به گزارش ترجمان صبح، سپ بلاتر، رئیس پیشین فدراسیون جهانی فوتبال با توجه به عقاید خاصی که داشت چندان تمایلی به ورود تکنولوژی به رشته فوتبال نداشت و ورود این مقوله به فوتبال را عاملی برای از دست رفتن جذابیت های منحصر به فرد این رشته می دانست. در طول سال های اخیر و پس از روی کار آمدن جیانی اینفانتینو به عنوان رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) شاهد گرایش بیشتر رشته فوتبال به سمت استفاده از تکنولوژی های روز هستیم. همواره در رویدادهای بزرگ فوتبالی دنیا از جمله رقابت های جام جهانی، شاهد بروز اتفاقاتی هستیم که با توجه به ناتوانی نیروی انسانی در تشخیص آنها، حواشی زیادی به وجود آمده است. مقوله داوری، مهم ترین مقوله ای است که در رشته فوتبال نیازمند بهره جویی از تکنولوژی جهت کاهش اشتباهات فعلی می باشد چه بخواهیم و چه نخواهیم باید قبول کنیم که اتفاقاتی چون عبور توپ از خط دروازه، برخی خطاهای ریزِ به دور از چشم داور و سایر موارد مشابه در رشته هایی چون فوتبال اگر قرار باشد فقط با چشم داور مورد قضاوت قرار بگیرد، اشتباه جز جدا ناپذیر آن خواهد بود. در دنیایی که تکنولوژی با سرعتی سرسام آور در حال پیشرفت و خدمات رسانی به دنیای بشری است، رشته های پر مخاطبی چون فوتبال ناگزیر به باز کردن درهای خود به روی آن هستند تا با بهره جویی از آن اشتباهات انسانی فعلی را به حداقل برسانند.

در همین راستا، دو مخترع تبریزی به نام های سیروس پالدی و جواد دست یافته پس از مشاهده مصاحبه جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال مبنی بر تصمیم تاریخی فیفا برای به کار بردن فناوری های پیشرفته در فوتبال، مصمم به عملی کردن ایده های فوتبالی خود شدند تا گامی بلند در این عرصه برداشته و استارت خود را برای جهانی شدن در این عرصه بزرگ بزنند. این دو مخترع جوان با ثبت ۹ اختراع در این زمینه و با استفاده از تکنولوژی نورهای لیزری، اینترنت، کوادهای پرنده و سنسورهای هوشمند و با طراحی مدارهای الکترونیکی خاص و پلاسمای مایع، سعی در این دارند که داوری فوتبال را ساده تر،جذابتر و دقیق کنند. طرح فعلی آنها که ” سیستم هوشمند داوری مسابقات ورزشی” نام دارد هم اکنون با حمایت یکی ازباشگاه های لیگ برتری کشور وهمچنین فدراسیون فوتبال در حال جهانی شدن است. ضمن اینکه از یک کشور عربی و دو کشور اروپایی نیز پیشنهاداتی برای همکاری به این دو مخترع ارائه شده است.

با توجه به ویژگی های مثبت این اختراع که با تاییدیه رسمی از سوی حسن کامرانی فر، کمک داور سرشناس فوتبال ایران و رئیس وقت دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال ایران همراه بود با همکاری فدارسیون فوتبال ایران و فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) قرار است یک کنفرانس تخصصی با حضور کارشناسان صاحب سبک داوری، مختص این اختراع برگزار شود. با توجه به اینکه این اختراع در رقابتی سخت و نفس گیر با اختراع مخترعینی از کشورهای ژاپن، امریکا، آلمان، کره جنوبی و کانادا موفق به کسب مدال مسابقات جهانی اینوا ۲۰۱۶ شد این انتظار می رود که با حمایت های لازم از آن شاهد عملیاتی شدن جهانی اش باشیم تا به این ترتیب نام ایران در فوتبال دنیا این گونه بر سر زبان ها افتاده و گام بلند فیفا برای همپا شدن با تکنولوژی های روز دنیا با نام این گره بخورد.