیار بود، در پاره ای از برنامه‌ها روحانی پیروز بود و در پاره‌ای از آنها به توفیق کمتری دست یافت.

شاید کمتر کسی این انتظار را از روحانی داشت که همچون سوپرمن یک‌شبه کلیه ویرانی‌ها و مشکلات کشور را حل کند، این مسئله را ۲۴ میلیون شخصی که به حسن روحانی رای دادند، متوجه بودند و با اعتماد دوباره به وی، در انتظار  بازگشت تدریجی وضع کشور به حالتی مطلوب به خصوص در مسائل اقتصادی و معیشتی هستند.

مراسم تحلیف دوازدهمین رییس جمهور جمهوری اسلامی ایران در مجلس شورای اسلامی و با حضور ۱۲۰۰ مهمان داخلی و خارجی  برگزار شد، ولی این پایان کار نیست،  لازمه توفیق حسن روحانی  ایجاد انسجام و وحدت ملی، قانونگرایی، اخلاق مداری و دلسوزی مدیران و مسئولین کشور است، بدون این الزامات، مردم دلسرد می‌شوند و  تلاش‌های دولت با چالش مواجه می‌شود، گفتمان اعتدالی روحانی تا ۱۴۰۰، باید به گفتمان غالب جامعه تبدیل و در همه وجوه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به بار بنشیند.

رئیس جمهور روحانی راه پر پیچ و خمی تا ١۴٠٠ دارد. او همچنان که در نیایش خود، از خداوند یاری خواست باید در تحمل سختی‌ها صبور، در برابر ظلم جسور و شنوا برای شنیدن صدای مردم باشد.