به گزارش ترجمان صبح به نقل از وقت نیوز، آیت الله دکتر هاشم هاشم‌زاده هریسی، در نشست خبری با اصحاب رسانه تبریز اظهار داشت: مطلق‌گرایی در جامعه اسلامی مفهوم ندارد، یعنی گروهی، جناحی، فردی خیال کند که هر چه گویم و اندیشه کنم، حق و طرف مقابل باطل و خائن است.

 

وی با بیان این‌که مطلق‌گرایی برخی افراد با اصل جذب حداکثری نظام اسلامی ایران منافات دارد، خاطرنشان کرد: تنگ‌نظری و دعواهای سیاسی مبتنی بر هواهای نفسانی است، اگر تمامی مسائل آنگونه که در اسلام و آموزه های مکتب اهل بیت مورد تأکید قرار گرفته، رعایت شود، شاهد بداخلاقی ها نخواهیم بود.

نماینده مردم آذربایجان‌شرقی در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر این‌که جزم‌گرایی نیز با اصول و مبانی انقلاب اسلامی ایران در تناقض است، گفت: انسان باید منصفانه نسبت به مسائل پیرامون خود برخورد کند، متأسفانه برخی سایت‌ های خبری با مطلق‌گرایی و جزم‌گرایی مطالبی را منتشر می کنند که منتهی به دوقطبی شدن جامعه می شود.

وی ادامه داد: رسانه ها، مطبوعات، منابر و تریبون های نظام باید نسبت به سه اصل کرامت انسان، رحمت و محبت و همچنین حق الناس عنایت ویژه‌ای داشته باشند، اگر این مسائل بنیادین در جامعه فراموش شود، بداخلاقی ها جای خود را به اختلاف و تفرقه خواهند داد.

آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی با بیان این‌که مبنای حقوق انسان، کرامت انسان است، افزود: کرامت ذاتی افراد با تشرف به اسلام ارتقا می یابد، در هر حال باید نسبت به حفظ عزت، آبرو و کرامت آحاد جامعه توجه شود و در دعواهای سیاسی که اغلب منشأ هواهای نفسانی دارند، ضایع نشود.

وی با بیان این‌که بسیاری از مشکلات جامعه متأثر از بداخلاقی‌ها و دعواهای سیاسی است، تصریح کرد: خصومت‌های شخصی و جناحی منجر به ضایع شدن حقوق ملت می‌شود، اگر همه دغدغه حل مشکلات مردم را دارند، دیگر دعوا و جنجال برای تصاحب برخی وزارتخانه و پست های سیاسی برای چیست؟

وی خواستار ترویج انسان دوستی در جامعه شد و افزود: ضرورت دارد جامعه‌ای بر پایه‌ی مهر و محبت ایجاد شود، برادری و محبت زیباترین نعمت بهشتی بوده و خصومت بدترین شکنجه‌ی جهنم است.

نماینده مردم آذربایجان‌شرقی در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این‌که محبت و مهربانی کلید ورود به بهشت، خاطرنشان کرد: بی‌آبرو کردن شخصیت های مختلف بی هیچ عنوان مورد تائید نظام نیست، این‌که گروهی برای اثبات خود اقدام به تخریب گروه دیگر بکند، جایز نیست، در هر حال باید اخلاق و تقوای سیاسی مورد توجه قرار گیرد.

‌وی افزود: اگر قضاوت‌ها و داوری‌ها علیه هر فردی را شاهد باشیم، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و باید همه انسان‌ها از کرامت انسانی برخوردار شده و احترام انسانیت و شخصیت افراد حفظ شود.

وی با تاکید بر اینکه حقوق الناس مقدم بر حقوق الله است ابراز داشت: حقوق الله با توبه و شفاعت عفو می‌شود اما حقوق الناس «ذَنبٌ لایغفر» است و باید حقوق مردم و کرامت مردم حفظ شود، باید در تریبون‌ها، منابر و رسانه از کرامت و حقوق الناس و رحمت و محبت دفاع کنیم.  آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی در ادامه افزود: حتی خداوند متعال نیز قادر به گذشت حق الناس نیست، البته باید توجه داشت که حقوق الناسی وجود ندارد که حق الله نباشد، به عبارتی هر آنچه که خداوند متعال فرمان داده، زمانی که از جنبه حق الناسی نقض می شود، در واقع حق الله نیز نقض شده است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد حضور نماینده جدید ولی فقیه در استان، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدمحمدعلی آل‌هاشم را روحانی مردمی دانست و گفت: پدر حجت الاسلام سیدمحمدعلی آل هاشم، روحانی مردمی است که محبوبیت فراوانی بین مردم دارد؛ همچنین خود حجت الاسلام محمد علی آل‌هاشم هم در این چند ماه عملکرد بسیار خوبی داشته و فرد کاربلدی است که هیچ‌کس را طرد نکرده و به همه اجازه‌ی تنفس می‌دهد به جذب حداکثری تلاش می‌کند و باید از این جایگاه مردمی خود برای سرو سامان دادن به استان استفاده کند ؛ مردم از این تغییر رخ داده خوشحال هستند.

آیت‌الله هاشم‌زاده‌هریسی در مورد سوالی در زمینه ترکیب مجمع تشخیص مصلحت نظام پاسخ داد و گفت: آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی فرد معتدل، مناسب و ارزشمندی برای ریاست مجمع تشخیص است و دیگر افراد هم افراد مناسبی برای این مجمع هستند.

 

وی ‌با بیان اینکه بیکاری در جامعه بیداد می‌کند و ما هم در برابر درخواست اشتغال جوانان خجل هستم خاطر‌نشان کرد: مدیران در تهران نشسته و از لمس فاجعه بیکاری در جامعه محروم هستند، خانواده‌هایی داریم که از تامین معاش خانواده عاجز مانده‌اند و با مشکلات فراوان مواجه هستند که با حلوا حلوا گفتن مشکلات حل نمی‌شود و باید اقدام جدی در این راستا انجام دهیم.

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: با انداختن تقصیرها به گردن این و آن، مشکل حل نمی شود و همه باید دست به دست هم دهند تا این مشکلات را با هم حل کنیم.

آیت الله دکتر هاشم‌زاده هریسی در خصوص عدم استفاده از آذری زبانان در کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم، عنوان کرد: آذری‌ها پست‌های حساسی در جامعه دارند و باتوجه به ظرفیت موجود، این امکان وجود دارد که بیش از پیش از پتانسیل آذری‌ها در پست‌های حساس کشور استفاده شود؛ البته وظیفه ماست که ضمن پرورش نیروهایمان، آنان را برای تصدی پست‌های کشوری به مسئولان مربوطه پیشنهاد دهیم.

آیت الله هاشم زاده هریسی با اشاره به اینکه از آقای روحانی تعجب می‌کنم که چرا این مسائل را رعایت نکرده است، ابراز داشت: ما هم در آذربایجان افرادی برجسته را تربیت و به سطح برتر مدیریت کشور معرفی نکرده‌ایم ولی باید این موضوع در کابینه مورد توجه قرار می‌گرفت اما نباید مسئله به دستاوریزی برای دشمنان قرار گیرد.

وی افزود: آقای روحانی باید از استان‌ها با گروه‌های کارشناسی ارزیابی استانی می‌داشت و آسیب‌شناسی می‌کرد و کابینه جدید را بر اساس آن چینش می‌کرد و باید افراد قوی‌تری در کابینه حضور می‌داشتند.

وی تصریح کرد: مطمئناً هیچ‌گونه غرض‌ورزی در انتخاب وزراء وجود ندارد و نباید با طرح کردن چنین مسائلی فرصت سوء استفاده به دشمن داده شود.

آیت الله هاشم‌زاده هریسی خاطرنشان کرد: افراد شایسته‌ و توانمندی در این جامعه وجود دارد که علی‌رغم اصرارها، علاقه‌ای به وزیر شدن ندارند؛ چرا که برخی‌ها با بی‌انصافی به وزراء فشار آورده و گاه توهین و کارشکنی هم می‌کنند. این جناح بازی‌ها و فشارها باعث می‌شود برخی‌ها از وزیر شدن انصراف دهند و به خاطر همین موضوع است که هنوز برای وزارت علوم گزینه‌ی مناسبی پیدا نشده است.

وی با تاکید بر اینکه همه باید بتوانند با آزادی حرفشان را بزنند، اظهار کرد: باید حرف‌ها زده شود تا با تضارب افکار راه‌ مشخص شود، با تنگ نظری به چاه می‌افتیم؛ همچنین باید جایگاهی برای رسانه‌ها وجود داشته باشد تا با قدرت حرفشان را بزنند و مسئولان نیز گوش شنوا داشته باشند.

این نماینده مردم آذربایجان‌شرقی در مجلس خبرگان رهبری در خصوص عملکرد مدیران استانی در دولت یازدهم، گفت: بنده نمی‌توانم در این خصوص اظهار نظر کارشناسی انجام دهم، چرا که در جزئیات کار نیستم و بهتر است گروهی از کارشناسان عملکرد مدیران را بررسی کرده و نظر کارشناسی دهند.

وی با بیان اینکه دوست دارم دانشگاهی بمانم، تأکید کرد: نوشته‌هایم برای جوانان است، دوست دارم با جوانان در ارتباط باشم و در دانشگاه حقوق تدریس کنم؛ چرا که دانشگاهی ماندن بهتر از همه چیز است.

آیت الله هاشم‌زاده هریسی در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه نظرتان راجع دوچرخه‌سواری بانوان و حضورشان در ورزشگاه‌ها چه چیزی است؟ گفت: مردم را نه تشویق می‌کنم نه منع، باید چنین موضوعاتی بررسی کارشناسی شده و با قوانین دین اسلام مطابقت داده شود و در صورت نبود مشکل شرعی، بانوان هم از فضاهای ورزشی استفاده کنند.