به گزارش ترجمان صبح، این روزها فیلم نواختن موسیقی زنده در یکی از بیمارستان‎های خصوصی تبریز برای بیماران بستری شده تبدیل به یکی از ترندها در فضای مجازی شده و نظر کاربران فضای مجازی را به خود جلب کرده است.
دکتر عباس افراسیابی، متخصص قلب و عروق، با ارائه‎ی توضیحاتی در این خصوص اظهار کرد: در صورت موافقت سایر بیمارستان‎ها، پخش موسیقی لایت و یا اجرای زنده‎ی موسیقی در بیمارستان‎ها می‎تواند تاثیر چشمگیری در بهبود حال بیماران داشته باشد.
وی با اشاره به انگیزه‎ی خود از تجویز موسیقی برای بیماران گفت: بدون شک موسیقی می‎تواند نقش بسیار مهمی در کاهش استرس و دوره‎ی نقاحت بیماران داشته باشد، از این رو ترویج این فرهنگ می‎تواند گام مثبتی در روحیه‎دهی به بیماران باشد.
وی افزود: به عنوان یک پزشک متخصص با پخش و یا اجرای زنده‎ی موسیقی لایت و ملایم در اتاق عمل نیز موافق هستم. زیرا بیهوشی برخی بیماران نیمه عمیق است و این عمل می‎تواند تاثیر مثبتی در بیمار داشته باشد.
افراسیابی با اشاره به این که بیماری‎های قلبی و عروقی اولین عامل مرگ و میر در اکثر نقاط جهان به شمار می‎آید، گفت: عوامل مختلفی از جمله تغذیه، آب و هوا، اقلیم منطقه، خاک و آلودگی در مبتلا شدن به بیماری‎های قلبی دخیل هستند که باید کنترل و توجه بیشتری در تمامی موارد وجود داشته باشد.
وی بیان کرد: متوسط سن افرادی که در کشور ما با ابتلا به بیماری‎های قلبی و عروقی نیاز به اتاق عمل و جراحی پیدا می‎کنند، حدود ۵۶ سال است و در مقایسه با کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی حدود ۱۰ سال اختلاف در این میان وجود دارد و این رقم در کشورهای اروپایی ۶۵ سال است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به این که وضع تغذیه نیز در کشور ما از استاندارد خوبی برخوردار نیست؛ بنابراین باید تلاش بیشتری در راستای ارتقاء سلامتی به خرج داد.
منبع:ایسنا