به گزارش ترجمان صبح،  امیر حسین دین محمدی مسئول اجرای مسابقه لاته آرت، ضمن اشاره به سابقه دوساله اجرای این مسابقه در ایران، گفت: امسال برای اولین بار این مسابقه به صورت سراسری خارج از پایتخت و در تبریز برگزار شد.

وی با تاکید بر اینکه این برنامه قبل از تبریز در شیراز و اصفهان به صورت آزاد برگزار شده بود، ادامه داد: تعداد شرکت کنندگان این مسابقه ۳۰ نفر بودند که ۶ نفر از تبریز و بقیه از تهران، شیراز و مشهد شرکت کردند.

دین محمدی مشکل برگزاری چنین برنامه هایی را نبود اسپانسر دانست و گفت: سازمان میراث  فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی و سازمان فضای سبز شهرداری تبریز تنها حامی برگزاری این مسابقه بوده اند.

 لاته آرت هنری برای اشتغالزایی

حمید رضا بصیری، داور بین المللی مسابقه لاته آرت، این برنامه را فرصتی برای اشتغالزایی دانست و گفت: از وقتی که این هنر در ایران رواج یافته برای بسیاری از جوانان فرصت شغلی و کارآفرینی ایجاد شده است که امتیاز بزرگی محسوب می شود به شرطی که حمایت شود.

وی ادامه داد: هدف ما از برگزاری این مسابقه، معرفی لاته آرتی که در دنیا به صورت بین المللی و توسط باریستا (قهوه چی ها) دنبال می شود برای اقشار مختلف جامعه و مردم است.

حمیدرضا بصیری با تاکید براینکه این هنر در تمامی کشورها همگانی شده و سعی ما این بود تا در کشور ما نیز شناخته شود، اظهار کرد: طی سالهای گذشته مسابقات آزاد در رابطه با این هنر برگزار شده، همچنین سعی بر آن بود که این مسابقات در سطح بالا اجرا شود، شرکت کنندگان تجربه ای کسب کنند و برای حضور در مسابقات کشوری آمادگی پیدا کنند.

بصیری با بیان اینکه سطح شرکت کنندگان از نظر داوری بسیار عالی بود، ادامه داد: ما انتظار چنین استقبالی از جانب مردم را نداشتیم، از شهرهایی چون کرج، شیراز، مشهد، تهران، تبریز، قزوین، اصفهان حضور داشتند .

داور بین المللی مسابقه لاته آرت گفت: متاسفانه غیر رسمی بودن این مسابقات در کشور ما باعث برخی سوء تفاهم هاست چون امروزه کافه ها مثل گذشته ها تنها جای مذکران نیست و خانواده ها نیز در چنین مکان هایی حضور دارند.

مشکل لاته آرت در تبریز بی توجهی به این هنر است

شروین هریسی نژاد، شرکت کننده تبریزی مسابقه لاته آرت، گفت: این مسابقه یکی از هنرهای معروف جهان است و برای باریستاها اهمیت زیادی دارد.

وی گفت: من ۶ سال پیش به طور اتفاقی وارد این صنف شدم ولی بخاطر جذابیت های کار ادامه دادم.

هریسی نژاد افزود: هنر لاته آرت در تهران، مشهد و اصفهان رشد چشمگیری داشته است ولی در تبریز با ضعف روبه رو است و برای پیشرفت این هنر در تبریز باید یک تیم منسجم تشکیل بدهیم و با تدوین برنامه های مطالعه شده بتوانیم به مقام های بالاتری از این هنر در شهرمان دست یابیم.

وی مشکلات لاته آرت در تبریز را ارزش ندادن به این هنر دانست و ادامه داد: پتانسیل های بالایی در تبریز وجود دارد، اگر ارزش داده و وقت گذاشته شود می توانیم در سطح جهانی حرف اول را بزنیم و مقام جهانی بدست آوریم.

مسئولان حمایت مالی کنند تا بتوانیم پیشرفت کنیم

مهدی جباری دیگر شرکت کننده این مسابقه هنری دلیل پیشرفت نکردن لاته آرت را عدم حمایت دانست و گفت: اگر مسئولان بتوانند کمک مالی کنند و پشتوانه مالی تامین بشود هیچ مشکلی سر راه پیشرفت این هنر پیش نمی آید.

وی در مورد درآمد این هنر اظهار کرد: لاته آرت سال های اول درآمدی  ندارد و هزینه زیادی باید صرف کرد که با این حقوق نمی توان از پس کاری برآمد.

جباری ادامه داد: مسابقات ملی که در تهران برگزار شد مسئولان توجه زیادی به آن داشته و حمایت خوبی از آن کرده بودند ولی یک مساله ضعف مدیریتی باعث به وجود آمدن استرس در شرکت کنندگان شد.

وی با ابراز رضایت از مسابقه ای که در تبریز برگزار شد، ادامه داد: امیدواریم که این هنر در تبریز نیز گسترش یافته و به مقام های بالاتری دست یابد به طوری که بالاترین مقام قهرمانی را از آن خود کند.